UTEJIItEKER PRT1D 31 Musis In de nieuwe setting verwacht ik minimaal 10.000 bezoekers op jaarbasis. En als we ons best doen, zitten we na vijf jaar op 15.000. Ga maar na. In De Teerstoof hebben we 48 stoelen en die zijn bijna altijd vol, in het Wennekerpand staan 60 stoelen. Bovendien mogen we gebruik maken van de grote theaterzaal met 200 stoelen. In die zaal kunnen we de wat grotere films draaien, waarmee we een groter publiek hopen te bereiken. De grote zaal staat ongeveer 30 weekends tot onze beschikking. Theater aan de Schie gebruikt de zaal vooral op doordeweekse avonden. Dat betekent dat wij meer mogen dan alleen de gaatjes vullen: we kunnen per seizoen zo'n 60 tot 70 voor stellingen in de grote zaal doen." Op het nieuwe adres wordt voorlopig het oude schema aangehouden met voorstellingen van donderdag tot en met zondag. Ook de filmkeuze blijft vertrouwd: arthouseproducties afgewisseld met de betere publieksfilms. Nieuw is dat op vrijdag en zaterdag ook voorstellingen in de grote zaal worden gegeven. Wenneker Cinema is niet van plan de concurrentie met de bioscopen in Rotterdam aan te gaan en Hollywood blockbusters te vertonen. Wel zullen in de grote zaal de films op het doek verschijnen die naar verwachting meer publiek zullen trekken. Daarbij valt te denken aan titels als 'Haar naam was Sara', 'Sonny Boy' of 'Zwartboek'. Uit een marktonderzoek blijkt volgens Gerard Sparia dat bij een uitgekiende programmering een arthouse in Schiedam zou kunnen doorgroeien tot 25.000 a 30.000 bezoekers per jaar. Het programma zou dan wel verder moeten worden aangekleed, bijvoorbeeld met lezingen, voorstellingen op elke dag van de week en de mogelijkheid om in de bioscoop ook een hapje te eten. Een dergelijk bezoekersaantal klinkt ambitieus, erkent Sparia. "Maar waarom zou je het niet proberen? Het is toch zonde om zo'n prachtig gebouw een aantal dagen in de week ongebruikt te laten? Het lijkt mij een leuke uitdaging de week steeds verder te vullen." De huidige bezoekerssamenstelling van het Filmhuis bestaat voor 70 procent uit Schiedams publiek; de overige dertig procent komt van buiten: uit Rotterdam en Vlaardingen en soms uit Maassluis. Dat kan in de toekomst veranderen, onder invloed van een nog ongewisse factor: concurrentie vanuit Vlaardingen. In de haringstad zingen al jaren berichten rond over de komst van een bioscoop met vier zalen in het V&D- pand aan het Veerplein, die tegelijk met een grand café en een gokpaleis in exploitatie zal worden genomen. Naast deze vier zalen voor publieksfilms wordt in het V&D-pand ook gewerkt aan een herstart van het Vlaardingse filmhuis Het Zeepaard van Harriet Weststrate, dat dakloos werd na de sloop van de oude Stadsgehoorzaal. Weststrate is al enige tijd in gesprek met de gemeente Vlaar dingen en met de ontwikkelaar over het gebruik van een ruimte in het vroegere warenhuis. De ontwikkelaar, Green Real Estate, een onderneming van voormalig textielkoning Jan Zeeman, heeft Weststrate een zaal van 75 tot 80 stoelen aangeboden. Ofschoon Weststrate werkt aan een programma van eisen voor een nieuw filmhuis in V&D, is voorlopig onduidelijk of zij het aanbod van Green ook werkelijk kan aannemen. Want wie gaat dat betalen? Gezien de forse bezuinigingen op de cultuurbegroting is het niet waarschijnlijk dat de gemeente Vlaardingen, anders dan buurgemeente Schiedam, snel geld beschikbaar zal stellen voor de inrichting en exploitatie van een filmhuis. Het filmhuis zelf heeft daar evenmin de middelen voor. Voor geld zal Het Zeepaard dus bij culturele fondsen moeten aankloppen. De huur van de zaal lijkt een probleem van ondergeschikt belang; die zou betaald kunnen worden uit de opbrengst van de kaartverkoop. Over de belangstelling voor een filmhuis in Vlaardingen maakt Weststrate zich geen zorgen. De filmvoorstellingen in het zaaltje boven de vroegere Harmonie werden altijd goed bezocht door een trouw publiek en er is geen reden om aan te nemen dat de Vlaardingse filmliefhebbers het nu opeens zullen laten afweten. Serieuze concurrentie tussen Het Zeepaard en Filmhuis Schiedam is er nooit geweest en valt ook in de toekomst niet snel te verwachten, zegt Weststrate. "Vroeger hadden we als regel dat we in de weekends altijd dezelfde film programmeerden. Wij draaiden die film dan bijvoorbeeld op vrijdag, terwijl hij op zaterdag in Schiedam te zien was. Belangstellenden die op de ene avond geen gelegenheid hadden, konden dan altijd de volgende avond in de andere gemeente terecht. Als we dat schema blijven aanhouden, is er niets aan de hand." Of de vier grote bioscoopzalen in V&D een bedreiging voor Wenneker Cinema vormen, blijft koffiedik kijken. Voorlopig heeft zich nog geen exploitant bekend gemaakt en zwijgen de gemeente Vlaardingen en Green eendrachtig over beoogde kandidaten, wat volgens Gerard Sparia het beste bewijs is dat er nog helemaal geen exploitant in beeld is. "Eerst zien, dan geloven," luidt zijn commentaar. Bovendien hoeven een grote bioscoop in Vlaardingen en het filmhuis in Schiedam niet per se eikaars concurrenten te zijn. Sparia: "We draaien immers allebei ons eigen genre films voor een verschillend publiek. Dus zolang het een commerciële bios wordt, heb ik er geen angst voor." Gerard Sparia

Musis | 2011 | | pagina 31