gebruik gemaakt worden van een filmzaal, waar bijvoorbeeld een videowerk of een documentaire getoond kan worden. Of lezingen en presentaties gehouden kunnen worden. Dat is natuurlijk het voordeel van een cultuurverzamelpand. "We kunnen meer doen en meer laten zien, maar we zijn ook meer zichtbaar en makkelijker bereikbaar voor een grotere groep mensen." Het pand ligt in het centrum van Schiedam en meer in de loop dan de Boterstraat en bezoekers hebben meerdere redenen om te komen. Al was het maar een kopje koffie drinken in het Grand Café. De verhuizing is een belangrijke stap of misschien wel de kroon op het proces van de omvorming van de voormalige artotheek naar het huidige CBK. In 2004 stopte Julia Snikkers, de leidende figuur van de artotheek ermee. De gemeente wilde de artotheek sluiten, maar een nieuw college besloot het toch open te houden. Ondertussen zorgde Aad Riepsaame, de tweede man, ervoor dat de kunstuitleen openbleef, maar de andere activiteiten lagen min of meer stil en het aankoop budget was bevroren. Het streven om zoveel mogelijk mensen in contact te brengen met hedendaagse kunst en de wens een impuls te geven aan kunst en cultuur bracht de gemeente ertoe een doorstart te maken in de vorm van een Centrum voor Beeldende Kunsten. Ze vonden in Esther Didden kwartiermaker en in november 2009 trad Annerieke Kooi aan als coördinator. Samen met Tjitske Houkes, beleidsadviseur bij de gemeente en externe gesprekspartners ontwikkelden ze een plan, visie en beleid. gastconservatoren die een selectie maken uit de collectie. Kwartiermaker Esther Didden beet het spits af met Onbemind en gaf het stokje over aan voormalig wethouder cultuur Menno Siljee, die in Urban Rhythm, het werk 3rd Avenue van Hans Wildschut centraal stelde. Siljee koos op zijn beurt Sjef Henderickx en zijn echtgenote Ane Koczorowski als de volgende gastconservatoren. Hun selectie zal in mei te zien zijn. En verder bedacht het CBK een ludieke manier om nieuwe kunstwerken te verwerven, De Wens van Schiedam. Zij nodigden alle Schiedamse kunstenaars uit om een werk in te sturen en lieten de bewoners van Schiedam op één werk stemmen. Zo konden er zonder aankoopbudget zes nieuwe werken aangeschaft worden. En dan ook nog eens de favorieten van het publiek. Het is tekenend voor de creativiteit van het CBK. Ook de participatieprojecten lopen heel goed. Het zijn projecten, zoals de Verzonnen Geschiedenis van Nederland, waarbij bewoners bij hun directe omgeving werden betrokken. Met het project Kunstwerk aan de Winkel, een wandeling door de Hoogstraat van Schiedam, werden zestien winkeliers aan evenveel kunstenaars gekoppeld, een participatieproject pur sang. Maar ook zijn er drie bijzondere permanente kunstroutes in Schiedam uitgezet. En het servicebureau is er voor de kunstenaars. Het bureau bemiddelt tussen kunstenaars en opdrachtgevers. Maar het organiseert ook mede de Open Atelierdagen tijdens het weekend van de Open Monumentendagen. Maar ook met het servicebureau heeft het CBK iets bijzonders bedacht, het project Solo Spirit, waarbij een Schiedamse kunstenaar Wennekerpand. gevraagd wordt om een tentoonstelling te maken van zijn of haar werk in combinatie met zijn of haar inspiratiebron. Onlangs was dat Sarah van der Pols, de volgende Schiedamse kunstenaar, die wel al geselecteerd is, maar het zelf nog niet weet, zal in oktober gaan exposeren. Tegelijkertijd met de nu al veel besproken tentoonstelling All About Drawing in het Stedelijk Museum Schiedam zal het CBK de tentoonstelling Zwart op Wit houden, waar een selectie van de tekeningen uit de collectie getoond worden. Het Centrum Beeldende Kunst rust op drie pijlers: de kunstuitleen, de participatieprojecten en het servicebureau, waarbij voor alle drie educatie een belangrijke rol speelt. "De kunstuitleen heeft een vaste groep klanten, die we nu beter kunnen bedienen. Nu we meer ruimte hebben om de collectie te tonen, zullen mensen vaker komen om te wisselen en zo komt er meer beweging in de collectie." Bovendien kan het CBK op deze locatie ook nieuwe klanten verwachten onder de film-, dans- en theaterbezoekers. Maar het onderneemt nog meer om het publiek kennis te laten maken met de collectie. Bijvoorbeeld door een estafette van En als eerste gezamenlijke activiteit met de medebewoners van het Wennekerpand zal het CBK meedoen aan de Week van de Amateurkunst. Aan de amateurs worden drie cursussen aangeboden op 16,1 7,18 en 19 mei. Het gaat goed met het CBK Schiedam, al met al is het een belangrijke speler in de (Schiedamse) kunstwereld. En met de nieuwe ruimte in het Wennekerpand komen al die goede dingen tot hun recht. Zo is het CBK voor de Schiedammers een venster naar buiten en voor de buitenwereld een venster naar binnen. Musis 34 Annerieke Kooi ontvangt uit handen van wethouder Siljee één van de sleutels van het

Musis | 2011 | | pagina 34