tekst: Hans van der Sloot foto's: Jan van der Ploeg Aan strijdlust geen gebrek Als het erom gaat om de intimiteit van het theater te versterken en flexibel om te gaan met een groter en minder groot publiekdan is het heel eenvoudig om het balkon af te schermen. Dat kan architectonisch en bouwtechnisch op een heel mooie, verantwoorde manier. Op die manier hou je de mogelijkheden om voorstellingen te spelen voor een maximaal publiek en heb je bij kleinere voorstellingen een zaal die daarbij past. Bibliotheekdirecteur Karin Visser denkt er hard over om tenminste de bovenste verdieping van de bibliotheek op te doeken om de financiële problemen het hoofd te kunnen bieden. In de vrijgekomen ruimte zou de gemeente dan enkele diensten kunnen huisvesten die momenteel nog elders in de stad gevestigd zijn. Dit zou tevens betekenen dat tussen de vestiging aan het Stadserf en die op het Bachplein in Noord de taken anders verdeeld moeten worden. Waarbij de bibliotheek aan het Stadserf misschien zelfs van ondergeschikt belang zou worden aan het filiaal in Schiedam-Noord. Het is geen fraaie oplossing geeft Karin Visser toe, maar de beste die ze momenteel bedenken kan. Een addertje onder het gras is natuurlijk wel dat een vermin dering van het aanbod en de dienstverlening worden door berekend in de subsidie. Daardoor zou 'minder' weieens 'nóg minder' kunnen worden. En dan is Leiden pas echt in last. Hans Ruijssenaars: "Je moet er vanuit gaan dat een bibliotheek hoe dan ook in het centrum van de stad thuishoort. Van een gemeentebestuur mag worden verwacht dat ze een dergelijke belangrijke maatschappelijke voorziening in stand helpt houden. Een bibliotheek is meer dan een uitleenfabriek. Het is een ontmoetingsplaats, een ondersteuning van het onderwijs, een vormingsinstituut en een cultuuruiting tegelijk. Het onderhouden van een bibliotheek met alle daarin opgenomen faciliteiten behoort eenvoudig tot de kerntaken van de overheid. Ook al is de instelling zelf geprivatiseerd en de overheid nog maar zijdelings of in het geheel niet betrokken bij het beleid. Je moet er toch niet aan denken dat een gemeentebestuur z'n taak als hoeder van de Nederlandse literaire en documentaire cultuur zomaar aan de wilgen zou hangen." Karin Vissers plan om de helft van de bibliotheek te offeren aan gemeentelijke diensten die momenteel elders zijn gevestigd, ziet hij als niet haalbaar: "Hooguit zou je er aan kunnen denken om de kantoren aan de ene kant van de bovenverdieping intact te laten en aan de andere een kantoortuin in te richten. Ideaal is dat allerminst, want wat moet je dan met die twee monumentale, marmeren trappen. Als je de bibliotheek wilt splitsen zul je met die trappen moeten beginnen en moet de bovenverdieping apart ontsloten worden. De netto winst wordt verre overtroffen door de noodzakelijke investeringen, waar maar een heel geringe ruimtewinst tegenover staat. Als je aan verhuizen denkt, Het theater zit in z'n maag met het grote aantal van zeven honderd stoelen, verdeeld over zaal en balkon. De bibliotheek kan de maandlasten nauwelijks betalen en vreest daardoor in de problemen te komen. Voor wat het theater betreft hoopt directeur Frank Lissenburg dat het openen van de Kleine Zaal van het Theater aan de Schie in het Wennekerpand de druk gevoelsmatig wat te ver lichten. De producties die een groter publiek trekken, blijven aan het Stadserf, de kritischer voorstellingen verhuizen naar het Wennekerpand. Dat brengt niet meer geld in het laatje, maar krikt wel het bezettingspercentage van het Stadserf wat op. Het actief werven van huurders voor de grote zaal en vooral de foyer moet de rest doen. Aan strijdlust geen gebrek, al zou hij er heel wat voor geven als er een oplossing kwam voor het structurele teveel aan ruimte en stoelen in het theater. 5 Musis

Musis | 2011 | | pagina 5