Op het programma van de eerste lustrumeditie stonden alleen maar grote namen. De opzet was enigszins gewijzigd. Zo werd de grote zaal van het theater niet gebruikt. Een gelukkige keuze waardoor de loop er in bleef en de bezoekers ruimschoots de gelegenheid kregen te 'zappen'. Ik vond een stoel bij Christine Otten. Zij schreef dit jaar samen met Erik Kessels het Boekenweekessay Good Luck. Een bijzonder boek dat is gebaseerd op een fotoalbum dat is gevonden op een rommelmarkt. Otten vertelde de ontstaansgeschiedenis en illustreerde haar verhaal met de familiekiekjes uit het boek. Verder las zij gedichten en stukken uit haar boek De laatste dichters voor. Dit alles ondersteund door de prachtige muziek van Jan Klug. Tussen neus en lippen door haalde zij het thema van de Boekenweek aan in de uitspraak: "Door het lezen van levensverhalen leer je jezelf beter kennen". Het was jammer dat maar zo weinig mensen op het prachtige optreden afkwamen, want het was wat mij betreft het hoogtepunt van de avond. Tommy Wieringa heeft een prachtige stem. Sonoor en zonder stemverheffing leest hij zijn verhalen voor. Hij laat de taal het werk doen. Houdt de aandacht van de luisteraar gevangen door net luid genoeg te spreken. "Schoonheid neemt veel hersencapaciteit in beslag", hoor ik hem zeggen. Schrijvers als Wieringa geven hun werk een extra dimensie wanneer zij voorlezen. Zaken die je als lezer ontgaan komen aan het licht tijdens hun optreden. Op het zelfde podium stond Joost Zwagerman. Een groter contrast is nauwelijks denkbaar. Waar Wieringa de valkuil effectbejag knap weet te ontlopen, zie je dat Zwagerman er in valt. Wieringa lijkt braaf en is het niet, Zwagerman lijkt het niet en is het. Schrijvers als Wieringa geven hun werk een extra dimensie wanneer zij voorlezen. Zaken die je als lezer ontgaan komen aan het licht tijdens hun optreden. Op het zelfde podium stond Joost Zwagerman. Een groter contrast is nauwelijks denkbaar. Waar Wieringa de valkuil effectbejag knap weet te ontlopenzie je dat Zwagerman er in valt. Wieringa lijkt braaf en is het niet. Zwagerman lijkt het niet en is het. Musis 8 Publiek bij Kees van Kooten. Foto: Jan van der Ploeg Christine Otten. Foto: Jan van der Ploeg Kees van Kooten. Foto: Sjaak van Beek Tommy Wieringa. Foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2011 | | pagina 8