Schiedam staat landelijk bekend om zijn molensmaar ook de enige Vlaardingse molen is een begrip. Onder kenners althans. Molenaar Peter van der Windt - what's in a name? - vierde onlangs zijn vijfentwintigjarig jubileum. "Het lijkt een soort verdienste, maar ik heb er niets aan gedaan. Zo ging het gewoon. Maandagavond 18 april 2011. Tien deelnemers aan de cursus 'Ken uw Stad' bezoeken de Aeolus. Ze stappen nieuwsgierig naar binnen en geven hun ogen de kost. Voor de gelegenheid draaien de wieken nog steeds hun rondjes. Wel zo illustratief. "Zal ik beginnen, Peter?", vraagt Tineke van der Hoek. Samen met Hans Noordhoek begeleidt ze de cursisten, voornamelijk chauvinistische Vlaardingers. "Ja, doe maar. Ik weet toch niet zoveel over vroeger als jij." Molenaar Peter van der Windt is de bescheidenheid zelve... en broodnuchter. In het vak gerold De meeste Vlaardingers kennen Peter wel: slank postuur, geruit petje, spencer, geitenwollen sokken, klompen. "Iemand vroeg me laatst of ik er thuis ook zo uitzag", vertelt Peter met pretoogjes: "Hij dacht kennelijk dat ik me verkleed had." En inderdaad, een alledaagse verschijning is Peter bepaald niet. Met zijn ene klomp staat hij in de 20ste en met zijn andere in de 21ste eeuw. Een echte ambachtsman, laatste der Mohikanen. Van moderniteiten moet hij niets hebben. "Een mobieltje heb ik niet. Nee zeg! Ik zou er helemaal gestrest van raken. De dames van het molenwinkeltje trekken wel aan de bel als ze me nodig hebben." 44 Jaar is Peter inmiddels. Als broekie kwam hij al helpen. Eerst bij de gemaalmolen van buurman Niek Boekestijn in Maassluis. Later bij de molen in Vlaardingen die Boekestijn in 1977 in bedrijf had genomen. Molenaar? Velen zien het als een romantisch beroep, een roeping, maar Peter niet; hij is min of meer per ongeluk in het vak gerold. Tantaluskwelling Peter staat in een lange Vlaardingse traditie. Al zeker zeshonderd jaar wordt er aan de Kortedijk graan gemalen. De huidige molen stamt uit 1790, maar er waren zeker drie voorgangers. "Molenaars hadden lange tijd een slechte naam", weet Peter: "Het waren vaak sjoemelaars. Ze maalden zand door het meel, dat loonde want de opbrengst hing af van het gewicht." "Zand schuurt de maag!", vult een van de cursisten aan. We staan nog steeds op de begane grond. Er valt ook zoveel te vertellen. Hoewel Tineke vakkundig aan haar historische verhaal is begonnen, neemt Peter het al snel over. "Er is veel dat ik niet weet", verzekert Peter. Daar is vanavond weinig van te merken. Hij wijst op de ramen in de benedenverdieping, 17 Musis De molen 'Aeolus' aan de Kortedijk, gezien vanuit het westen. Octave De Coninck, aquarel, 22 juli 1947 (11,5x17,8cm). Stadsarchief Vlaardingen

Musis | 2011 | | pagina 17