een teken dat er in de molen gewoond werd. Resten van de schouw en mintgroen lakwerk op een deel van de balken, bevestigen zijn verhaal. "Arme mevrouw Terlaak!", verzucht Tineke: "Nu is het hier schoon, maar vroeger zat er meel in alle kieren en gaten." Het huishouden voor een molenaarsvrouw was een tantaluskwelling. Armoe troef Het grootste deel van de geschiedenis van de Vlaardingse molen is weinig opbeurend. Waar de Schiedamse molenaars in de achttiende eeuw nog enige voorspoed kenden, was het voor de Vlaardingse collega's armoe troef. Ze hielden het hoofd maar net boven water. Tussen 1585 en 1878 huurden de molenaars de molen van de gemeente Vlaardingen en betaalden belasting voor het windrecht. Dat konden de molenaars nauwelijks opbrengen. De cursisten beklimmen voorzichtig de steile trappen richting vierde verdieping, de maalzolder. "Hier begint de echte molen", legt Peter uit. Hij laat zien hoe met een touw de toevoer van graan en de druk op de molenstenen wordt geregeld. Dat zijn de enige twee zaken waar een molenaar invloed op heeft. De wind doet de rest. Verder is het draaien of stoppen. Volop in bedrijf De Aeolus is een van de weinige molens in Nederland die nog volop in bedrijf zijn. Daar zijn er hooguit tien van. Het heeft echter maar weinig gescheeld of de Vlaardingse molen was verloren gegaan. In 1914 verloor de molen een van zijn wieken. De kap werd gesloopt en de molenaar besloot verder te malen met een gasmotor. De stompe toren - door Vlaardingers herdoopt tot de 'peperbus' - diende nog lange tijd als uitkijktoren, een onmisbare aanvulling op de gestaag teruglopende inkomsten van de molenaar. Het langzame verval werd een halt toegeroepen in 1954. Toen besloot de gemeente Vlaardingen, die de molen in 1878 aan de toenmalige molenaar had verkocht, de molen weer terug te kopen. Met geld van het Rijk, de provincie en vereniging "De Hollandse Molen" werd de molen volledig gerestaureerd. Sindsdien kunnen de wieken weer hun rondjes draaien, maar echt voor de wind gaat het pas vanaf 1977, het jaar waarin Niek Boekestijn de molen van de gemeente koopt en er opnieuw een maalbedrijf in vestigt. Ook het aanpalende molenwinkeltje is al snel een bescheiden succes. Ex-molenaar Peter neemt ons mee op de balie. De houten omloop rond de molen biedt een prachtig uitzicht over Vlaardingen. "Dit is de bezetketting. Daarmee kun je de kap vastzetten en met dit Musis 18 De Aeolus is een van de weinige molens in Nederland die nog volop in bedrijf zijn. Daar zijn er hooguit tien van. Het heeft echter maar weinig gescheeld of de Vlaardingse molen was verloren gegaan. Winkel Aeolus. Interieur Aeolus.

Musis | 2011 | | pagina 18