Integrale ontwikkelingsvisie noodzakelijk 25 Musis Onder het begrip 'Molenroute' verstaan De Block en de zijnen een integrale ontwikkelingsvisie voor het gehele gebied langs de vesten, inclusief de aansluitingen op de binnenstad. Hij spreekt van een korte route die loopt van Kameel tot Korte Haven en van een lange die de Walvis met de Kameel verbindt. Ook in het verleden is de Molenroute door hem met Musis besproken. De Block: 'Ik ben zeker de enige niet die begrijpt dat je er niet bent met het plaatsen van een paar bloembakken, wat bankjes en enkele wegwijzers. De Molenroute krijgt inhoud als je hierlangs een versterking van stedelijke functies tot stand brengt. Dat behoeven niet per se culturele functies te zijn. Want die zijn er al. Vanaf de Walvis ben je met een paar stappen op de Lange Haven en Hoogstraat met Jenevermuseum en Stedelijk Museum. Je hebt de zwarte vloot in de Nieuwe Haven, vlakbij de molen. En in de Lange Haven liggen de historische zeilschepen schip aan schip. Dan heb je de Westvestkerk en de aansluiting op de Korte Haven, met daarbinnen een groot, braakliggend stedelijk gebied met een rand van rijksmonumenten. Daar moet je wat mee willen. De Noord en de Vrijheid staan ook al strategisch tussen een binnenstedelijk recreatie- en cultuurgebied van allure met de Grote Kerk en het oude stadhuis als dominante decorstukken en pal over de brug het Wennekerpand als cultuurgebouw van betekenis. Aan de andere kant ligt dan één van Nederlands mooiste metrostations aan de Parkweg. De Kameel tenslotte bevindt zich precies halverwege deze locatie en het Stadserf. En ook daar zijn ruimtelijke ontwikkelingsmogelijkheden te over'. Nog altijd zien Titia en Harm de Block Schiedam als één van de mooiste en historisch aantrekkelijkste centra in het Rijnmondgebied. Natuurlijk gaan we hier met pijn in ons hart vandaan. Met het uitzicht op de Noordvest bewonen we naar ons gevoel één van de mooiste plekken van de stad. Bovendien zijn we hier gesetteld en ben ik als directeur van gemeentewerken op alle mogelijk manieren met Schiedam verbonden. Als het niet om gezondheidsredenen was, dan waren we zeker gebleven. Nu troosten we ons met de gedachte dat Leeuwarden eveneens een stad is met een lange en boeiende geschiedenis en een overeenkomstig stadshart. Een paar minuten fietsen en we zijn er. Maar toch....'. Het formuleren van een beleid dat de gehele Molenroute tot uitgangspunt neemt noemt hij essentieel. 'Het beleid zal de gehele bebouwing langs de vesten tot uitgangspunt moeten nemen. Ga ik er alvast van uit dat de Herman Jansen- locatie ooit beschikbaar komt, dan heeft Schiedam met het gebied tussen Dirkzwager en de St. Annazusterstraat, het braakliggend terrein tegenover Herman Jansen en de locatie Westvest-Westmolenstraat drie binnenstedelijke gebieden van betekenis beschikbaar. Plus het feit dat zich in de bestaande bebouwing in het gebied nog tal van ontwikkelingsmogelijkheden bevinden. Als je alles bij elkaar optelt, dan spreek je over een stadsdeel met ongekende potenties. Ook al omdat dit gehele gebied ligt ingebed in waterpartijen met een prachtige uitstraling en op tientallen plaatsen wordt gemarkeerd door monumenten van betekenis. Noodzakelijk is dan wel dat er een stedenbouwkundig uit gangspunt wordt geformuleerd dat het gehele gebied bestrijkt. En dat daaruit vervolgens een beleid wordt ontwikkeld dat zich steevast richt op een integrale uitwerking. Het euvel van de Molenroute is dat er wel over wordt gepraat, maar dan niemand het tot dusverre aandurft om het geheel als zodanig te benoemen, waardoor het beleid te fragmentarisch blijft'. Wie Molenroute zegt, noemt meest in één woord cultuur en recreatie als ijkpunten. Harm de Block: 'Ik ga er niet van uit dat aan die Molenroute tal van culturele en recreatieve voorzieningen worden gevestigd. Van betekenis is dat de aansluitingen vanaf de molens naar de vele al aanwezige galeries, musea en terrassen worden verduidelijkt. Dat er stedenbouwkundig interessante gebieden ontstaan waarin de Molenroute een as vormt en een geleiding langs de binnenstad waarin je vanaf elke gewenst punt kunt binnentreden. Van grote betekenis is dan ook dat goed wordt gekeken naar de organisatorische aanpak en dat er een coördinator wordt aangesteld die het beleid handen en voeten kan geven en met zoveel gezag wordt bekleed dat de noodzakelijke ingrepen ook werkelijk kunnen worden gedaan. Schiedam kan er van profiteren dat met het ontwikkelen van dit gebied zo lang is gewacht. Nu ligt er een kans om de ontwikkelingen in de binnenstad met de musea, de horeca en het Wennekerpand, om maar iets te noemen kan worden aangesloten op een historische Molenroute waarlangs zich nog alle ruimte bevindt'. Oranjestraat 2, Postbus 448, 3100 AK Schiedam - tel. 010 473 89 88 - fax 010 473 32 32 - www.habetsenvanleeuwen.nl Bij ons kunt u terecht voor persoonlijke en professionele rechtsbijstand op het gebied van onder meer: echtscheiding scheidingsmediation personen- en familierecht sociale zekerheid arbeidsrecht immigratierecht letselschade. Wij hebben jarenlange ervaring op bovenstaande terreinen. Bij ons komt u terecht op een klein kantoor waardoor er veel ruimte is voor persoonlijke betrokkenheid. Als u een zaak bij ons in behandeling heeft gegeven, vinden wij het van groot belang om met u samen te werken en in nauw overleg met u te beslissen welke stappen genomen moeten worden. Wij behandelen zaken zowel op basis van een betaalbaar uurtarief als op basis van door de overheid gefinancierde rechtshulp.

Musis | 2011 | | pagina 25