werk het is, perfect van materiaal en perfect wat betreft techniek met als doel het licht vrij spel te laten en boven het materiële uit te stijgen. Het gladde oppervlak dat Andriesse daarvoor in zijn werk nastreeft, hebben de voorwerpen van Teschmacher ook. Daarbij gaat het bij Teschmacher nog een dimensie verder, glas is immers transparant en kan het licht optimaal doorgeven, maar ook genadeloos oneffenheden 'aan het licht' brengen. Ze gebruikt optisch glas, glas uit de optische industrie, waar lenzen en telescopen van gemaakt worden. Dat is heel zuiver glas, waarin de brekingsindex overal gelijk is. Ze zoekt de stukken waar geen belletjes of oneffenheden in zitten en bewerkt het op een manier dat die er ook niet in kunnen ontstaan. Dat is hard werken. Ter voorkoming van oneffenheden wordt het glas met moed, beleid en trouw heel langzaam in een mal verwarmd en daarna weer langzaam afgekoeld (dat kan oplopen tot twee weken! De verkregen basisvorm slijpt ze van grof tot zeer fijn en eventueel wordt het als laatste stap gepolijst, zodat het transparant wordt. Ook dat is arbeidsintensief en vraagt opperste concentratie, want ook in dat proces mag er niets fout gaan. Teschmacher speelt met het verschil tussen mat en helder glas, ze creëert daarmee al dan niet diepte. Zoals een van haar jongste werken Touching the Void (2011). Het zijn twee conische vormen (de vorm van een feesthoedje of een patatzak), waarvan de een mat is en de ander transparant. Het matte houdt je aan de buitenkant, het licht gaat er doorheen, maar de vorm blijft massief, terwijl het transparante het licht vrij spel geeft en je ogen op de proef stelt, is de vorm nu leeg, kan ik mijn hand erin steken, of is het toch massief en wordt slechts de suggestie gewekt. Zware, massieve voorwerpen, die met noeste arbeid verkregen zijn verbeelden Touching the Void. The Void, een term uit het Boeddhisme, dat zoiets betekent als diepte, leegte, waar de ziel vrij is van al het aardse en over kan gaan tot zelfreflectie, dat leidt tot vrijheid en wijsheid. Een ander werk heet Akasha, Sanskriet voor de basis en de essentie van alle dingen in de materiële wereld, is ook van optisch glas, maar dan helblauw. Of Stillen der Gedachten en Meditation zijn titels van werken die Teschmacher aan haar werk geeft. Teschmacher koos voor deze tentoonstelling vooral haar werk van optisch glas uit de serie Spaces of Silence. Op het optische glas is ze zich de laatste jaren meer gaan concentreren, het werk van De KetelFactory vraagt immers veel tijd. Ze vindt dat niet jammer, de keuze voor een enkele techniek zorgt voor een focus en geeft de mogelijkheid zich daar meer in te verdiepen. Bovendien ziet ze in De KetelFactory ook een deel van haar kunstenaarschap verwezenlijkt. Niet letterlijk dus, dat haar werk er te zien is, maar de vragen die ze zichzelf stelt en de dialogen die ze met andere kunstenaars en wetenschappers aangaat. Dat zie je terug in de tentoonstellingen. Toch is ze genoodzaakt om werk uit te besteden. De kleine stukken en modellen maakte ze zelf, maar de grotere maakt ze in nauwe samenwerking met de Tsjechische meesterslijper Jan Frydrych, waarmee ze al meer dan twintig jaar mee werkt. In Tsjechië leerde Teschmacher het vak en daar komt ook het prachtige loodhoudende glas vandaan. Dat mag tegenwoordig niet meer, maar daarmee maakte Teschmacher wel de mooiste werken van de tentoonstelling, waarin het licht zich lijkt te bewegen als een vloeiende massa en een aureool werpt op de ondergrond: het honinggele Lux en het werk Inside/Outside in een kleur die het midden houdt tussen groen, blauw, of petrol zo je wilt. Jan Andriesse ontmoet Winnie Teschmacher t/m 29 mei 2011 in De KetelFactory. www.deketelfactory.nl Musis 42 Anatomie van de melancholie, Jan Andriesse.

Musis | 2011 | | pagina 42