"Ik heb met Kees van der Windt een behoorlijk stevige discussie gehad over zijn plannen met de Westwijk. Mijn opvatting is dat het ideaal van de bestuurder moet zijn om de onderklasse te verheffen tot middenklasse." Te vaak worden de laagstbetaalden weggestopt in goedkope betonnen dozen. Hij haalt de bouw van Elementumflats in Holy aan. "Systeembouw die resulteerde in oerlelijke appartementen. De fabriek die de onderdelen leverde stond in Maassluis. Er werkten veel Maassluizers en Vlaardingers. De directie zette het Vlaardingse gemeentebestuur onder druk: als Elementum niet duizend appartementen mocht bouwen, zou de fabriek failliet gaan en zou de gemeente voor de uitkeringen moeten opdraaien." Had het aan Bhalotra gelegen, dan was die flatwijk er nooit gekomen. Volkshuisvesting is in zijn ogen meer dan mensen een dak boven hun hoofd bezorgen. Uit de bouw moet ook idealisme spreken, hoop, verwachting. Bij een opdrachtgever stuit een dergelijke overtuiging vaak op praktische bezwaren. Dat is voor Bhalotra geen reden zijn mond te houden - integendeel. "Dat is toch juist mijn werk? Adviseren is mijn taak. Ik ben een nar. Een nar wordt ingehuurd om zijn opdrachtgever een spiegel voor te houden. Ik ben ook souffleur en draagmoeder. Ik verander de ideeën van anderen in materie. Wij stedenbouwkundigen moeten niet onze eigen droom verwezenlijken, maar die van anderen. Dat is onze opdracht." Voor Nederlanders is het even wennen aan zo'n boodschap. In dit land bepaalt nuchterheid de grenzen van wat voor mogelijk wordt gehouden. Voor een gepassioneerd iemand als Ashok Bhalotra blijft het wennen aan die mentaliteit. De wereld verandert in hoog tempo, maar Nederland houdt vast aan vertrouwde ideeën - neigt, zie de opmars van Geert Wilders, onder druk van de globalisering zelfs tot reactionaire ideeën. "In het begin voelde ik mij in Nederland als een vis in het water. Tegenwoordig snak ik soms naar water," verzucht Bhalotra. "Het lijkt wel of de intelligentie in slaap is gevallen." Dat typisch Hollandse ontkennen van verbeeldingskracht heeft misschien ook te maken met vrees voor welvaartsverlies, analoog aan het spreekwoord 'Je weet wat je hebt, wat je krijgt moet je maar afwachten'. Bhalotra: "Wij Nederlanders deinzen terug voor een langetermijnvisie. Wij kunnen de gevolgen ervan niet overzien, vinden de risico's te groot. Wij zijn verwend en rijk en zien de noodzaak van verandering niet in. Besluitvorming komt altijd neer op eeuwig plussen en minnen. In onze cultuur willen wij altijd voor een dubbeltje op de eerste rij zitten. De ware passie is er niet, de trots is er niet; hier hoor je altijd: doe maar gewoon. Wij missen individuen met visie, wij hebben alleen commissies, en commissies zijn onverschillig. In zo'n cultuur worden idealisten met argwaan bekeken. "Ik ben er jarenlang van overtuigd geweest dat 'mag niet' één woord was, zo vaak kreeg ik het te horen," vertelt Bhalotra. De voor Nederland karakteristieke terughoudendheid staat vooruitgang in de weg, waarschuwt hij. "Het is funest om je voortdurend af te vragen: moet dat nou, kan dat wel? Dan komt er niks van een mooi voornemen terecht. Een bestuurder moet durven. De basis van mijn betoog is - en zal dat ook tijdens de lezing in Vlaardingen zijn - dat we complex moeten durven denken, hybride denken. Laten we ophouden met lineair denken. Vraag je niet eerst af wat een idee zal opbrengen - doe het gewoon!" Vroeger ging hij graag met tegenstanders in discussie. Probeerde hij sceptici met argumenten te overtuigen. Dat is een heilloze weg gebleken, tijdverspilling. Zulke debatten eindigden altijd onbeslist. Beide partijen deden hun zegje, maar conclusies bleven uit. "Als ik voor een lezing word uitgenodigd, wil ik niet meer dat er ook een spreker is die de antitheses verdedigt. Ik wil geen contraverhalen meer, dat is allemaal negatieve energie. We kunnen beter onze krachten bundelen. Alleen dan kunnen we iets realiseren." Zijn missie: bestuurders en beleidsmakers enthousiast maken voor de ideeën van FEWSformore.nl. Hij zet er al zijn Musis 10 Bhalotra bij de start van de Stad van de Zon in Heerhogowaard op 23 september 2009.

Musis | 2011 | | pagina 10