tekst: Robert van Herk foto's: Gemeentearchief Schiedam "Er zijn veel meer mensen betrokken hoor." Huib Sneep lijkt zich een beetje te generen voor het feit dat juist hij en zijn vrouw, Kirstain, zijn benaderd voor een interview. Het stel woont aan de Tuinlaan, direct tegenover de Plantage. "Ik weet veel over groen en dus ben ik daar erg actief in", verklaart de landschapsarchitect: "Andere bewoners hebben hun eigen specialiteiten. Iedereen doet waar hij goed in is." De Plantage ligt er prachtig bij deze avond. Monumentale bomen werpen lange schaduwen op het gemaaide gras. Viooltjes in ouderwetse bloemperken en rozen in een heus rosarium bloeien uitbundig. "Die onderhouden we samen met de gemeente", vertelt Huib. Moeras De Plantage, een langwerpige park ingeklemd tussen de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat, werd aangelegd in 1767. Een ontwerp van stadsarchitect Arij van Bol'es. Niet dat daar ook nog iets aan herinnert: wat ooit begon als een strakke plantage met beplanting in geometrische patronen is sinds de herinrichting door tuinarchitect Jan David Zocher in 1826, een park met zwierige paden en een diversiteit aan boomsoorten. "Dit was ooit moerasgebied", weet Kirstain Houweling, in het dagelijks leven restauratiearchitect: "In 1613 werd de Nieuwe Haven gegraven en de Buitenhaven verbreed. Met de uitgegraven grond werd dit gebied opgehoogd." Er verschenen al snel heerlijkheden als landgoed Rustenburgh, maar ook boerderijen en twee molens. Rijke Schiedammers kochten er een lapje grond en legden een tuin aan, vaak met een theekoepeltje. De Plantage volgde pas 150 jaar later. Vanaf dat moment verschenen ook de eerste statige woonhuizen. Gezamenlijke voortuin Bijzonder aan de Plantage zijn de gesloten gevelwanden van de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat die het park omsluiten. "Dat vind je verder alleen in Den Haag, aan 't Lange Voorhout", zegt Kirstain. "En het doet mij denken aan Central Park in New York", vult Huib aan: "Daar zie je ook dat het groen ingesloten wordt door bebouwing. Dat geeft het park een zekere grandeur. In ons geval zorgt het er voor dat de bewoners het park zien als hun voortuin. Ze voelen zich er verantwoordelijk voor." Dat kun je wel stellen. Tachtig procent van de bewoners is lid van Belangen- en Bewonersvereniging de Plantage, in de jaren 1990 opgericht als reactie op rigoureuze onderhoudsplannen van de gemeente. Het park was in die tijd toe aan een flinke opknapbeurt waarbij veel groen gekapt zou moeten worden. De bewoners roerden zich echter en bedachten samen met de gemeente een beter plan. Huib: "Sindsdien hebben we voortdurend samengewerkt met de gemeente. Er is een convenant gesloten waarin een bepaald onderhoudsniveau werd vastgelegd. Bewoners en gemeente zorgen nu samen voor het onderhoud van de Plantage. Dat maakt arbeidsintensieve onderdelen als het rosarium mogelijk." Monumenten en sculpturen Huib en Kirstain wonen in het oudste huis aan de Tuinlaan. Een prachtig 'stadspaleisje' uit 1780 in Lodewijk XVI-stijl. Uitbundig versierd, maar toch tamelijk strak en calvinistisch. Een klassiek timpaan met beeldhouwwerk bekroont de symmetrische gevel. Zo staan er meer historische panden "In 1911 is de fout gemaakt de Tuinlaan aan die kant te verbinden met de Lange Nieuwstraat. Deze doorsteek biedt nu een lelijke aanblik met al die geparkeerde auto's. Straks wordt dat gelukkig weer park. Niet iedereen is blij met het verlies van parkeerplekkeni, maar uiteindelijk stemde toch een meerderheid in. Daar ging wel anderhalf jaar discussiëren aan vooraf." Musis 12

Musis | 2011 | | pagina 12