SCHEVENINGEN VLAARDINGEN enIJMUlDEN S^fuiliLnqSmcui^a£t^dl Voor de Tweede Wereldoorlog werden er geen speciale activiteiten bij het uitvaren van de haringvloot georganiseerd. De versiering van de schepen was toen zeer sober. Niettemin was het voor velen een belangrijke gebeurtenis als de loggers gereed lagen om aan de visserij te gaan deelnemen. In de winter werd er nauwelijks gevaren. Hierdoor waren veel vissers van inkomen verstoken. Gingen de haringloggers naar zee, dan kwamen er weer boterhammen op de plank. Na de oorlog werd er aan vlaggetjesdag meer inhoud gegeven. De bekende journalist Jaap Kolkman nam daartoe het initiatief. Het werd voor velen een onvergetelijk schouwspel. De versierde loggers lagen met hun neuzen tegen de kade van de Koningin Wilhelminahaven en er was veel te zien en te beleven. Maar niet alles was altijd koek en ei. In 1955 weigerden de vissers uit te varen in verband met een arbeidsconflict. Niettemin genoten de bezoekers wel van het feest, weinig gewend als men was aan uitgaan. Uiteraard stond daarbij de haring centraal, maar die moest toen nog wel worden gevangen! De Vlaardingers genoten wel met volle teugen. Ballonnen werden opgelaten, waaraan een briefje zat met de mededeling dat de vinder beloond zou worden met een heus vaatje haring. De vele gezonde eigenschappen die men het visje toedichtte, gaven hem een geliefd aureool: haring in het land, dokter aan de kant. Na de Tweede Wereldoorlog nam de visserij in betekenis af, niettemin waren er nog reders die het aandurfden om nieuwe loggers te bestellen. Zo maakte Na de oorlog werd er aan Vlaggetjesdag meer inhoud gegeven. De bekende journalist Jaap Kolkman nam daartoe het initiatief. Het werd voor velen een onvergetelijk schouwspel. burgemeester Heusdens tijdens die Vlaggetjesdag in mei 1955 bekend dat de firma Kornaat opdracht had gegeven tot de bouw van een motorlogger. Koningin Een jaar later staat er tijdens Vlaggetjesdag een koude wind over de Koningin Wilhelminahaven. Er is hoog bezoek in de persoon van minister van Landbouw en Visserij Sicco Mansholt, de broer van burgemeestersvrouw Heusdens- Mansholt, alsmede van commissaris der Koningin J. Klaassesz. Leuk was dat de uitvinder van het haringkaken Willem Beukelszoon, samen met andere historische figuren vanuit het verleden in prachtige kostuums naar Vlaardingen waren afgereisd. (Bij het 'haringkaken' wordt met een mesje een deel van de ingewanden verwijderd.) Gedurende het weekend konden de schepen, die een fikse opknapbeurt hadden ondergaan, nog worden bewonderd. De in de haven liggende loggers, vroeger ook wel 'fietsen' genoemd, voeren vanwege Pinksteren pas op dinsdagmorgen uit. Het was een drukte van belang die ochtend om acht uur op het havenhoofd. Veel familieleden zwaaiden hun geliefden uit, waarbij de logger VL 208 'Frida' met als schipper P. v.d. Zwan, als eerste onder luid gejoel van scheepsfluiten zijn neus buiten de haven stak. Enkele dagen later was het schipper D. van Haren die de eer te beurt viel op paleis Soestdijk een vaatje haring aan koningin Juliana aan te bieden. Een oude traditie. Of Juliana de haring ook heeft verorberd, is niet bekend. 23 Musis 0e nieuvvg

Musis | 2011 | | pagina 23