heterogene wijk met meer diverse bewoning, ook in inkomen, kon de stedenbouwkundige wel onderschrijven. Maar, hield hij Van der Windt voor, dan moet je ook sociale woningbouw plegen in de Goudkust (de villawijk langs de Vaart voor artsen en ondernemers; PdL). 'Dat wil ik best', zei Kees, 'maar dat lukt niet, want die lui hebben de beste advocaten.' Het verhaal maakt duidelijk dat Bhalotra meningsverschillen met opdrachtgevers niet uit de weg gaat. Hij staat voor zijn opvattingen. Wil dat zeggen dat hij Vlaardingen met knallende ruzie heeft verlaten na de botsing met Van der Windt? Helemaal niet. "Mijn relatie met die stad is altijd hartelijk geweest," zegt hij. Doordat hij er woonde - in een eenvoudig huis voor de lagere middenklasse in de Willem Beukelszoonstraat - betekende Vlaardingen voor hem meer dan een plek om even een leuk idee uit te voeren en dan weer weg te wezen. "Als je tien jaar lang een intensieve relatie met een stad hebt, ga je complexer denken," zegt hij. Van dat denkwerk heeft het gemeentebestuur altijd gretig gebruik gemaakt. Bhalotra leverde vanaf begin jaren 1970 belangrijke bijdragen aan de vormgeving van de stad. Als een plan hem niet beviel, nam hij geen blad voor de mond. Bas Goudriaan (ook PvdA) kon met zijn voornemen om onder de dierenweide in het Hof een parkeergarage te bouwen, rekenen op stevige kritiek van Bhalotra. Bhalotra is een humanist wiens idealen raken aan het socialisme. Scheiding der sociale klassen werkt destructief, betoogt hij. "Rotterdam heeft maatregelen getroffen om arme mensen buiten de stad te houden. Dat is dom. Je moet verschillen niet uit elkaar halen, maar juist samenbrengen. Uit dat samenzijn kan iets moois ontstaan. Met die gedachte ben ik opgegroeid in India. Dat land heeft 1,2 miljard inwoners. Maar niemand praat er over minderheden." Ashok Bhalotra is geen onbekende in Vlaardingen. Als stedenbouw kundige drukte hij gedurende twintig jaar zijn stempel op een groot aantal projecten in de stad waar hij indertijd ook woonde. Zijn naam is onder andere verbonden aan de renovatie van de Babberspolder, de bouw van de wijk langs de Vaart in Holy-Noord, de vormgeving van het bedrijventerrein op het landgoed van dokter Moerman en de ontwikkeling van het natuurgebied in de Broekpolder. "Ik heb me met alles bemoeid,zegt hij lachend. 9 Musis Ashok Bhalotra

Musis | 2011 | | pagina 9