Musis 24 Een Schiedammer die Zeeland bezoekt en zich bewust is van de geschiedenis van zijn stad, zal als eerste het dorp Baarland in de Zak van Zuid-Beveland bezoeken. Niet omdat een Schiedammer daar belangrijke bouwkundige sporen heeft achtergelaten, zoals in St. Petersburg, maar wel omdat twee Schiedammers in de 19de eeuw de ambachtsheerlijkheid Baarland bezaten. Ambachtsheerlijkheden waren oorspron kelijk het domein van de adel, maar gingen in de 18de eeuw vaak van burgerlijke tot soms zelfs stedelijke hand, door overerving, maar steeds vaker door verkoop. Zo n heerlijk heid was een begerenswaardig bezit, omdat de 'heer' de rechtspraak en het bestuur uitoefende, en daarmee de burgemeester was, al besteedde hij die taken meestal uit aan een schout; een heerlijkheid was nog aantrekkelijker, omdat de 'heer' ook recht had op tal van heffingen die hoog konden oplopen. De ambachtsheerlijkheid Baarland kwam in 1737 voor het eerst in burgerlijke handen, toen Jan van Eek uit Rotterdam haar kocht. Hij verkocht haar in 1741 alweer door aan Jan Cornelis Lampsins uit Vlissingen, een belangrijke Zeeuwse regent. In 1755 werd Arent Willem van Kerchem de volgende eigenaar. Na zijn overlijden trouwde zijn dochter met Hendrik van der Heirn, schepen en raad in Schiedam, en na diens dood met Hermanus van Bol'es (1752-1837), makelaar in granen, kerkmeester van de Hervormde Kerk, viceconsul van Pruisen, regent van het Sint-Jacobsgasthuis en het weeshuis in Schiedam, prominent patriot, schout en burgemeester van Kethel en achterkleinzoon van de St.Petersburgse bouwmeester Hermanus of Harmen Cornelisz. van Bol'es. Na zijn - tweede - huwelijk met Wilhelmina Elisabeth van Kerchem mocht hij zich dus ook nog heer van Baarland, Bakendorp, Oudelande en Stuivezande noemen. Na zijn dood erfden zijn zoon Cornelis Adriaan (1785-1854) en zijn dochter Petronella Johanna (1790-1838) de heerlijkheid. Zij trouwde met Jacobus Bakker, zoon van een Schiedamse makelaar en zelf advocaat en procureur in Rotterdam, die na haar overlijden in december 1838 voor de helft ambachtsheer werd. De andere helft stond nog steeds op naam van Cornelis Adriaan die brander was en het in Schiedam bracht tot lid van de gemeenteraad, lid van Provinciale Staten van Zuid- Holland, wethouder, en van 1851 tot zijn dood in 1854 tot de eerste burgemeester van Schiedam na de invoering van de Gemeentewet. In 1850 heeft hij de heerlijkheid Baarland verkocht aan de Rotterdamse reder Anthony van Hoboken. De Schiedammer die nu in Baarland zoekt naar tastbare herinneringen aan de familie Van Bol'es, vindt die niet bij het middeleeuwse kasteel Hellenburg, waarvan de hele fundering een meter boven de grond is opgemetseld, zodat de bezoeker een schitterend inzicht krijgt in de indrukwekkende plattegrond van zo'n kasteel. De Hellenburg was al in 1477 verwoest en is pas na de watersnoodramp van 1953 opgegraven. Als de Schiedammer om de hoek bij dat kasteel koffie drinkt op het terras van de voormalige Gereformeerde Kerk uit 1912, die sinds enkele jaren is getransformeerd in een aangenaam restaurant, vindt hij binnen een tafel met boeken over - de geschiedenis van - Baarland. Baarland. Land tussen Honte en Zwake dat J. de Ruiter in 2004 heeft gepubliceerd, beschrijft de geschiedenis van een tweede kasteel in Baarland, het huidige Hof van Baarland. En dan duikt de naam Van Bol'es weer op. Het kasteel is in veel boeken afgebeeld en bezongen als een 'treffelijk Kasteel en Heerenhuis' en een 'hegt en sterk slot ofte Heeren Huys, voorsien met veele

Musis | 2011 | | pagina 24