Zowel in Schiedam als Vlaardingen holde de Hoogstraat met het aanbreken van het laatste kwart van de twintigste eeuw achteruit. Dit gold overigens niet exclusief voor Schiedam of Vlaardingen. Overal raakte de kleine middenstand in de verdrukking. In een inmiddels ontelbaar aantal artikelen wordt geklaagd over het deficit van de Schiedamse winkelstand en leegloop van de Hoogstraat in Vlaardingen. Maar bedenk daarbij wel dat de lokale middenstand in kleinere steden in onder andere Frankrijk geheel om zeep geholpen is door de ongebreidelde groei van de Centres Commerciales. 9 Musis Tot ver in de jaren 1980 waren de Hoogstraten in Vlaardingen en Schiedam de levensaders van de stad. In Rotterdam kwam de grandeur van de Hoogstraat met z'n grote winkels en bioscopen ten einde door het bombardement van 14 mei 1940 en zou nooit meer herstellen. Toch vormde ook die Hoogstraat - als voorzetting van de Oostzeedijk - via Schiedamsedijk, Westzeedijk, Rotterdamsedijk, de verbinding met de Hoogstraat in Schiedam die dan weer via Dam, Vlaardingerdijk, Schiedamsedijk de Hoogstraat in Vlaardingen werd om zich als Maassluissedijk wederom in het landschap te verliezen. Zowel in Schiedam als Vlaardingen holde de Hoogstraat met het aanbreken van het laatste kwart van de twintigste eeuw achteruit. Dit gold overigens niet exclusief voor Schiedam of Vlaardingen. Overal raakte de kleine middenstand in de verdrukking. In een inmiddels ontelbaar aantal artikelen wordt geklaagd over het deficit van de Schiedamse winkelstand en leegloop van de Hoogstraat in Vlaardingen. Maar bedenk daarbij wel dat de lokale middenstand in kleinere steden in onder andere Frankrijk geheel om zeep geholpen is door de ongebreidelde groei van de Centres Commerciales. In Rotterdam is de situatie niet anders. Ook daar wordt de Hoogstraat - zeker verderop in de richting van het Oostplein geteisterd door verval en leegloop. Ook daar de knakenkrakers die als hedendaagse marktkramers voor een paar maanden hun dubbeltjeshandel drijven, om vervolgens weer met de noorderzon te vertrekken. Zowel de Schiedamse als Rotterdamse Hoogstraat ondervonden na de jaren '70 in toenemende mate concurrentie van het herstel van de Rotterdamse binnenstad. Ook de verschuiving van het kernwinkelgebied speelde een grote rol. Lag het Rotterdamse koopcentrum tot het bombardement van mei 1940 geconcentreerd tussen Coolsingel en Oostplein met een brede uitwaaiering naar Hofplein en Pompenburg en het oude havengebied rondom Leuve- en Glashaven, na de Tweede Wereldoorlog vindt een 'groepering van betere winkels' plaats langs de Oude en Nieuwe Binnenweg met de Lijbanen als kwalitatief hoogstaande en bovendien gelukkige stedenbouwkundige ingreep daarnaast. Het Rotterdamse Hoogstraatkwartier, hoewel met veel ambitie bebouwd, ondervond van meet af aan daarvan de gevolgen. Groots opgezette winkels als de Galeries Modernes - voor de oorlog een begrip in Rotterdam- en Gerzon konden het al snel niet bolwerken en ook op de Nieuwe Markt, de Kipstraat en Korte Hoogstraat bleef het stil. Met hoeveel aplomb de nieuwbouw daar ook werd gepresenteerd. jfjiwr Hoogstraat Schiedam, genert in de richting van het Broersveld Foto: C.M Tholens Albert Teunissen rechtsmet zijn draaiorgel in 1967 in de Hoogstraat Schiedam. Foto: Robert Collette

Musis | 2011 | | pagina 9