Mooi o Daar gaat Het zal inmiddels niemand zijn ontgaan. Met volle inzet is Schiedam bezig om een periode van ernstige verwaarlozing gedurende een kleine halve eeuw ongedaan te maken. Direct na de bouwvak is een begin gemaakt met de restauratie van zes winkelpanden tussen het Stedelijk Museum en de hol van de Lange Achterweg in opdracht van de speciaal hiervoor opgerichte Stichting Restauratie Hoogstraat Schiedam. In september gaat officieel het Wennekerpand van start met de kleine zaal van het Theater aan de Schie, de Teerstoof, Wenneker Cinema en het CBK in de hiervoor schitterend verbouwde distilleerderij Wenneker. Zonder hierop al te veel de aandacht te vestigen is aan het Stationsplein, na een grondige renovatie het vroegere AMEC-gebouw in gebruik genomen. Daarbuiten worden op de Hoogstraat een twaalftal particuliere verbeterprojecten uitgevoerd en is op een haar na (of - om precies te zijn - op de restauratie na van de glas-in-loodramen in de bioscoopzaal) de cascorestauratie voltooid van de vroegere Monopole. Het team dat verantwoordelijk is voor monumentenzorg en gevormd door Vera van der Vlerk, Ciska Bakker en Geert Medema, blaakt van enthousiasme. Nog nooit zijn in Schiedam zoveel projecten tegelijk in uitvoering geweest. En nog nooit in zo n grote diversiteit. En dit laatste dan zowel gemeten naar het onderscheid in de objecten, variërend van een simpele kruidenierswinkel tot en met de stamhouder aller waterstaatkerken in Nederland, naar bouwperiode vanaf de achttiende eeuw tot de wederopbouwperiode en naar toekomstige bestemming. Want in de restauraties die het drietal in uitvoering heeft wordt ook voorzien in het realiseren van hedendaagse woningen achter gevels van de winkelpanden aan de Hoogstraat. Revitalisering is een sleutelbegrip in alle hersteloperaties. Ciska Bakker: 'We gaan ervan uit dat alle restauratieobjecten een functie zullen hebben. We gaan daarbij uit van een economisch herstel. Dat kan korter of langer duren, maar uiteindelijk moeten alle objecten terecht komen op de vrije markt. Het is ondoenlijk om voor alle gebouwen die op dit ogenblik worden hersteld, een culturele functie te creëren. In de eerste plaats is Schiedam met z'n culturele voorzieningen in gerestaureerde panden, meer dan goed voorzien. Het Stedelijk Museum, het Wennekeipand en Pand Paulus hebben alle culturele bestemmingen gekregen. Vanuit particulier initiatief kun je daar nog de Korenbeurs bij tellen en de schitterend gerestaureerde KetelFactory. Het is een palet aan culturele voorzieningen dat je niet eindeloos kunt uitbreiden. Dat betekent dat je voor restauratieprojecten een commerciële basis zult moeten vinden. Dat mag wat ons betreft horeca zijn, mits dit voldoet aan een aantal randvoorwaarden wat kwaliteit betreft en exploitatiemogelijkheden, maar ook een bedrijfsbestemming is denkbaar of het opsplitsen in appartementen'. Musis 8 Winkelgalerij Nolenslaan, 1962, architect Spruijt en den Butter. Foto G. den Butter

Musis | 2011 | | pagina 8