tekst: Jeroen ter Brugge foto's: Arie Wapenaar natuurlijk wel aanleiding tot enige nostalgische gevoelens. En met nostalgie hoeft niets mis te zijn, zolang het maar niet drammerig en defaitistisch wordt. Westerdijk is echter realist genoeg om in te zien dat een stad verandert en dat daarbij ook ongewenste slachtoffers vallen. In dit geval in de vorm van historische bebouwing of het oorspronkelijke landschap. Jammer vindt hij dat vaak wel, maar de barricaden zal hij niet snel opklimmen. Een duidelijk voorkeur heeft hij wel. Hoewel hij zelf de geneugten van een modern appartement in Holy-Noord proeft, kiest hij voor zijn tekeningen toch meestal het oude: 'Je gaat toch niet zo n rechttoe rechtaan gebouw tekenen', is zijn credo. Tijdens zijn academietijd in Rotterdam (1959-1963) werd er steevast op de maandag buiten getekend, meestal in Diergaarde Blijdorp, maar ook wel daarbuiten. Met studiegenoten trok hij er daarnaast wel eens op uit. Daar ontstond de liefde voor het tekenen in de buitenlucht en het topografische werk. Ook een praktische keuze. Portrettekenen had zijn belangstelling niet zo en schilderijen leverden het praktische probleem op dat je die doeken weer moest opbergen: tekeningen kunnen gestapeld worden in een map of lade. Sinds 1963 trekt Westerdijk er in zijn woonplaats Vlaardingen en de ruime omgeving op uit. In Vlaardingen is de binnenstad regelmatig het onderwerp, maar verder richt hij De gewassen pentekeningen van Westerdijk hebben vrijwel zonder uitzondering de regionale topografie als onderwerp, enkele vakantiebeelden en kastelen daargelaten. Als historicus, na zijn academietijd stortte hij zich op die andere liefhebberij geschiedenis, heeft hij een bijzondere belangstelling voor de zaken die in zijn omgeving veranderen. Hij wil vastleggen wat er nu nog is, zodat later anderen daar kennis van kunnen nemen. 15 Musis Pastorie van de Nederlandse Hervormde Gemeente van Kethel en Spaland, 2002.

Musis | 2011 | | pagina 15