M»s»» J« De manier waarop dat Geuzenverzet nu in Vlaardingen wordt belicht vindt hij 'teveel een intern feestje'. Het is voortgekomen uit het volk en moet terug naar het volk. Ook daarover heeft Arnoud van Aalst nagedacht. Het museum moet geen elitair museum worden, niet omdat hij daar in principe iets tegen heeft, maar omdat het niet bij de stad Vlaardingen past. Want 'de identiteit van de stad is wezenlijk voor het museum!' Musis 20 sn.M.KAMen i ''VI KAMI»; "(HXAm:» a 4cf/e voor behoud museum. Open depot in de nieuwe opstelling. Maar voordat het ook werkelijk zover is heeft het museum nog een lange weg te gaan. Die reis is inmiddels begonnen met de sluiting van het oude museum op 31 augustus 2010, het - nagenoeg - rondmaken van de financiering van de verbouwing, herinrichting, uitbreiding en uiteraard exploitatie van het nieuwe museum, de onvermijdelijke bouwkundige kaalslag in het bestaande gebouw in afwachting van de nieuwe inrichting, en het leeghalen van de depots op de zolder van buurman Warmelo Van der Drift die uiterlijk in mei 2013 vertrokken zal zijn, zodat de nieuwbouw en uitbreiding daadwerkelijk kan beginnen. In de tussentijd zorgt het museum dat het niet uit de aandacht verdwijnt, door zich onder het motto Museum Vlaardingen op reis op verschillende plekken in Vlaardingen te manifesteren met exposities uit alle drie de onderdelen van de collectie. De eerste is vanaf september een jaar lang te zien in het Delta Hotel en heet Haring en Staal. Een mooi voorbeeld van wat het museum straks te bieden heeft, want de tentoonstelling behandelt de overgang van Vlaardingen van visserijstad naar industriestad, en is daarmee een mooie symbiose van visserij en stadsgeschiedenis. Het museum zal ook tentoonstellingen inrichten in de Stadsgehoorzaal, de Openbare Bibliotheek en het Stadhuis. De directeur heeft de exploitatie van 'zijn' museum veilig gesteld met een jaarlijkse subsidie van de gemeente Vlaardingen van 400.000, en ook het grootste gedeelte van de financiering van het nieuwe museum is rond. De gemeente betaalt eenmalig 2.250.000, het Fonds Schiedam Vlaardingen draagt 4.000.000 bij, alsmede 750.000 voor de bouwkundige renovatie van het huidige pand. Rest voor de directeur nog dekking te vinden voor een bedrag van 1.500.000. Arnoud van Aalst benadrukt het kleine wonder van de gemeentelijke subsidie voor de exploitatie en de particuliere bijdragen voor de nieuwbouw en de inrichting van het museum in deze tijd van grote bezuinigingen op alles wat maar naar cultuur riekt. Nadat het museum in september 2010 was gesloten is voortvarend begonnen met het overbrengen van de collecties van de zolder van de buren naar het hoofdgebouw. Alles lag daar onder omstandigheden die de toets der museale kritiek niet konden doorstaan. Onder leiding van conservator Alexander Poldervaart zijn de technische medewerkers van het museum en zo'n vijftig vrijwilligers nu bezig alle voorwerpen te bekijken, te inventariseren en te registreren. Onder die vrijwilligers is veel inhoudelijke kennis aanwezig, van de visserij en de Vlaardingse geschiedenis, maar ook materiële kennis van de objecten. De drie thema's van het museum worden meteen ook de verzamelcriteria. De collectie van het Streekmuseum Jan Anderson gaat vooralsnog geen deel uitmaken van de collectie van het nieuwe museum, omdat het grootste gedeelte volkskundig en Nederlands is en dus niet in het nieuwe concept van het museum past, aldus Arnoud van Aalst: 'De collectie-Anderson is als geheel buitengewoon belangrijk en heeft waardevolle en zeldzame Vlaardingse onderdelen die natuurlijk wel zeer in het concept passen. Daarover zijn we nog in gesprek.' Met die collectie, aangevuld met de voormalige Oudheidkamer Vlaardingen en de rijke collectie archeologie gaat het museum straks een geïntegreerde opstelling maken die uitgaat van de drie pijlers van het concept 100% Museum Vlaardingen. Dat zijn global issues, in iets beter Nederlands 'zaken die de wereld bezighouden', zoals bijvoorbeeld de visserij in de actuele context van de overbevissing, made by hand, in de

Musis | 2011 | | pagina 20