Half litertje Van der Schalk Iedere Musis worden twee museale objecten uit niet-Schiedamse en niet-Vlaardingse collecties gepresenteerd, soms onbekende stukken, soms in de vergetelheid geraakte. 27 Musis Tot de vooraanstaande Schiedamse distillateurs behoorde het geslacht Van der Schalk, een familie met veel vertakkingen. Gedurende twee eeuwen waren leden van dit geslacht actief binnen de jeneverproductie, maar ook werden sporen verdiend op gebied van het bierbrouwen (De Griffioen aan de Westvest) en andere bedrijven. Een tot de familie behorende industriële activiteit van geheel andere orde was de Stearinefabriek Apollo, waar de grondstof voor kaarsen werd geproduceerd. Daarnaast waren leden van het geslacht Van der Schalk actief in talloze maatschappelijke en commerciële functies, zoals het gemeentebestuur, het weeshuis, de schutterij, sportverenigingen, sociëteiten, woningbouwverenigingen, als commissarissen bij talloze bedrijven etc., etc.. Eén van de belangrijkste ondernemingen binnen de familie was de firma 'Gebroeders Van der Schalk'. Deze voerde het gedistilleerdmerk 'De Postwagen', dat als beeldmerk op etiketten en reclamematerialen werd afgebeeld. De hier gepresenteerde donkergroene halveliterfles uit particuliere verzameling van rond 1940 toont de woest rijdende postwagen, die het ook in de Verenigde Staten goed gedaan zal hebben, in top. Van oorsprong was brandewijn, zoals de naam al verraadt, een destillaat van wijn, waarmee de laatste van smaak veranderde en een hoger alcoholpercentage kreeg. Brandewijn kan echter ook uit neutrale alcohol gedestilleerd worden met toevoeging van ingrediënten, ten behoeve van de traditionele geur en smaak. De distilleerderij van 'De Postwagen' stond aan de Lange Haven, over water en land goed bereikbaar. Aan de familie Van der Schalk, ooit één van de meest prominente regentenfamilies in Schiedam, herinnert in 2011 weinig meer in de stad. Hun kapitale woonhuis aan de Lange Nieuwstraat, een fraai laatachttiende-eeuws dubbel woonhuis met een fraaie toegangspartij, koetshuis en aan de achterzijde een koepel aan de Lange Haven, huisvestte ruim 150 jaar generaties Van der Schalken. Het pand was niet alleen aan de buitenzijde imposant, binnen schitterden ooit wand- en plafondschilderingen van de bekende schilder Aart Schouman (1710-1792). In 1939 overleed de laatste telg van het geslacht Van der Schalk die het pand bewoonde, de alom aanwezige ]an Margarethus van der Schalk (1866-1939). Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het ruime gebouw gevorderd door de Duitse bezetter en in 1955 viel het door de slopershamer, het uitzonderlijk fraaie interieur ten spijt. De kaalslag werd eerst in 1966 gevuld met de bouw van de onderkomens voor de Rijksbelastingen, de Spaarbank Anno 1820 en het postkantoor. De 18e eeuwse gevelwand, met naast het Van der Schalkcomplex onder andere ook het nog bestaande Blauwhuis/Stedelijk Gymasium/Muziekschool, kreeg een totaal ander karakter. Ook het dieselgemaal bij de Vijfsluizen, daar waar de Poldervaart uitwaterde op de Maas/ Vijfsluizenhaven, dat bij de oplevering in 1937 de naam Van der Schalkgemaal kreeg, heeft al lang zijn functie en faam verloren. De betrokkenheid van J.M. van der Schalk bij en inzet voor het Schiedamse Weeshuis werd door de laatste instelling beloond met het naar hem vernoemen van een boerderij aan de Zuidbuurt in Maasland, later Vlaardinger- Ambacht (thans Vlaardingen): de 'Van der Schalk-hoeve'. De eigenaar, het Schiedamse weeshuis, verpachtte de boerderij en het bijbehorende land waarvan de opbrengsten hielpen de maatschappelijke rol te vervullen. Met de reconstructie van Midden-Delfland veranderde de boerderij rond 1990 van eigenaar, waarna deze de naam 'Engelenhof' kreeg.

Musis | 2011 | | pagina 27