tekst: Robert van Herk foto's: Jan van Kampenhout Niet gesloten Over de gemeentegrenzen "Het moet ook weer niet te elitair zijn. We zoeken naar iets dat kwalitatief goed is, maar niet in zichzelf gesloten. De Waterweg Cultuurprijs is niet high brow, niet low brow maar no brow!" Dus in theorie kan een nieuwe Jantje Smit uit Maassluis ook de prijs winnen? "Dat zou niet meevallen. We letten er inderdaad op dat de nominatie een grote groep mensen aanspreekt, maar het moet wel innoverend zijn. 5 Musis Bert van Meggelen, voorzitter van de Stichting Waterweg Cultuurprijs programmering. Is dat nou nuttig? Of kijk naar erfgoed. Het Schiedamse erfgoed ligt ergens in een depot te verstoffen en er is momenteel veel gedoe over het Vlaardingse museum... Zou je dan de koppen niet bij elkaar steken? Zodat de drie gemeenten specifieker worden, hun eigen keuzes maken?" Toch kun je je afvragen of de vorige prijswinnaars wel zo grensoverschrijdend bezig waren. De Oer-Vlaardinger was een puur Vlaardingse aangelegenheid en 't Huis te Poort is toch vooral een Schiedams feestje. "Klopt, maar het zijn wel heel professionele initiatieven, met een kwaliteit die de gemeentegrenzen overschrijdt. En vergeet niet: Joep Mulder, de organisator van Oerol, begon ook ooit met een gitaar in een enkel café. Of neem het Rotterdamse Filmfestival; in de beginjaren trok dat nauwelijks publiek en nu is het een wereldberoemd evenement." We struinen door de lijst met kanshebbers voor de Waterweg Cultuurprijs 2011De winnaar is tijdens het interview al gekozen, maar nog niet bekend gemaakt. Bert neemt zijn taak serieus en spreekt nog even in raadselen; ik moet de prijsuitreiking maar afwachten. Wel wil hij een aantal opvallende inzendingen benoemen. Hij wijst naar twee kleine schilderijtjes in zijn woonkamer: "Kijk, die zijn van Elly Dijkshoorn. Ze heeft ook de schilderijen in de aula van de Emaus Begraafplaats in Vlaardingen gemaakt. Ze is één van de kanshebbers. Bescheiden, maar erg mooi werk." Bert tuurt opnieuw naar de lijst. "O ja, en Sjef Henderickx natuurlijk, een uitstekende Schiedamse kunstenaar. Ken je zijn kunstwerk 't Lam' in de Grote Kerk van Schiedam? Een soort ruïne waar dat lam dan op staat. Volgens mij is dat een kunstwerk van grote betekenis, een betekenis die veel verder gaat dan de grenzen van het Waterweggebied. Zulke ook geen gering bedrag. "Het is inderdaad een substantiële prijs, ook op landelijke schaal", vindt Bert: "We hebben het nergens vastgelegd, maar de verwachting is natuurlijk dat het prijzengeld aan het winnende project ten goede komt. Tim de Ridder, de stadsarcheoloog van het project met de Oer-Vlaardinger dat landelijke aandacht kreeg, heeft het geld bijvoorbeeld gebruikt voor nader onderzoek en een publicatie. En de mensen van 't Huis te Poort, dat hoge ogen gooide met middeleeuwse muziekuitvoeringen in de Schiedamse oudkatholieke kerk, staken het geld in de programmering. Maar winnaars mogen de prijs natuurlijk ook zien als een soort Prix de Rome. Een kunstenaar zou van het geld een reis kunnen maken om nadere inspiratie op te doen." Ik citeer een passage van de website: "De Waterweg Cultuur prijs wil een stimulans zijn om te streven naar de hoogste kwaliteit, om het beste naar boven te halen op creatief gebied of om een prestatie te leveren waarover nog lang gesproken zal worden." Een tamelijk brede doelstelling. "Ja, daar heb je wel gelijk in, wat de jury vooral probeert is om initiatieven te belonen die reuring veroorzaken. En dan liefst nog initiatieven die de gemeentegrenzen overschrijden.", zegt Bert terwijl hij nog eens koffie inschenkt: "Neem nu Vlaardingen en Schiedam... Beide hebben ze een theater, met allebei dezelfde

Musis | 2011 | | pagina 5