skantoor alsnog van baksteen tekst: Peter de Lange relatie tussen stad en water worden benadrukt. En het stadskantoor zou ook nog eens dichtbij NS-station Vlaardingen Centrum komen te liggen, makkelijk voor ambtenaren van buiten de stad die voortaan milieubewust naar hun werk konden reizen. Twee vliegen in één klap! De Rivierzone als vestigingsplaats viel al spoedig weer af en ook de plannen om een nieuw stadskantoor te bouwen op de grond van het gesloopte Holyziekenhuis gingen van tafel. Uiteindelijk erkende iedereen dat een stadskantoor in het centrum thuishoort. Bovendien zitten ambtelijke en bestuurlijke organisatie daar bij elkaar. Voortaan heette het project niet meer Nieuwe Stadhuis, maar Nieuwbouw Westnieuwland. Na een betrekkelijk lange radiostilte deed het plan voor een nieuw secretariegebouw in 2009 weer van zich spreken. Het overleg op politiek en ambtelijk niveau was zo ver gevorderd dat onder architecten een prijsvraag kon worden uitgeschreven voor een heel nieuw stadskantoor. Drie ontwerpen bleven over na de eerste selectie: die van Kraaijvanger Urbis, Czepezed en Van Mourik. Het gemeentebestuur organiseerde met veel bombarie een presentatie in de Stadsgehoorzaal, waar de tentoongestelde maquettes vooral de belangstelling van bouwers, architecten, raadsleden en ambtenaren trokken: gewone burgers scheen het worst te wezen hoe het pand waar ze hun rijbewijs afhaalden er uit zou komen te zien. Een enquête onder de bevolking welk van de drie ontwerpen de voorkeur verdiende, leverde een minimale respons op. De burgerij bleek bovendien een andere voorkeur te hebben dan de jury (waarin onder anderen Hans Versluijs, burgemeester Tjerk Bruinsma en gemeentesecretaris Cees Kruyt), zodat de gemeente de belofte de uitslag te zullen respecteren prompt vergat en eigenmachtig Kraaijvanger Urbis als winnaar aanwees wegens het „klassieke, tijdloze en ingetogen chique" ontwerp. Het juryrapport roemde Kraaijvangers gebouw omdat het zorgde voor „een natuurlijke aansluiting tussen kerk, bestuurscentrum en stadhuis" en het een "verder herstel van het stedelijk weefsel" mogelijk maakte. Tevens legde het met een "uitdagend atrium" de noodzakelijke verbinding tussen stadhuis en stadskantoor. Dergelijke verheven taal was aan de gewone Vlaardinger niet besteed. Het betweterige optreden van de jury gaf voedsel aan de toenemende weerzin tegen een prestigieus miljoenenproject dat werd opgestart uitgerekend in een tijd van economische stagnatie en slinkende huishoudbudgetten. Politieke tegenstand kon niet uitblijven. In de gemeenteraad begon zich een scherpe scheidslijn af te tekenen tussen voor- en tegenstanders. In 2010 won de partij VV2000/Leefbaar Vlaardingen van Leo ten Have de gemeenteraadsverkiezingen met tirades tegen dit "glaspaleis" en tegen de PvdA, die het aan de bevolking trachtte te slijten. Met de klinkende overwinning van Leefbaar was het lot van het nieuwe stadhuis bezegeld. Vanaf zijn aantreden als wethouder financiën in het nieuwe college van GroenLinks, PvdA, CDA, VVD en VV2000/ Leefbaar Vlaardingen, hamerde Ten Have erop dat renovatie goed genoeg was. Om dit te onderbouwen stuurde hij bijvoorbeeld rekensommetjes rond over het toekomstige personeelsbestand, dat volgens hem fors slanker ging uitvallen dan eerder was becijferd. Er waren dus minder ambtenaren, minder werkplekken en minder vierkante meters nodig, wat betekende dat een nieuw stadskantoor best bescheidener mocht uitvallen. De kwestie ontaardde in een prestigeslag en de kracht waarmee op het stadhuis met deuren werd geslagen, echode door in de berichtgeving. De burger kon de ene dag in de krant lezen dat nieuwbouw goedkoper was dan renoveren en de volgende dag vernemen dat juist renoveren financieel gunstiger was. Er waren berichten over een geheim, bewust achtergehouden rapport dat renovatie ontried. In weer een ander "achtergehouden" rapport stond dat nieuwbouw te grootschalig was voor de binnenstad. Versluijs tekent achteraf aan dat er nooit een rapport is achtergehouden. „Er bestaat geen geheim rapport.". De afloop van dit geruzie mag naar keuze hilarisch, beschamend, bizar of curieus worden genoemd. Ten Have werd door de gemeenteraad naar huis gestuurd (om een heel andere kwestie, een haventje in de Broekpolder), vervolgens door sommige partijen weer in genade aangenomen en daarna alsnog gedumpt, waarna de wethouder eigengereid bleef zitten om opnieuw via een motie weggestuurd te worden. Prominent in het coalitieakkoord van de zeven partijen (CDA, SP, PvdA, D66, CU/SGP, GroenLinks en Stadsbelangen) die na bemiddeling van een informateur het nieuwe college gingen vormen, stond dat er geen nieuw stadskantoor zal worden gebouwd, maar dat het bestaande pand hoogwaardig en duurzaam wordt gerenoveerd. Het project kreeg weer eens een nieuwe, deze keer volstrekt neutrale naam: Stadskantoor Westnieuwland. Wethouder Hans Versluijs heeft zich bij dit onderhandelingsresultaat neergelegd en zijn pleidooien voor een nieuw stadskantoor gestaakt. „Ik heb er vrede mee," zegt hij. „Dit plan mag dan zijn beperkingen hebben, het ziet er goed uit en ik ga het hartstochtelijk verdedigen." Versluijs geeft de nieuwste cijfers. Het totale project kost 38 miljoen euro en valt daarmee 3,5 miljoen goedkoper uit dan nieuwbouw. Inbegrepen zijn een verbouwing van het stadhuis (meer vergaderfaciliteiten, vernieuwde Burgerzaal), de tijdelijke huisvesting van de secretarie aan de Westhavenkade (Galgkade) en de inrichting van het nieuwe pand; de kale bouwkosten bedragen 19 miljoen. Aan exploitatielasten wordt jaarlijks twee ton uitgespaard. Doordat het vloeroppervlak kleiner is dan bij 13 Musis

Musis | 2011 | | pagina 13