bezoek, proef ik nog niets van de aanstaande liquidatie. Geen vuiltje aan de lucht. Vrolijke kinderstemmen van theaterleerlingen vullen de hal en folders en posters in de kleurrijke Teerstoof-huisstijl kondigen allerlei moois aan. Kortom, een Wennekerpand dat bruist van het leven. Wie meer wil weten over de problemen van De Teerstoof, stuit op een gesloten bastion. Directeur Deborah Lens, in september nog verkondiger van al het slechte nieuws, betracht inmiddels radiostilte. De Teerstoof doet geen mededelingen tot eind oktober met de nieuwe cultuurwethouder Grijzen is gesproken, zo luidt de boodschap. Wel verneem ik tijdens de uitreiking van de Waterweg Cultuurprijs op 7 oktober van een medewerkster van De Teerstoof dat inmiddels voor de acht collega's ontslag is aangevraagd bij het UWV. Een ernstige situatie. Of de financiële problemen aan de gemeente te wijten zijn? "Tja, daar hoef ik niet geheimzinnig over te doen; daar kan ik onze lieve heer niet de schuld van geven", aldus de medewerkster. Meer of minder subsidie Omdat ook de voorzitter van Stichting De Teerstoof Rob van der Meijden zich inmiddels in stilzwijgen hult, wend ik me tot de grootste financier van de sympathieke theaterschool, de gemeente Schiedam. Ad Geilvoet, teamleider Jeugd en Onderwijs Uitvoering bij de gemeente Schiedam, fronst de wenkbrauwen bij al het slechte nieuws over De Teerstoof. Over de brief aan de Schiedamse scholen heeft hij via LOOK TV moeten horen en de mail aan de ouders van de theaterleerlingen heeft hij nooit zelf ontvangen. "Dat vind ik wel jammer. We zijn toch met elkaar in gesprek, dan kun je niet buiten ons allerlei berichten de wereld in sturen", reageert Geilvoet, om vervolgens mild verder te gaan: "Misschien beseft De Teerstoof dat zelf inmiddels ook wel, vandaar die plotselinge radiostilte." Hamvraag is natuurlijk of Stichting De Teerstoof tegenwoordig financieel slechter af is, dan, laten we zeggen, voor de verhuizing in maart? De huur van de nieuwe faciliteiten in het Wennekerpand is immers fors hoger. "Dat kan het probleem niet zijn", weet Geilvoet: "Voorheen kreeg de stichting een subsidie van 50.000 euro voor de huurkosten in het oude pand. Dat is inmiddels aangevuld tot 142.000 euro omdat het aandeel van De Teerstoof in de exploitatiekosten van het Wennekerpand hoger uitvallen." Daarmee zijn in theorie de "woonlasten" van De Teerstoof geheel ondervangen en ook voor de verhuizing ontving de theaterschool een eenmalige subsidie. Toch zal Deborah Lens niet voor niets de noodklok hebben geluid. Twee jaar terug, toen Stichting De Teerstoof nog Stichting Educare heette, was de verwevenheid met de gemeente veel groter. Inmiddels is er een hoop veranderd. De voorzitter van het bestuur was destijds Leonie Hulshof, tot 1 september 2011 afdelingsmanager Onderwijs en Welzijn van de gemeente Schiedam. Ad Geilvoet was ambtelijk adviseur en een aantal administratieve taken werd uitgevoerd door het afdelingssecretariaat of andere gemeentelijke medewerkers. Zowel de stichting als de gemeente vonden deze situatie, waarin de voorzitter van de stichting tevens over de gemeentelijke subsidietoekenning ging, niet wenselijk In 2010 vond daarom, met instemming van de gemeenteraad, een "ontvlechting" plaats: Educare ging over in De Teerstoof. Ingrijpende veranderingen die wellicht ook financiële consequenties hadden? "Misschien", twijfelt Geilvoet: "Daar horen we vast meer over bij het gesprek met de wethouder. Ik weet alleen dat Stichting De Teerstoof voor 2012 fors meer subsidie heeft aangevraagd. We zijn op dit moment in gesprek met het bestuur en hebben onder meer gevraagd om met een duidelijke toelichting te komen waaruit blijkt waar de geldstromen naartoe gaan zodat de aanvraag beter beoordeeld kan worden. Die hebben we inmiddels binnen en zullen we serieus bestuderen." Financiële veranderingen, of zelfs verslechteringen, zijn overigens niet ondenkbaar. Teerstoofdirecteur Deborah Lens was voorheen als ambtenaar voor 70 procent betrokken bij Educare, maar is sinds september 2010 volledig werkzaam voor De Teerstoof. En de tijdelijke huisvesting van het stichtingsbestuur in het gebouw aan de Nieuwstraat liep natuurlijk eveneens in de papieren. "Dat lijkt me ook het probleem niet", reageert Geilvoet: "Deborah is tot september 2012 gedetacheerd, voor 100 procent. Haar overstap wordt dus geheel gefinancierd door de gemeente. De extra 30 procent die ze zich nu kan inzetten voor De Teerstoof, mag besteed worden aan organisatorische werkzaamheden die voorheen bij de gemeente lagen. En wat de verhuizing van de stichting betreft, eerst naar de tijdelijke huisvesting in de Nieuwstraat en later naar het Wennekerpand, ook daarvoor is subsidie ontvangen." Liquidatie Het verhaal wordt steeds verwarrender. Terwijl overal in Terwijl overal in de regio en in het land culturele instellingen worden gekort of zelfs opgehevenblijkt De Teerstoof in 2011 en 2012 dus feitelijk meer subsidie te ontvangen. Dit betekent ook dat De Teerstoof gewoon op de oude voet verder kan gaan. Het bestuur heeft het impresariaat destijds toegejuicht - het kon immers geld genereren- J w, - Musis 16

Musis | 2011 | | pagina 16