Het doek valt toch! de regio en in het land culturele instellingen worden gekort of zelfs opgeheven, blijkt De Teerstoof in 2011 en 2012 dus feitelijk meer subsidie te ontvangen. Deze stijging komt weliswaar voor een groot gedeelte ten goede aan de huurverhoging die met de verhuizing naar het Wennekerpand samenhangt, maar betekent ook dat De Teerstoof gewoon op de oude voet verder kan gaan. De gemeente neemt als vanouds de exploitatie van de Jeugdtheaterschool voor haar rekening, betaalt nog steeds voor de uitvoering van onderdelen van de cultuureducatie in het onderwijs en neemt jaarlijks een eindproductie af waar ongeveer twintig leerlingen een jaar voor hebben geoefend. Ad Geilvoet: "De afname van cultuureducatie in het onderwijs is tot het einde van het schooljaar 2011/2012 gegarandeerd. De gemeente heeft voor die periode met het onderwijs afgesproken dat het meebetaalt en op basis van dit convenant heeft de gemeente ook extra geïnvesteerd in cultuureducatie. In het voorjaar van 2012 zal er met het onderwijs worden gesproken over het afsluiten van een nieuw tweejarig convenant. De afloop van deze gesprekken is nog ongewis, moet ik er eerlijkheidshalve bij melden." Inderdaad, want ook het onderwijs ondervindt bezuinigingen. Zo wordt het voortgezet onderwijs flink gekort op cultuureducatie door het afschaffen van de cultuurpas. Een spannende situatie, maar of dat nu meteen tot liquidatie leidt? Logisch redenerend moet de pijn wel bij het impresariaat liggen dat De Teerstoof enkele jaren geleden heeft opgericht. "Dat zou kunnen", gist Geilvoet: "Het impresariaat is bedacht als aanvulling op de andere activiteiten, om jeugdtheatergezelschappen te binden en voorstellingen te genereren. Het moet zichzelf commercieel bedruipen. Ook de wens om jeugdvoorstellingen te programmeren wordt niet financieel afgedekt door gemeentelijke subsidies. Voor het oude Teerstoofpand aan de Nieuwstraat werd door de gemeente al sinds 2002 geen huur meer gevraagd. De afgelopen drie jaar werd de 50.000 euro subsidie die bedoeld is voor huur en exploitatie van de huisvesting, met tijdelijke toestemming aangewend voor de jeugdtheatervoorstellingen die op zondagmiddag plaatsvonden. Dat was toegestaan tot 1 april 2011 tot de verhuizing naar het Wennekerpand." Tenzij De Teerstoof tijdens het gesprek met de wethouder nog andere financiële konijnen uit de hoed tovert, lijkt hier inderdaad een belangrijk knelpunt te zitten. Het bestuur van De Teerstoof heeft het impresariaat destijds toegejuicht - het kon immers geld genereren en maakte deel uit van een totaalconcept - maar zit nu wellicht in een impasse omdat het impresariaat niet of onvoldoende winstgevend is en de kosten niet (meer) vergoed worden door een gemeentelijke subsidie. Misschien dat het gesprek met de wethouder nog nieuwe inzichten oplevert, maar liquidatie van De Teerstoof lijkt een erg sombere voorspelling. Dankzij de huisvesting in het nieuwe Wennekerpand, een paradepaardje van de gemeente dat zeker de tijd krijgt om zich te bewijzen, lijkt een drastische korting op de subsidie voorlopig niet aan de orde. De kans dat het doek ook echt valt voor De Teerstoof lijkt niet al te groot. Benieuwd hoe gesprek met wethouder Grijzen afloopt... Maandag 24 oktober vond dan eindelijk het gesprek van DeTeerstoof met wethouder Grijzen plaats. Daaruit bleek dat de stichting met een jaarlijks tekort van 120.000 kampt. De wethouder heeft aangegeven geen geld te hebben om dit gat te dichten. Op 26 oktober heeft Stichting DeTeerstoof daarom definitief besloten om het doek te laten vallen. Stichtingsvoorzitter Rob van der Meijden: "De problemen ontstonden toen Educare overging in Stichting DeTeerstoof. Het nieuwe bestuur besefte toen al dat de financiële situatie, ondanks een forse bruidsschat van de gemeente, niet rooskleurig was. We hebben begin 2010 drie maanden vergaderd of we überhaupt wel door moesten gaan als de basis niet goed was. Uiteindelijk hebben we de gok genomen in de veronderstelling dat het goed zou komen, mede omdat de gemeente in de overdrachtsovereenkomst had aangegeven de financiële zorgen in 2011 zorgvuldig te bestuderen." Maar waar zitten dan de meerkosten sinds de ontvlechting? Van der Meijden noemt een aantal oorzaken: "Deborah Lens is dan wel gedetacheerd, maar zij doet nu directietaken die voorheen door de gemeente werden gedaan, waardoor nu andere medewerkers voor haar oude werkzaamheden opdraaien. Daar komt bij dat de medewerkers nu worden betaald via de duurdere CAO voor kunsteducatie. De kosten voor secretariaat, personeelsadministratie en ICT worden gesubsidieerd tot 11.000 euro, maar de werkelijke kosten bedragen 50.000 euro. We kunnen de oude huursubsidie van 50.000 euro niet meer inzetten voor eindproducties. En tenslotte hebben we weliswaar compensatie gekregen voor de huur- en exploitatielasten van het Wennekerpand, maar daarover moeten we wel BTW betalen. Nog eens een kostenpost van, in het negatiefste geval: 35.000 euro." En afslanken is geen optie? "Nee, zelfs de meest vergaande afslanking - al het personeel eruit en alleen een directeur met administratieve ondersteuning - zou nog altijd een tekort van 70.000 euro opleveren." Had de wethouder dan helemaal geen begrip voor de problemen? "Jawel hoor, ik wil benadrukken dat zowel de gemeente als de wethouder ons erg netjes hebben behandeld. De wethouder gaf zelfs aan dat we eventueel voor hetzelfde bedrag minder producten zouden mogen leveren, maar weet u: ik ben zelf rector geweest op Scholengemeenschap Schravenlant... Stelt u eens voor: een school moet nog steeds hetzelfde geld betalen en krijgt daar vervolgens de helft van de toegezegde producties voor terug. Nee, dat zien we echt niet zitten." Wethouder Grijzen respecteert het besluit van het stichtingsbestuur, maar verzekert wel: "Ik vind het van belang om de functie van cultuureducatie en jeugdtheater in Schiedam overeind te houden, de financiële middelen hiervoor blijven gewoon beschikbaar, de vraag is nu hoe we dit gaan vormgeven, maar ik heb er alle vertrouwen in dat we hier een oplossing voor gaan vinden." 17 Musis

Musis | 2011 | | pagina 17