ontging de Venetiaan. Als gezant in Istanbul viel Haga op door de grote staat die hij voerde. Regelmatig legde hij in zijn verslagen aan de Staten-Generaal de nadruk op de vruchtbare relaties die hij wist aan te knopen. Zijn vijanden, waaronder de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Venetië, spraken daarentegen schande van zijn losbandig leven. Bezorgdheid over de snelle groei van de Nederlanden als belangrijke handelsnatie zal daaraan niet vreemd zijn geweest. In enkele jaren kwam de Hollandse handelsvaart op de Levant - de westelijke kust van Aziatisch Turkije - tot grote bloei. Uiteindelijk zou Nederland in de Gouden Eeuw uitgroeien tot een handelsland van mondiale betekenis en niet mis te verstane zeemacht bovendien. LieverTurks dan paaps De leuze 'Liever Turks dan paaps' was zeker geen loze kreet. De sultan steunde Willem de Zwijger in woord en daad met geld, wapens en manschappen. Het waren ook de Turken die als eersten de Republiek der Zeven Provinciën erkenden. Omgekeerd tooiden de Watergeuzen zich met de Turkse halve maan. Talrijke gebouwen in de Republiek werden in het begin van de zeventiende eeuw naar Turkije of Turken vernoemd en (oorlogs)schepen voerden de Ottomaanse wimpels naast de grote oranje, wit en blauwe vlag van de Republiek. Verschillende Nederlandse steden waaronder Krimpen aan den IJssel, Ouderkerk en Voorschoten namen de Turkse halve maan als geuzensymbool ook op in hun stadswapen. De contacten tussen de Nederlanden en Istanbul kregen al in 1566 een meer dan oppervlakkig karakter. Al direct na de Beeldenstorm schreef Suleyman 1 de Prachtlievende een brief aan Willem van Oranje. Er zouden er nog vele volgen. In 1574 en 1599 zond de sultan wapens en manschappen toen prins Maurits daarom had gevraagd. Ook op het gebied van aanvalsstrategie konden de protestanten op Istanbul rekenen. Zo kon in 1588 met een in geheime diplomatie geregelde Turkse aanvalsgolf op de Spaanse kust worden voorkomen dat de 'onoverwinnelijke' Armada Invencible in 1588 op volle sterkte kon uitvaren. 'Slechts' 554 schepen met een leger van 94.000 soldaten aan boord kozen zee. De andere helft werd op de Middellandse zee beziggehouden. Aangenomen wordt uit enkele schaarse, maar onmiskenbare verwijzingen dat Cornelis Haga in zijn jeugd op eigen houtje naar Istanbul was gereisd. Dat was op z'n minst opmerkelijk. Heel gebruikelijk was het dat de zoons van kooplieden, bankiers, wetenschappers en juristen die een eigen carrière nastreefden een zogenaamde 'grand tour' maakten langs de verschillende belangrijke hoofdsteden. Maar Fragment van de capitulatie met het versierde monogram van de sultan. Nationaal Archief Den Haag Als gezant in Istanbul viel Haga op door de grote staat die hij voerde. Regelmatig legde hij in zijn verslagen aan de Staten-Generaal de nadruk op de vruchtbare relaties die hij wist aan te knopen. Zijn vijandenwaaronder de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Venetië, spraken daarentegen schande van zijn losbandig leven. Bezorgdheid over de snelle groei van de Nederlanden als belangrijke handelsnatie zal daaraan niet vreemd zijn geweest. 21 Musis

Musis | 2011 | | pagina 21