- Inhoudsopgave Liefs van Anni( 4 Het Jenevermuseum 8 Dankbaarheid, drenkelingen en dronkenlappen 12 Vlaardings glazen stadskantoor alsnog van baksteen 15 Teerstoof in de problemen 18 Cornells Haga 24 De Schiedamse jaren van Herman van Praag 28 Museumvondsten 30 Annie M. G. Schmidt: Brieven uit Schiedam 34 Column: Van uitleenfabriek naar webwinkel Liever Turks dan paaps 3 Musis MUSIS november 2011 jaargang 17 no 10 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan-voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser, (vacature) Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon:010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Sjef Hendenrickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie: Harriet Kruse Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal e 35,- (jaarabonnemnt 2011) (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.55 Forrtis Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Ad verten tie-exploitatie DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft Telefoon: 015 256 60 10 Mobiel: 06285 993 70 MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (oktober 2011) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam/publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk: BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: Theo Gootjes In de nationale viering van vier eeuwen diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Turkije in 2012, nemen de biografie van Cornells Haga (1578- 1654) en Schiedam een belangrijke plaats in. Het was tenslotte deze Schiedamse jongen van betrekkelijk eenvoudige afkomst (vergeleken dan met de kringen van kooplieden en regenten in Amsterdam) die in 1611 door de Staten-Generaal naar Istanbul werd gezonden. Op dat moment een stad van ongelofelijke rijkdom en machtigste stad aan de Middellandse zee. Daar zou hij gedurende 26 jaar de belangen van de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën dienen, consulaten stichten in de belangrijkste havensteden in de Levant, christenslaven vrijkopen en de rechtspraak uitoefenen over alle Nederlanders in het immense Ottomaanse rijk. Dat Haga er daarbij een indertijd door menigeen besproken en bekritiseerde losse levensstijl op nahield, maakt het verhaal alleen maar levendiger. Ingrid van der Vlis en Hans van der Sloot beschrijven in dit standaardwerk gedetailleerd de levensloop van deze Schiedammer. Allereerst als succesvol onderhandelaar in Zweden, vervolgens als gezant in Istanbul en ten slotte in Den Haag waar hij werd bekleed met de hoogste juridische post hier te lande, namelijk die van president van de Hoge Raad van Zeeland, Holland en West-Friesland. Vanzelfsprekend staan de auteurs stil bij de geuzenkreet 'LieverTurks dan paaps' en beschrijven hoe de machtige sultan Suleyman I de Prachtlievende onze Willem de Zwijger steunde in zijn opstand tegen Filips II. In die worsteling om onafhankelijkheid verleende Istanbul de Nederlanden substantiële steun in de vorm van geld, wapens en strijders. ZonderTurkse hulp zou het trotse, onafhankelijke Nederland waarvan Balkenende en Geert Wilders zo graag hartstochtelijk getuigen, misschien nooit hebben bestaan. Ingrid van der Vlis en Hans van der Sloot vatten in deze Musis het boek kort samen. En Theo Gootjes ziet onze dank voor de Turkse betrokkenheid in onze heroïsche onafhankelijkheidsstrijd en de viering daarvan in 2012 op de omslag aldus.

Musis | 2011 | | pagina 3