slijk weer enthousiast. En tot samenwerken bereid Alwine van Winsen blaakt van enthousiasme waar ze spreekt over het Jenevermuseumde toekomst ervande voorgenomen activiteiten en de alweer toegenomen publieke belangstelling. Daarin verschilt ze weinig van eerdere directeuren. Ook deze traden allen aan met het kompas op overtuiging gesteld. Het werd alleen telkens niets. In tegenstelling tot haar voorgangers heeft Alwine geen museale achtergrond maar is zij grafisch ontwerpster vanuit een marktgerichte benadering. Dat zou een voordeel kunnen zijnindachtig de tegeltjeswijsheden van Johan Cruijff. De vonken spatten er in ieder geval vanaf. Het eerste doel van Alwine van Winsen is de loop terugbrengen in het museum: "De Schiedammers moeten weer enthousiast worden. Wil het museum blijven voortbestaan en groeien, dan is het noodzakelijk dat het Jenevermuseum het vertrouwen van het publiek en de politiek herwint. Daarnaast moet de samenwerking met het Stedelijk Museum nader worden uitgewerkt. Daarover is een paar jaar geleden een duidelijk besluit genomen. Vanaf de zijde van het Jenevermuseum is daaraan geen gevolg gegeven, ondanks de voorbereidingen en de bereidheid van het Stedelijk Museum en het gemeentebestuur om daarin te investeren. In het huidige bestel zal van investeren niet echt sprake kunnen zijn. Dit neemt niet weg dat eigenlijk niets een goede samenwerking in de weg behoeft te staan. Integendeel, we willen meteen beginnen". tekst: Hans van der Sloot foto's: Sjaak van Beek Plan van aanpak In 2009 verscheen de gedetailleerde rapportage 'Schiedams Historische Collectie Zichtbaar'. Deze rapportage die door de gemeenteraad in datzelfde jaar als richtlijn voor het toekomstig beleid werd aanvaard, geeft de visies van vrijwel alle betrokkenen in de presentatie van de Schiedamse geschiedenis. Conclusies en aanbevelingen waren helder. Beide musea moeten worden ondergebracht in één museale organisatie, oordeelde onderzoeker Riemer Knoop. Dan alleen kan voldoende garantie worden gegeven dat Schiedam met het Stedelijk Museum, als museum voor hedendaagse kunst en met het Jenevermuseum als verkozen onderkomen voor de historische collectie en de daarin besloten jeneverhistorie, z'n museale rijkdom recht doet. Gewoon samenwerken als welbewuste professionals voor het beste resultaat. Want de historische collecties van het Stedelijk Museum en die van het Jenevermuseum vormen een uitstekend en breed tentoonstellingskader voor wisselende tentoonstellingen. Voor ieder die het horen en liefst ook opschrijven wilde, ventileerde de directeur van het Jenevermuseum al meteen - bij het vernemen van het nieuws - dat die hele historische collectie en alle plannen dienaangaande hem gestolen konden worden. En als het onvermijdelijke dan toch moest gebeuren, dan alleen op zijn voorwaarden. De tijd heeft hem en het bestuur van het Jenevermuseum ingehaald. Onder de toenemende druk van de bezuinigingen kan het niet anders dan dat de samenwerking waarvoor al jaren geleden werd gepleit nu eindelijk van de grond worden getild. Binnen afzienbare tijd zullen beide musea met een plan van aanpak komen. Dit gaat aanzienlijk verder dan een gewenste samenwerking tussen twee private en geprivatiseerde instellingen. De musea schetsen hierin een toekomst waarin alle acteurs betrokken zijn die iets met de geschiedenis van Schiedam van doen hebben en van waaruit initiatieven kunnen worden ontplooid. Heel nadrukkelijk wordt in dit plan van aanpak gekeken naar het Molenmuseum de Nieuwe Palmboom, het Nationaal Coöperatiemuseum en het Gemeentearchief en ook samenwerking met op het gebied van de lokale geschiedenis werkzame, niet-museale, organisaties heeft in dit plan een plaats gekregen. Een uitgangspunt is dat niet zozeer wordt gekeken naar de bekende locaties, maar dat de aanbeveling wordt overgenomen, eerder gedaan door Riemer Knoop in zijn rapport 'Schiedams Historische Collectie Zichtbaar' en 5 Musis

Musis | 2011 | | pagina 5