i VTt1 I VLAARDINGSE TAXICENTRALE BV moet vinden. "Maar voor de huurders uit onze eigen, kwetsbare doelgroep geldt dan dat ze stedelijke- vernieuwings-urgent worden. Ze krijgen anderhalf jaar voor de sloop te horen dat ze moeten verhuizen en wij helpen ze in de tussentijd aan een nieuwe betaalbare woning." De afspraken over deze kwetsbare huurders zijn op regionaal niveau vastgelegd. Iemand die in Rotterdam zijn woning moet verlaten, komt ook in Vlaardingen in aanmerking voor een woning en vice versa. Uiteindelijk is het streven dat er in de regio genoeg huizen voor deze doelgroep beschikbaar blijven. Van der Heijden: "Zelfs welvarende gemeentes als Lansingerland en Rhoon hebben toegezegd voor deze doelgroep te bouwen. En dat doen ze ook.", zegt Van der Heijden. Maar is het allemaal niet wat bescheiden? Moeten er niet gewoon meer sociale huurwoningen komen? "We zouden als corporatie heel graag overbodig willen worden, in de zin dat onze doelgroep welvarender Veel van onze woningen stammen uit de jaren vijftig, zestig en zeventig: weinig eengezinswoningen, veel huur en heel veel gestapeld. We gaan vooral gestapeld slopen. Daar komen dan eengezinswoningen voor terug wordt en ons niet meer nodig heeft. De gedachte dat onze doelgroep zou moeten groeien, ondersteunen we in ieder geval niet. Hoe het ook zij, veel van de huurwoningen die Waterweg Wonen sloopt worden vervangen door eengezinskoopwoningen. Dat leek een verstandige keuze in 2008, toen het actieplan van kracht werd, maar geldt dat nu nog, nu de economische crisis de huizenmarkt op slot heeft gezet? Het is publiek geheim dat de dure koopwoningen die nu gebouwd worden op het terrein van het gesloopte Holy Ziekenhuis, niet makkelijk worden verkocht. "'Park Hoog Leede' is geen project van Waterweg Wonen", zegt Van der Heijden: "Wij bouwen huizen met een vraagprijs van hooguit 300.000 euro, maar meestal goedkoper. Natuurlijk is het zo dat de situatie op de huizenmarkt anders is dan vier jaar terug, maar bij ons project 'Vlaardings Geluk' in de Babberspolder zijn we toch nog steeds succesvol. Het loopt minder makkelijk dan in 2008, maar nog altijd beter dan gelijksoortige projecten in Rotterdam." Toch lijkt de trend te wijzen op een grotere populariteit van betaalbare huurwoningen. De Schiedamse collega Woonplus wil daar op in spelen; het gaat meer sociale huurwoningen bouwen. "Ik weet niet precies hoe de situatie in Schiedam is", antwoordt Van der Heijden: "Onze steden zijn in vele opzichten vergelijkbaar, en van alle corporaties lijkt Woonplus nog het meeste op ons, maar Schiedam heeft toch net een andere problematiek. De stad biedt veel meer een aanvulling op de stadsfunctie van Rotterdam. Ik heb de burgemeester van Schiedam ooit horen zeggen dat haar stad 5000 arbeidsmigranten huisvest, terwijl burgemeester Bruinsma van Vlaardingen sprak over een aantal van 650, om maar een voorbeeld te noemen. Maar vooral denk ik dat ons 'Actieplan Wonen' van een andere orde is. Het is een langetermijnplan dat breed gedragen wordt, door de politiek en door de uitvoerende woningcorporaties. Er is dus veel commitment. Drie partijen hebben er hun handtekening onder gezet. We gaan nu eerst het project in de Babberspolder goed afronden." Maar wijst dat niet op een gevaarlijk gebrek aan flexibiliteit? "Dat vind ik niet", zegt Van der Heijden: "Eventueel kunnen we er inderdaad voor kiezen om meer huurwoningen te bouwen of, dat denk ik eerder, om de planning te herzien. We halen in dat geval de bouw van huurwoningen die wij toch al beoogden te bouwen naar voren. Maar voorlopig kiezen we hooguit voor een trager tempo. Toen we 'Actieplan Wonen' ondertekenden, was het mogelijk om 400 woningen per jaar voor de markt op te leveren. Dat is nu waarschijnlijk niet meer haalbaar, maar dat zal wat ons betreft hooguit betekenen dat we in 2032 gereed komen in plaats van in 2030." Geen paniek dus bij Waterweg Wonen. Van der Heijden: "We proberen onze plannen zoveel mogelijk los te koppelen van de huidige crisis, die hopelijk van voorbijgaande aard is. Wij bouwen immers voor de lange termijn. De duur van deze crisis is toch vooral afhankelijk van de mate waarin ze in staat zijn om in Brussel de problemen aan te pakken. Zodra het vertrouwen terug is, kan alles omslaan. Morgen al." fcNETTENBOETSTERSTRAAT 3, VLAARDINGEN J 11 Musis

Musis | 2012 | | pagina 11