orde hoe het de geëxporteerde drank verder verging en wat de export van zo'n product betekende voor de landen waar het terechtkwam. De export van welk vaderlands product dan ook was een economische activiteit waarbij meer kwam kijken dan de verpakking, de reclame en het vervoermiddel. De tentoonstelling geeft geen inzicht in de organisatie en de economische betekenis van de export van jenever en gedistilleerd. Hoe belangrijk was die in het geheel van de Nederlandse export? Vergelijkbaar met kaas, tulpen of slaven, of belangrijker? Maar ook op microniveau maakt de tentoonstelling de bezoeker weinig wijzer. Hij krijgt geen inzicht in de lokale economische situatie en in de verhoudingen tussen de branders waar het de export betreft. Het manco van de tentoonstelling De tentoonstelling oogt beslist aangenaam. Dat is te danken aan de vormgeving en de objecten die met zorg zijn uitgezocht. Wie gevoelig is voor een smaakvol ingerichte expositie, houdt van mooie en nostalgische voorwerpen uit de geschiedenis van de Schiedamse gedistilleerdindustrie, en geniet van het kijken naar exotische etiketten en idem reclamemateriaal, moet vooral naar het museum gaan, en na afloop van zijn rondgang over de tentoonstelling een borrel drinken in het proeflokaal. Het is de moeite waard om dan ook een kelderfles van de heerlijke Old Schiedam moutwijn, met speciaal ontworpen etiket, te kopen om thuis nog na te genieten. Een prima uitje voor de zondagmiddag. Eigenlijk geldt voor de dikke bundel met bijdragen over de export van Nederlands Gedistilleerd iets 'WmHÊ is dat een economisch- en maritiemhistorisch kader ontbreekt, waardoor de bezoeker inhoudelijk met lege handen staat en met teveel vragen de tentoonstelling verlaat. De inrichters hebben de trend gevolgd, die in meer vergelijkbare musea zichtbaar is. Zij geven steeds vaker het laten zien en mooi opstellen van oogstrelende en nostalgische objecten de voorrang boven het gestructureerd vertellen van het onderliggende verhaal. vergelijkbaars. Ook die lijkt niet primair gemaakt om de lezer en bezoeker van de tentoonstelling te informeren, maar om te imponeren. De vormgeving is zo uitbundig dat de teksten die bedoeld zijn om gelezen te worden volledig ondersneeuwen. Dat is - veel beheerster - ook met de tentoonstelling gebeurd: vorm is gesteld boven inhoud. Bij het boek komen daar nog wel een paar minpunten bij. De vormgever heeft zich niet ontzien Exportorderboek Btankenheym Nolet. De instructies voor het gebruik van etiketten en kisten laten zien dat de opdrachtgevers 'Money Gins' bestelden die moesten lijken op die van de concurrentie (Archief Btankenheym Nolet, Gemeentearchief Schiedam! SCH/eOAM r.jjyy ÉSssSHrai - mm w _y Musis 14

Musis | 2012 | | pagina 14