JAAP UJBERS VOGELMAN Hoe vaker ze baden, hoe beter het gevederte tekst: Peter de Lange foto's: Sjaak van Beek Ben ik wel aan het goede adres? De beschilderde dakpan naast de voordeur draagt de beeltenis van een kat. Niet waarschijnlijk dat hier 150 siervogels huizen. -Toch wel, verzekert Jaap Lijbers bij de begroeting. Om alle twijfels weg te nemen leidt hij mij de trap op, naar een zijvertrek op de eerste verdieping, waar van de vloer tot het plafond vogelkooien staan opgestapeld. De populatie bestaat uit een nerveus volkje, dat al piepend van de ene kant van hun verblijf naar de andere fladdert. En weer terug. En weer terug. Hun verenpak verschilt sterk van uitvoering. Sommige dragen het exotische aquamarijn van verre windstreken zoals Nieuw-Guinea, andere het grijsbruin dat aan Hollandse huismussen herinnert. Maar pas op, een anonieme uitmonstering kan misleidend zijn. -Er zitten uiterst zeldzame, uiterst kostbare soorten onder, zegt Jaap. Soorten zoals het geparelde bronzen mannetje, waarvan in 2010 in Nederland slechts zestien exemplaren voorkwamen. Die kat laat zich steeds moeilijker plaatsen. Die kat, zegt Rini, Jaaps vrouw, is dood. Naar buiten geglipt, voor 't eerst op straat en meteen overreden. Met de vogeltjes ging het best samen. Hij ging van z'n leven de vogelkamer niet in. Hij bleef zitten op de drempel. Dat hadden we hem geleerd. Want de vogelrust mag niet worden verstoord, de beestjes moeten in topconditie blijven. De eerste gang van Jaap (70) en Rini (67) 's morgens na het opstaan: met een gieter de kooien langs om hun troeteldieren water te geven. Dat kost een half uur tot drie kwartier. Hangt er vanaf of de vogels in bad moeten. Hoe vaker ze baden, hoe beter het gevederte. Achttien, negentien graden is de ideale temperatuur voor dit vertrek. Om de juiste luchtvochtigheidsgraad te bereiken hangt Jaap waterreservoirs aan de verwarming. En de kamer moet schoon zijn. Jaap is regelmatig met ontsmettingsmiddel in de weer. Rini haalt er een paar keer per week een dweil doorheen. Er zijn vrouwen die uit oogpunt van properheid geen vogels in huis dulden. Jaaps moeder was zo iemand - Jaaps vader moest zijn hobby uitoefenen in het halfduistere souterrain. Andere echtgenotes tolereren alleen een volière in de tuin. Rini is een uitzondering. Dierenliefde werd haar van huis uit met de paplepel ingegoten. In hun verlovingstijd sloegen zij en Jaap geen vogeltentoonstelling in Arcade over. Toen had je nog geen importverbod. Op een expositie kreeg je een overdaad aan kleuren en soorten voorgeschoteld. Hand in hand stonden ze zich te vergapen aan de vederpracht uit vijf werelddelen. -Het is iets wat je in je hebt. En als je het in je hebt, kom je er nooit meer vanaf, zegt Jaap. Hij begon, lang geleden, bescheiden, met een paar kanaries. Dat was voor 1965, het jaar waarin hij lid werd van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Eenmaal aangesloten bij de NBVV was het hek van de dam. Voortaan had hij altijd vogels in huis. Met uitzondering van een paar jaar aan de Parkweg, uit ruimtegebrek omdat de kinderen nog thuis woonden. Hij reisde stad en land af om bijzondere soorten te zien. Een van zijn vaste adressen was de dierenwinkel van Maarten Noordzij op de Hoogstraat in Vlaardingen. -Maartens volières stonden op de bovenverdieping. Daar liet hij bijna niemand toe. Alleen echte kenners mochten wel eens een kijkje nemen. Een bezoek aan die verdieping was een ware traktatie. Je zag er het zeldzaamste van het zeldzaamste. Vogels van tweeduizend gulden het stelletje. Sinds de kinderen het huis uit zijn, Jaap is gepensioneerd en Rini bij de Thuiszorg als alfahulp is gestopt, zijn alle beperkingen weggevallen. De vogels krijgen de ruimte die ze nodig hebben. -Ik weet niet wat ik zou moeten doen zonder deze hobby, zegt Jaap. Wat niet betekent dat hij geen oog heeft voor andere zaken. Hij en Rini gaan elk jaar gewoon op vakantie naar Italië. Hun oudste zoon neemt dan de zorg voor de vogels op zich. Maar ook in Italië duiken vogels op in het vakantieprogramma. -Ik neem altijd een lopertje mee, zegt jaap. Zo'n handig vervoerskooitje. Maar ik ben nog nooit een vogeltje tegengekomen dat ik mee naar Holland wilde nemen. Thuis gaan ze er ook wel eens even tussenuit. Maken ze een uitstapje naar Blijdorp. Ze hebben allebei een abonnement. Hun favoriete plek is de volière in de Rivièrahal, waar de vogels vrij rond vliegen. Jaap neemt altijd een handjevol levend voer mee. -Als je wat buffalowormpjes strooit, komen de vogels gewoon op je schoen zitten. Hij heeft tot zijn 65e in de metaal gewerkt. Bij ICI in de Botlek, bij Heerema in Vlissingen, op booreilanden in de Noordzee. -Ik heb me met mijn LTS-diploma opgewerkt tot offshore pijpfitter. Interessante job, maar zwaar. Ik heb vijftig jaar gewerkt, tot m'n 65e. Ik heb er een mankement aan m'n rug aan overgehouden. Twee jaar geleden ben ik geopereerd. Peter de Lange spreekt met Schiedammers en Vtaardingers voor wie hun liefhebberij een manier van leven is geworden. In deze Musis Jaap en Rini Lijbers in Schiedam 19 Musis

Musis | 2012 | | pagina 19