worden bijgehouden. Dan kan te allen tijde de stamboom van ieder vogeltje worden nageslagen. Broedkoppels samenstellen is vervolgens een kwestie van streng selecteren. -Ik manipuleer de natuur een beetje, zegt Jaap. Het is altijd weer spannend om twee vogeltjes bij elkaar in een kooitje te doen. Eerst het vrouwtje apart, dan het mannetje erbij. En dan kijken of het klikt. Als het goed zit, gaan ze een nestje bouwen. Van kokosvezel, dat is ideaal nestmateriaal. En als je dan ziet dat ze eitjes leggen en hoe trouw ze gaan broeden... Dan heb je op een gegeven moment een nest met vijf, zes eitjes zó klein dat je ze alleen met een plastic theelepeltje kunt pakken; tussen je vingers zouden ze onmiddellijk breken. En de vogeltjes die daar dan uitkruipen zijn tien, elf millimeter groot. Iets mooiers bestaat toch niet? een beamer. Iemand neemt een bepaalde soort onder de loep en licht gedrag en voeding toe. Nee, dat gaat nooit vervelen. -Daarnaast ben ik ook lid van een speciale vogelclub, waarvoor ik elke maand een avond met veel plezier naar Maasland ga. Vogelliefhebbers onder elkaar, dat is een apart volk. Het zijn allemaal mannen. De vereniging in Schiedam telt zegge en schrijve drie vrouwelijke leden, op een totaal van 54. De vogeltjeswereld is een mannenwereld. De meesten zijn al op leeftijd, het gemiddelde ligt rond de zeventig. Jongeren zie je nauwelijks. Jaap heeft in de loop der jaren in eigen land voldoende contacten opgebouwd om voor nieuwe vogeltjes niet naar het buitenland te hoeven. En anders is wat hij zoekt altijd wel op vogelmarktplaats.nl te vinden. Daar telt alleen de afdeling tropische vogels al bijna duizend advertenties. Even riant is het aanbod van kanaries,vruchten- en insecteneters, agaporniden, grondvogels. Dat gaat op basis van kopen en verkopen. Daar houdt Jaap niet zo van. -Heb ik teveel vogels, dan zijn er altijd wel andere liefhebbers te vinden. Ik doe ze voor een spotprijsje weg. Als ik iets van m'n onkosten terugkrijg, ben ik al tevreden. Of we ruilen onderling. Dan hoeft niemand z'n portemonnee te trekken. Ik help graag iemand aan goede vogeltjes. Zo hou je ook vriendschappen. Mekaar wat gunnen is leuker dan overal met je portemonnee klaar staan. Op beurzen, zoals die in de IJsselhallen in Zwolle, gaat het er vaak anders aan toe. -Daar lopen lui met een stapel kooitjes en een dot geld in de zak die alles opkopen. Er kwam bij mij een Engelsman die in één keer alles meenam. Op die beurzen worden soms barre bedragen betaald. -In Australië heb je maar één soort Australische zebravinken. De oorspronkelijke soort. In Europa bestaan 112 verschillende soorten. Allemaal gekweekt. Sommige ervan kunnen wel duizend euro per stuk opbrengen. Het gebeurt op een beurs wel dat iemand ze bij dozijnen tegelijk opkoopt. Meestal komen zulke mensen uit Dubai of een ander Arabisch land. Die sjeiks hebben blijkbaar geld zat. Maar ik vind het nogal overdreven. Vijfentwintig euro voor een koppeltje is mooi genoeg. Sommige kwekers zetten wel eens per abuis broer en zus in één kooi. Dat levert of heel slechte, of helemaal geen vogeltjes op. Zo'n vergissing zal Jaap Lijbers niet snel maken. Zijn vogeltjes staan internationaal bekend om hun hoge kwaliteit. Er is in heel Europa vraag naar. In Portugal, Duitsland, Hongarije, Denemarken, noem maar op. Zo'n reputatie krijg je niet zomaar. Het heeft hem jaren gekost de vereiste kennis te vergaren. Dat ging met vallen en opstaan. Een leuk en leerzaam proces. De amateur die vogeltjes houdt, doet dat tenslotte ook voor de gezelligheid. De sfeer op de wekelijkse bijeenkomst van Vogelvereniging Schiedam in Tuindorp is heel ontspannen. Jaap zorgt er als voorzitter voor dat er altijd iets te doen is. Iemand houdt eens een lezing met 21 Musis

Musis | 2012 | | pagina 21