de afstandbediening om de reclame weg te zappen. Moeten de organisatoren Winterlicht dan maar uit hun hoofd zetten? Neenatuurlijk niet! Winterlicht is gebaseerd op een idee van Ineke Hagen die geïnspireerd raakte door de lichtmanifestaties in het Julianapark in de jaren 1950. Toen zijn er drie licht- en geluidspelen georganiseerd, waar duizenden bezoekers op afkwamen. Deze evenementen vonden in de jaren vijftig plaats in de zomer. Het was een tijd waarin ook dahliatentoonstellingen drommen geïnteresseerden trokken en industrie- en nijverheidstentoonstellingen als Ahoy en E55 in Rotterdam bezoekers trokken van ver over de grenzen. De manifestaties werden zo bijzonder gevonden dat zelfs het Schiedams Parool erover schreef. Een krant toch die in het Schiedams journalistieke palet van het socialistische Het Vrije Volk, de katholieke Maasbode, het onafhankelijke Rotterdams Nieuwsblad en de gereformeerde Rotterdammer het meest op de NRC wilde lijken en dus in terughoudendheid liet weten niet van de straat te zijn. Het Schiedams Parool: 'In augustus 1953 werd de eerste lichtmanifestatie in het Julianapark gehouden onder de titel 'Bloemenweelde in Sprookjeslicht'. De bedoeling was een feeërieke verlichting van het park. Hiervoor werd een verlichtingsinstallatieplan opgesteld. Voor de verlichting hadden ze o.a. 8 kilometer elektrische kabel, 80 schijnwerpers van 1000 watt en 1000 gekleurde lampen nodig. De eerste lichtmanifestatie was een succes, gezien de enorme publieke belangstelling. In augustus en begin september 1956 werd de tweede lichtmanifestatie in het Julianapark gehouden ook weer ter gelegenheid van de Schiedamse Vakantiefeesten. Het motto was dit keer 'Scheepsbouw en Scheepvaart'. Er werd een groter deel van het park verlicht. Het Julianapark baadde in een sprookjesachtig licht met artistieke effecten op planten, struiken, bomen, beelden en waterpartijen. Er waren ook 6 besloten beeldengroepen te zien met Sinbad de Zeeman en Neptunus. Er werd een kleine entreevergoeding aan de bezoekers gevraagd. In juli 1959 vond de derde lichtmanifestatie onder de naam 'Lichtfestijn'. De openingstijd was van 19.30 tot 23.00 uur en de entree werd laag gehouden: een Ook in Winterlicht zijn vergankelijkheid en vluchtigheid substantiële elementen. Eenmaal de stekker eruit is de kunst verdwenen, de betovering weg. Dat mag met Winterlicht niet gebeuren. Dit project verdient het om over twee jaar het Julianapark wederom te veranderen in een met lichtkunst gerealiseerd sprookjesland. Mits het concept goed is uitgewerkt en Winterlicht, net als de lichtmanifestaties van inmiddels een dikke zestig jaar geleden, een verhaal vertellen wil. Vijftigduizend Schiedammers krijg je daarmee niet de kou in. Maar een breder publiek moet toch zeker te realiseren zijn. Marcella Kuiper: bINdINg, Mensen en bewegend licht 23 Musis

Musis | 2012 | | pagina 23