LA CABANE DES HIRONDELLES tekst: Froukje Holtrop foto's: Sjef Henderickx Ten westen van de Gironde, het water waarin de grote rivieren de Dordogne en de Garonne samenkomen en in de Atlantische Oceaan uitmonden, ligt de Médoc. Ook al bekend om zijn fantastische wijnen is het gebied door de combinatie van zoet en zout water en het getijdenverschil van oudsher een zeer geschikte plek om oesters te kweken. In Arcachon, in het zuiden, worden tot op de dag van vandaag nog veel oesters gekweekt, maar in het noordelijke deel is dat sinds de jaren I960 grotendeels voorbij. Nog steeds herinneren de kleine haventjes met hun kleine bootjes en de vissershutjes, de cabanes, aan de tijd dat de oesterkwekerij nog een levendige activiteit was. Sommige van die karakteristieke hutjes zijn inmiddels restaurant geworden of hebben de bestemming van een vakantiehuis gekregen. Een jaar of tien geleden werd het gebied geteisterd door een grote storm en de hutjes die niet goed onderhouden waren, vielen om. Eén van de omgewaaide cabanes was van een Franse vriend van de Schiedamse kunstenaar Sjef Henderickx, die zelf al zo'n twintig jaar in de Médoc komt. Henderickx maakte schetsen van de trieste aanblik van de ingestorte vissershut. Het was niet alleen die hut, maar Henderickx wilde het type vastleggen, dat waarschijnlijk al sinds de middeleeuwen bestaat, en daarmee de geschiedenis van het land en de mensen met zich meedraagt. De cabane, de vissershut, zag Henderickx als symbool voor de lokale geschiedenis. Musis 28

Musis | 2012 | | pagina 28