WOO NP LUS KEERT TERUG NAAR DE KERNTAKEN tekst: Hans van der Sloot foto: Jan van der Ploeg De woningmarkt staat onder druk. In Schiedam evenzeer als elders. Aan de prijsdaling in koopwoningen lijkt geen einde te komen. Een juist nu de economie onder druk staat en mensen met een gemiddeld inkomen hun spaargeld in de vorm van stenen zouden moeten kunnen verzilveren, stagneert de markt. De bouwproductie is op dit moment lager dan ooit, projecten waarvoor nog geen spa in de grond is gestoken worden stopgezet en jongeren wordt de toegang tot de woningmarkt door regeringsbeleid en de banken vrijwel onmogelijk gemaakt. 'De hoogste tijd', zegt directeur-bestuurder van Woonplus Bob Venhuizen, 'om terug te keren naar de kerntaken van de corporatie'. Die terugkeer werd in een recente verklaring toegelicht met: 'Woonplus richt zich voornamelijk op sociale huurwoningen met een huur tot 664 euro (dat was 652 euro), huishoudens met een bruto-inkomen tot 34.085 euro (dat was 33.614 euro). Daarnaast faciliteert en activeert Woonplus vormen van leefbaarheid in de wijk en ondersteunt zij in projecten 'Schoon, heel en veilig'. Wij doen daarin wel een stap terug door te stoppen met subsidiëren. Wat Woonplus nog wel doet: samenwerken, organiseren en faciliteren'. Deze toelichting moet kritische volgers van de Nederlandse woningmarkt zoals emeritus hoogleraar Volkshuisvesting Hugo Priemus en ex-staatssecretaris Volkshuisvesting Marcel van Dam als muziek in de oren klinken. Al jaren waarschuwen zij ervoor dat vroegere corporaties zichzelf zouden uithollen wanneer het onverslijtbaar geachte corduroy van de maatschappelijke organisatie verwisseld werd voor het sexy pakje van de op de koopsector gerichte projectontwikkelaar. Kortgeleden kwam Hugo Priemus nog in de Volkskrant in het geweer tegen het voornemen van de regering om de corporaties te verplichten 1,8 miljoen huurwoningen aan hun huurders te koop aan te bieden. Priemus betoogde dat deze maatregel een volledige ontwrichting gaat betekenen van de woningmarkt. 'Alles wijst erop dat dit de [echte] opgave is die het kabinet zich heeft gesteld', schrijft hij. 'Woningcorporaties zullen worden verplicht driekwart van hun woningvoorraad aan hun huurders te koop aan te bieden. Deze aanbiedingsplicht impliceert dat in Nederland meer dan twee miljoen woningen te koop staan'. Een beknopte schets van de geschiedenis van de Volkshuisvesting van 1901 tot gisteren, is als achtergrond wel handig. In 1901 werd met de afkondiging van de Woningwet de sociale volkshuisvesting tot zorg van de overheid verklaard. Voor Schiedam betekent dit niet minder dan dat geheel Schiedam- West en Schiedam-Oost, de gehele Gorzen en de complete wijken Nieuwland, Groenoord en Woudhoek alsmede een groot deel van Spaland door de woningbouwverenigingen en de gemeentelijke overheid werden gerealiseerd. Op weinig terreinen was de overheid ook zo succesvol als in de volkshuisvesting. Zonder enige overdrijving mag deze sector, in historisch perspectief en vergelijkenderwijs op dezelfde hoogte worden geplaatst als de droogmaking van ons land, inclusief Haarlemmermeer en Zuiderzee en de realisering van de Deltawerken. Met een relatief vrije huur- en koopsector en een door de overheid gefinancierde en gecontroleerde sociale huursector werd praktisch iedereen goed en betaalbaar gehuisvest. In krap honderd jaar werd in steen een sociaal bezit van meer dan tweehonderd miljard euro opgebouwd. Een unicum en dus in geen enkel ander land ter wereld met een vrije economie vertoond. Begerig naar overwaarde In 1995 kwam de ommekeer. Onder verantwoordelijkheid van PvdA-minister Margreeth de Boer in het eerste kabinet Kok werden de woningcorporaties verzelfstandigd. Het terugtrekken van de overheid als financier van de (volks)woningbouw gebeurde vanuit het politieke besluit dat de bestuurders van de woningcorporaties zich met het immense corporatieve woningbezit als maatschappelijk kapitaal als ondernemers moesten gaan inzetten voor de bouw en verhuur van sociale huurwoningen. Op basis van de toenmalige politieke verhoudingen en niet te vergeten de florissante woningmarkt, had dit - het idealisme in aanmerking nemend - zeker gekund. De praktijk vertoonde echter een ander beeld. Voor een aantal bestuurders was de eerste daad als vrije ondernemer het verhogen van hun eigen salaris tot ver boven dat van de premier. De banken ontdekten tegelijkertijd dat de aftrekbaarheid van hypotheekrente via aflossingsvrije hypotheken kon worden omgezet in een aantrekkelijk beleggingsproduct. De huizen prijzen stegen sterk, dus ook de waarde van de corporatiewoningen. Hiermee groeide de leencapaciteit van de corporaties. In een aantal gevallen werd deze aangewend om de sociale doelstelling te verbreden. In andere echter om zich als projectontwikkelaar op een gewillige koopmarkt te begeven of om van het maatschappelijk kapitaal tweehonderd miljoen te Musis 4

Musis | 2012 | | pagina 4