steken in een als cruiseschip afgedankte, aftandse stoomboot. Als voorbeeld van een omgeving waarin op termijn gekeken zal worden naar renovatie en woningverbetering, noemt hij het middendeel van de Nolenslaan. Dat is natuurlijk een prachtige mix van een sterk winkelbestand en bewoning. Op welke dag en op welk tijdstip je ook op de Nolenslaan komt, het is er altijd druk. De menging van supermarkten en kleine detailhandel en van allochtone en autochtone ondernemers is ijzersterk. En dat zal alleen maar toenemen met de nieuwbouw in de directe omgeving. Ook de overheid keek begerig naar die overwaarde. En zoals Wim Kok de idealen van de sociaaldemocratie als veren van zich had afgeschud, deed de socialistische minister van financiën Wouter Bos hetzelfde met de in beginsel zonder winstoogmerk opererende corporaties. Door deze plots te beschouwen als commerciële instellingen, onttrok hij jaarlijks een half miljard aan de volkshuisvesting. Zijn collega-minister Van der Laan deed de rest door mensen met een huishoudinkomen van 33.500 euro tot een soort volkshuisvestingsprofiteurs te verklaren. Zij hoorden niet thuis in een huurwoning. De gevolgen laten zich raden. Verkoop van driekwart van het huurwoningbestand betekent het volledig instorten van de gehele markt. Erger is dat de corporaties gedwongen zullen zijn hun bezit te verkopen tegen waarschijnlijk niet meer dan tachtig procent van de WOZ- waarde. Laat Musis de zaken nu niet erger voorstellen dan ze zijn, maar het voorstel van deze regering letterlijk nemend, zouden in Schiedam - de opgave van Funda meegenomen - zo'n zesduizend woningen in de verkoop komen. Gouden tijden zijn voorbij Met het aanhouden van mensen met een huishoudinkomen tot bruto 33.614 euro als primaire doelgroep, geeft Woonplus aan een eigen koers te willen volgen. Bob Venhuizen benadrukt de sociale taak van Woonplus als leidraad voor de toekomst. 'We moeten ons realiseren dat de gouden tijden van weleer voorbij zijn. De woningmarkt zal niet meer worden wat het ooit geweest is. Zelfs niet als de economie weer aantrekt. Als corporatie hebben we rekening te houden met een lokale bevolking die grijzer is dan gemiddeld en minder verdient. Dus tekenen de contouren van de sociale onderneming Woonplus zich des te scherper af. We ontkomen er daardoor intern niet aan dat gesneden wordt in het personeelsbestand. Van vijfendertig mensen hebben we inmiddels afscheid moeten nemen. In meer dan dertig gevallen is dat op de beste manier gegaan. Voor een drietal zal een begeleiding moeten worden gezocht. Maar ook het externe beleid zullen we wijzigen om te voorkomen dat de bezuiniging leidt tot vermindering van de kwaliteit van het woningbezit en de dienstverlening'. Het is geen vrolijke boodschap. In de jaren waarin Woonplus zich ontwikkelde van de behoudende Gemeentelijke Woningdienst tot stopperspil op

Musis | 2012 | | pagina 5