de woningmarkt deed Woonplus zich kennen als sophisticated sociale ondernemer waarop ook de sport, de cultuursector, gezondheidszorg en maatschappelijke en wijkgerichte organisaties en projectgroepen met succes een beroep deden. Venhuizen: 'Woonplus heeft gedurende vele jaren een substantiële bijdrage kunnen leveren aan een stadsbrede verbetering van het woon- en cultuurklimaat. Hou het erop dat Schiedam op die manier heeft mogen profiteren van de winsten die we op de vastgoedmarkt hebben gerealiseerd. Dat is een goede zaak geweest, daarvan ben ik overtuigd. Woonplus is een bedrijf dat wortelt in Schiedam. Zowel de woningbouwverenigingen als het Gemeentelijk Woningbedrijf zijn opgericht vanuit een maatschappelijk ideaal. En hoewel we zijn meegegroeid met een ontwikkeling waarin de koopsector een even belangrijke positie heeft als de sociale huursector, zijn en blijven we een sociale organisatie. Cultuur, recreatie en sport hebben met succes een beroep op ons kunnen doen. Daaraan komt dan nu een einde. Natuurlijk is dat jammer. Maar onvermijdelijk in deze tijd'. Sociale cohesie blijft intact Woonplus stelt zich ten doel om in de komende bouwactiviteiten een verhouding te hebben van vijftig procent koophuizen tegenover vijftig procent huurwoningen. 'Dit zal al zichtbaar zijn in de tweede fase van de ontwikkeling van "Wonen over het water". Dit hele plan gaat op de schop', zegt hij. 'De ambities uit het verleden om de stadsvernieuwing grotendeels met koopwoningen te realiseren, is niet langer haalbaar'. Dit geldt ook voor de nieuwbouw op de plaats van de gesloopte appartementencomplexen aan de Huijsmansstraat en Aleidastraat. Aanpassing aan de huidige economische situatie en de opstelling van de banken, maakt dat de nieuwbouw hier vooral in de sociale huursector wordt gerealiseerd. Dit impliceert overigens ook - hoewel Bob Venhuizen hierop niet de nadruk legt - dat de sociale cohesie van de buurt intact blijft. Vanuit het perspectief van de banken is dit volstrekt geen interessant gegeven. Voor een stad die rekening te houden heeft met een snel toenemende vergrijzing, wel iets om in het achterhoofd te houden. 'De huisvesting van senioren heeft onze speciale aandacht. Daaraan zal in de toekomst een steeds grotere behoefte bestaan. Waarbij de ouderen van nu een heel ander leven leiden dan pakweg veertig, vijftig jaar geleden. Wij realiseren ons dat we in deze beschouwd kunnen worden als sociale partners van de bewoners. Woonplus is, precies zoals corporaties elders, de enige partij die gericht voor deze doelgroep woningen realiseert in de sociale huursector'. Venhuizen: 'Op het punt van woningverbetering krijgen we heel veel te doen. De onderhoudstoestand van onze woningen, laat ik het maar voorzichtig zeggen, is niet optimaal. Daar zullen we een inhaalslag moeten maken. Waar mogelijk doen we dit door vervangende nieuwbouw. Dit geeft ons ook de mogelijkheid om de nieuwbouw als stadsvernieuwingsproject te realiseren. In andere gevallen zullen we kiezen voor herstel, renovatie en woningvernieuwing. Een goed voorbeeld van kwaliteitshandhaving door vervangende nieuwbouw vormen natuurlijk 'de Nieuwe Tuinen op het eind van de Burgemeester van Haarenlaan tegenover de flat Spieringshoek'. In dit gebied realiseerden Emile Groosman en Jaap Bakema in de jaren 1950 een woonwijk die internationaal de aandacht trok vanwege de vernieuwende inzichten en systeemtoepassing en in Schiedam spottend de bijnaam kreeg van 'de Hongerput' vanwege de hoge huren aldaar. 'Wat er nu staat', zegt Venhuizen, is een volwaardige vervanging die met de projecten op de Schaepmansingel een aansluiting heeft op het park aan de voet van de Vlaardingerdijk. Op die manier moeten we doorgaan met het realiseren van kwaliteit binnen de marges die ons gegund zijn'. Als voorbeeld van een omgeving waarin op termijn gekeken zal worden naar renovatie en woningverbetering, noemt hij het middendeel van de Nolenslaan. 'Dat is natuurlijk een prachtige mix van een sterk winkelbestand en bewoning. Op welke dag en op welk tijdstip je ook op de Nolenslaan komt, het is er altijd druk. De menging van supermarkten en kleine detailhandel en van allochtone en autochtone ondernemers is ijzersterk. En dat zal alleen maar toenemen met de nieuwbouw in de directe omgeving. De eerste helft van het project Over het Water is gerealiseerd Voor de bewoners van dit gebied liggen de winkels op de Nolenslaan op loopafstand. En een buurt die een eigen drukte heeft, oefent nu eenmaal een eigen aantrekkingskracht uit. Dat zie je ook aan de subcentra in grote steden in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag.' Woonplus heeft een goed jaar achter de rug, mag de directeur zeggen op basis van de nu beschikbare cijfers. 'Met een groot aanbod van woningen in de prijsklasse van zo'n honderddertigduizend euro, kunnen we een grote, niet-vermogende markt bedienen en bevinden we ons ook voor de banken in een gunstig prijssegment. Daarbij kijken we goed naar de markt tot tweehonderdduizend euro. Ook daarin scoren we goed. Schiedam is hoe je het ook wendt of keert, geen kapitaalkrachtige stad. Daarin is een kentering wel merkbaar. Er is een toevloed van mensen die hier bijvoorbeeld in de binnenstad een woning kunnen kopen waarvoor je in Amsterdam of Utrecht het viervoudige moet neertellen. De promotie die Schiedam voor zichzelf maakt, speelt daarin zeker een rol. Aan de andere kant is het goed zich te realiseren dat Schiedam een grote bevolkingsgroep heeft van modaal of iets lager niveau. In de belangen van beide heeft Woonplus een taak. We horen in deze stad, werken samen met de gemeente en andere partijen om het woonklimaat optimaal te maken, kijken over de gemeentegrenzen heen om ook daar in samenwerking - neem bijvoorbeeld de bijzondere relatie tussen Schiedam en het Rotterdamse deel van Mathenesse - en trachten door personele ondersteuning en het faciliteren van wijk- en buurtprojecten dicht bij de bewoners te blijven staan. We zijn sociaal ondernemer en worden daaraan door de huidige economische situatie en het regeringsbeleid weer eens goed aan herinnerd'. 7 Musis

Musis | 2012 | | pagina 7