Routekaart voor een minister De minister krijgt vanuit heel onverwachte hoek complimenten over haar verstandige afweging. De ANWB oppert vertrouwelijk het plan om bij de eerste boring de minister samen met koning Willem van Oranje een Oranjetunnelbord te laten onthullen. Mocht minister Schultz van Haegen na alle protesten toch gaan twijfelen over de Nieuwe Westelijke Oeververbinding, dan kan ze kiezen uit drie scenario's. Om haar op weg te helpen, vat ik ze nog even voor haar samen. Tekst: JackTsang Scenario 1 - De duurzame route Op een onverklaarbaar moment ziet de minister achter het logo van Milieudefensie: 'Friends of the Earth' staan: "Wie kan daar nu tegen zijn?" Ze kiest voor bouwen aan een Groene Metropool, een duurzaam mobiliteitsplan. Benutten, beprijzen en bouwen. Bestaande infrastructuur beter benutten, daar is ze immers al druk mee bezig en met succes: kost weinig en levert veel op. En trouwens, slim beprijzen, daar is de VVD toch ook voor? Net als het Havenbedrijf? Ruim baan voor het bedrijfslevenI Duurzaam bouwen is prima voor de ingestorte bouwsector. Extra vrachtvervoer over water is ook al ondernemersvriendelijk. Het plan voor de Groene Metropool is doorgerekend op kosten, verkeerskundige effecten en op milieugevolgen. De minister besluit het plan gefaseerd in te voeren. Dat komt beter uit in het kader van de bezuinigingen. Voortschrijdend inzicht. Klaar uit.' Scenario 2 - De rotonde van het Havenbedrijf De minister volhardt in haar voorkeur voor de Blankenburgtunnel. Het Bandringa-rapport dat pleit voor een geboorde tunnel, voldoet niet en verdwijnt in de prullenbak. Het Havenbedrijf krijgt zijn 'rotonde'. Tegenstanders beraden zich op een actie tijdens de behandeling van de Structuurvisie en de Milieueffectrapportage. Daarna volgt nog een procedure bij de Raad van State. Als de minister die wint, kan zij gaan bouwen. Volksbos II begint in 2014 al aardig vorm te krijgen. 20.000 mensen uit het gehele land planten op de toekomstige zesbaanssnelweg een boompje. Ondertussen starten de tegenstanders ook nog een Europaroute. De uitkomst leidt tot een 'aangelegde' weg met bordjes verboden toegang voor vervuilende en gevaarlijke (vracht)wagens. De Europese milieuwetgeving komt namelijk wel op voor de volksgezondheid in Vlaardingen en Schiedam. De samenwerking met Natuurmonumenten is al in een vroegtijdig stadium gesmoord, de minister heeft geen extra geld voor compensatiemaatregelen. Niet voor natuur, en ook niet voor de VVD-oortjes (de aansluiting van de snelweg op de Maassluissedijk via het Volksbos). De verwachting dat er in 2015 (of eerder) een centrumlinkse regering komt waar het natuurbeleid weer een gezonde plek heeft, neemt met de week toe. De minister gaat de geschiedenis in als incidentenminister. Scenario 3 De koninklijke weg Het inzicht van de minister schrijdt voort. Ze gaat alsnog de Oranjetunnel bouwen. Het Bandringa-rapport is ook goed te gebruiken in dit verhaal. Een second opinion van de natuurorganisaties levert nog nieuwe aanvullingen op de gebruikte cijfers. De recessie wordt in de tijdsplanning slim meegenomen; de noodzaak van de Nieuwe Westelijke Oeververbinding schuift wat op, snapt ook het Havenbedrijf. Met wat aanvullingen en kritische kanttekeningen van de minister blijkt er toch een basis te zijn voor een geheel andere gedachtegang. De minister kiest op basis van de nu beschikbare feiten voor de Oranjetunnel. De Vlaardingse wethouder Cees Oosterom voelt zich gehonoreerd. De Rijksbouwmeester stuurt een felicitatietelegram over de robuuste aanpak en brede scope. De 33.460 handtekeningen tegen de Blankenburgtunnel die Frederieke Verheijen aan de minister gaf, worden serieus genomen en Rozenburgers kunnen alsnog eenvoudig naar Den Haag. Het gewenste draagvlak begint vorm te krijgen. De bloemenveilingen sturen een bosje tulpen naar de Tweede Kamerleden en de natuur- en milieuorganisaties laten in mei alle vogels in het geredde gebied een ei leggen. I 13 Musis

Musis | 2012 | | pagina 12