Literatuur in 'Geheimtipp 't Huis te Poort: voor liefhebbers tekst: Ad van der Kouwe Naast de concerten zijn de literaire avonden in 't Huis te Poort op de Schiedamse Dam inmiddels een begrip. Toch bestaan ze pas sinds begin 2009. Op gezette tijden nodigt de Stichting 't Huis te Poort, gesteund door Boekhandel J. S. van Leeuwen, een auteur uit om in een passende, maar altijd informele setting een avond rond zijn of haar werk te presenteren. Een korte geschiedenis Strikt genomen zijn literaire avonden natuurlijk ondingen. Want laten we wel zijn, van literatuur genieten gaat natuurlijk het best lekker thuis op de bank, of in bed. Veel schrijvers vinden het ook maar niets om voor publiek te moeten optreden of, erger nog, als bekende Nederlander door het leven te moeten gaan. Ze communiceren het liefst met de wereld vanuit hun veilige werkkamer en komen daar hoogstens uit om een literaire prijs in ontvangst te nemen. Voor veel van hen is zelfs dat een straf. De kans dat we bijvoorbeeld Arnon Grunberg of Jeroen Brouwers zullen zien verschijnen is dan ook minimaal. Maarten 't Hart beschrijft in zijn Dienstreizen van een thuisblijver de kwelling die het is om overal te moeten opdraven. Hij heeft, zo weten wij uit ook uit eigen ervaring, een heel arsenaal aan smoezen of excuses klaar om lekker thuis te blijven, ongetwijfeld met een boek en een donkerbruine boterham. Toch is het maar goed dat hij en sommige andere publiciteitsschuwe schrijvers af en toe overgehaald kunnen worden tot een openbaar optreden, want dat heeft al de nodige gedenkwaardige momenten opgeleverd. Voor de toeschouwer die kan genieten van spitsvondige hoogstandjes, voor de auteur zelf, die daar niet zelden achteraf een fraai verhaal van weet te maken en niet in de laatste plaats voor de lezer, die daar dan weer van kan genieten. En literatuurbeoefenaars, zeker zij die (nog) niet tot de eredivisie behoren, kunnen er niet meer onderuit. Een schrijver die zich niet her en der laat interviewen, bij iedere denkbare boekhandel komt voorlezen en signeren, kan een literaire toekomst wel op de buik schrijven. Schrijvers moeten het land in, ze moeten zich laten zien in bibliotheken, theaters en in en op alle, al dan niet sociale, media. Ze moeten deelnemen aan fora en tv-spelletjes. Het zou me zelfs niet verbazen wanneer ze daartoe door hun uitgevers contractueel worden verplicht. Het is toch moeilijk voor te stellen dat Robert Vuijsje vrijwillig deelneemt aan Linda de Mols televisiehit Ik hou van Holland. Eigenwijs Op zich genoeg reden voor de Stichting 't Huis te Poort om niet aan het organiseren van literaire avonden te beginnen. Zeker wanneer je bedenkt dat er in Schiedam en vooral ook de omstreken op boekengebied al het nodige te beleven valt. Er zijn van tijd tot tijd literaire middagen in de bibliotheek, er is het succesvolle Boek&Bal, de boekhandels organiseren af en toe eigen activiteiten en vanzelfsprekend is er ook in naburig Rotterdam een hoop te doen: Poetry International, Nur Literatur, Gedichtendag, noem maar op. Allemaal gelegenheden waar de literatuurliefhebber naartoe kan, allemaal tijd dus die niet aan lezen wordt besteed... Maar ja, de eigenwijsheid zit in de stichting ingebakken, en zeker in de initiatiefnemer de helaas enkele weken geleden plotseling overleden pastoor Pieter van Tilburg. Deze had - nog voordat de grote hype begon - Knielen op een bed violen van Jan Siebelink gelezen en was van mening dat de rest van de wereld dat ook zou moeten doen. Hij was diep onder de indruk van de fijnzinnigheid waarmee Siebelink het inktzwarte religieuze milieu van zijn vader wist te beschrijven. Wat Van Tilburg betreft zou Maarten 't Hart daar een voorbeeld aan kunnen nemen. Boekhandel J.S. van Leeuwen moet er flink van geprofiteerd hebben. Ruime hoeveelheden van het boek kocht hij daar in om die vervolgens cadeau te doen aan vrienden en bekenden. Uiteraard de gebonden versie, voor Van Tilburg is een boek een gebonden boek. Maar daarmee was de kous niet af: Siebelink zou naar Schiedam moeten komen om over zijn boek te vertellen, en snel. Van Tilburg werd op zijn wenken bediend, maar niet helemaal zoals hij dat zich had voorgesteld. Siebelink bleek al te zijn geboekt door 'de concurrentie', de bibliotheek op het Bachplein. Er zou daar op 2 november 2008 een literaire zondagmiddag worden georganiseerd rond Siebelinks inmiddels verschenen nieuwe boek Suezkade. Musis 18

Musis | 2012 | | pagina 17