Kloosterman: "Ik ben echt niet tegen OV of fietsen, als het daarmee gaat: prima, maar ik ben wel VVD'er, ik wil zo efficiënt mogelijk van A naar B komen." Inspraak Als de fakkeltocht na een klein uur weer eindigt bij het startpunt, doven alle deelnemers hun fakkels in de daarvoor bestemde bakken water. Veel deelnemers blijven nog even nabomen en spreken hun irritaties uit. Ze voelen zich niet serieus genomen, ondanks de twee inspraakrondes die Rijkswaterstaat heeft georganiseerd. "Wat wil je? De inspraak was een aanfluiting", vindt Susanne Kuijpers, "Participatie hoor je breed te beginnen. Niet zeggen, zoals Rijkswaterstaat heeft gedaan: we gaan een tunnel aanleggen, wat is jullie mening? Je moet alle belangen meenemen richting een oplossingsvariant. Dan blijkt namelijk dat er naast een verkeersprobleem ook een leefbaarheidsprobleem speelt, en kom je misschien tot heel andere oplossingen. Nu mochten bewoners Rijkswaterstaat vertellen wat de natuurwaarde is van hun gebied. Alsof de ambtenaren dat zelf niet weten. Vervolgens gaan ze aan een tafeltje tunnelvarianten tekenen, terwijl de verkeerscijfers en gegevens over vervuiling nog niet eens bekend waren." Ondanks het gemor zijn de meeste deelnemers aan de fakkeltocht opgetogen. Het was een geslaagde, indrukwekkende actie. Of de minister zich er iets aan gelegen laat liggen, is natuurlijk de vraag, maar het signaal kan haar onmogelijk zijn ontgaan. Op maandag besteden vrijwel alle landelijke kranten aandacht aan het proces en nog diezelfde avond schitteren de fakkels in het NOS- en het SBS-journaal. Lichtpuntje Alles wijst erop dat de tunnelvisie van de minister toch vooral een centenkwestie is. Er valt heel veel te zeggen voor de Oranjetunnel, maar op korte termijn is het gewoon de duurste variant. Dat op lange termijn, als het verkeer op het Kethelplein vastloopt, alsnog een flinke investering in de Westlandse Veilingroute nodig blijkt, doet daar kennelijk niets aan af. Er is 1,2 miljard euro voor de Nieuwe Westelijke Oeververbinding gereserveerd en daar bouw je nu eenmaal alleen een Blankenburgtunnel voor. Toch hebben tegenstanders van de tunnel nog hoop. Minister Schultz van Haegen werd op 12 december 2011 in de Tweede Kamer onverwacht kritisch aan de tand gevoeld over haar keuze voor de Blankenburgtunnel. Ze werd overstelpt met vragen, niet alleen door de oppositiepartijen, maar ook door CDA en PVV. Eigenlijk zou het debat over de tunnels op 2 februari 2012 plaatsvinden, maar omdat de minister pas eind februari haar onderzoeksresultaten getoetst heeft, is dit uitgesteld tot 13 maart. Maakt de Oranjetunnel dan toch een kans? "Van uitstel komt afstel opperde Remi Poppe nog hoopvol tijdens zijn toespraak aan het begin van de protestavond. Kees Borsboom, fractievoorzitter van GroenLinks, die ik tijdens de fakkeltocht ook tegen het lijf loop, ziet in deze tijden van crisis een ander lichtpuntje: "Het schijnt dat het kabinet nog miljarden extra moet bezuinigen. Misschien is er straks wel helemaal geen geld voor een tunnel. Niet voor de Oranjetunnel, en ook niet voor de Blankenburgtunnel." I Uitstel De Blankenburgtunnel werd uiteindelijk toch niet besproken op 13 maart. Minister Melanie Schultz van Haegen kwam op de valreep (vier dagen van tevoren) met de, door de Kamer gevraagde, extra informatie. Prompt vroeg de Kamer om uitstel van de vergadering omdat er te weinig tijd resteerde om de stukken goed te bestuderen. Schade voor natuur en leefbaarheid van de regio zou nog groter zijn dan gevreesd. Het debat staat gepland voor 5 april. Ondertussen onderhandelen de regerings partners VVD en CDA en gedoogpartner PVV over extra miljardenbezuinigingen. Schultz van Haegen heeft op 12 maart aangegeven haar steentje bij te willen dragen door investeringen in infrastructuur uit te stellen. Betekent dat ook uitstel van een besluit over de Blankenburgtunnel Tegenstanders hopen van wel; dat biedt kansen voor betere planvorming. 7 Musis

Musis | 2012 | | pagina 18