Adriaan van Dis- Voor de rest werd het vooral een typische Huis-te-Poortavond: zorgvuldig geregisseerd quasi- ongeorganiseerd. De organisatie is aangenaam rommelig, maar het gebodene altijd van hoge kwaliteit. Zo hoog dat bezoekers die voor de eerste keer komen vaak oprecht verbaasd zijn dat zoiets in Schiedam bestaat, en dan nog wel in zo'n bescheiden kerkgebouw. De overige leden van het stichtingsbestuur wisten Van Tilburg ervan te overtuigen dat het een goed idee zou zijn om dus nog maar even te wachten met het uitnodigen van de inmiddels gevierde auteur in 't Huis te Poort. Dat zou bovendien de gelegenheid bieden eens goed na te denken over een 'concept' voor een dergelijke avond. Dit ging ervan uit dat literaire avonden iets meer zouden moeten bieden dan een schrijver die een paar fragmenten uit zijn of haar werk voorleest, een paar moeizaam uit het publiek geperste vragen beantwoordt, zijn nieuwste boek signeert om dan vervolgens de trein naar huis te nemen. Omdat de eerste literaire avond, op 27 februari 2009, toch vooral Pieter van Tilburgs avond zou worden, werd zijn oude vriend Harry Stroeken, meer dan thuis in theologie én psycho analyse, uitgenodigd om Siebelink juist over deze aspecten van zijn werk aan de tand te voelen. Dat deed hij en dat werkte door precies die informele atmosfeer die ook de concertavonden net iets bijzonderder maakt dan zomaar een concert. Alle aanwezigen zijn te gast op een intiem feestje, zowel het publiek als degenen die optreden. De organisatie is aangenaam rommelig, maar het gebodene altijd van hoge kwaliteit. Bij de concerten komt het nogal eens voor dat musici die in gerenommeerde concertzalen zelfs met een toneelkijkertje maar nauwelijks zichtbaar zijn, in 't Huis te Poort van dichtbij te zien en te beluisteren zijn, en na het concert persoonlijk aan te spreken. En dan niet bij een haastige signeersessie maar in een gewoon ongedwongen bij een glas wijn en soms een hapje. Het is precies die sfeer die ervoor zorgt dat 't Huis te Poort, zoals dat in het Duits zo mooi heet, een Geheimtipp is voor cultuurliefhebbers uit de verre omtrek. Natuurlijk, er wordt ook gesigneerd, de boeken of cd's die op de avonden verkocht worden gaan doorgaans grif van de hand. Maar het door het publiek van thuis meegebrachte beduimelde of grijsgedraaide werk van de artiesten wordt met evenveel liefde van een passende opdracht of handtekening voorzien. 19 Musis

Musis | 2012 | | pagina 19