Het Wennekerp moet je i De toekomst van het Wennekerpand noemt cultuurwethouder Johan Grijzen de minste van zijn zorgen. Er zijn problemendat zal hij niet ontkennen. Problemen op het gebied van samenwerking en organisatie van herinvulling van activiteiten en van nieuwe horeca. Maar daarbij is er niet één dat niet in de nabije toekomst niet opgelost zal worden tekst: Hans van der Sloot foto's: Jan van der Ploeg en Cultuurscouts De marges waarbinnen veranderingen en verbeteringen moeten worden gerealiseerd zijn beperkt. Daarover kan de wethouder kort zijn. Een ander antwoord viel ook niet te verwachten. Schiedam is geen echte cultuurstad in de meest gebruikelijke zin. Gerekend echter naar de hoogte van de cultuurbegroting en de spreiding ervan mag Schiedam zich in absolute cijfers scharen onder de steden met een inwonertal van 125.000 inwoners of daaromtrent en verhoudingsgewijs gerekend zelfs tot de grootste gemeenten van Nederland. Daar valt dus wat te snijden en met die opdracht hervatte Johan Grijzen het werk van zijn voorgangster. Het gebrek aan financiële ruimte was er ook de oorzaak van dat de cultuureducatie, de jeugdtheaterschool en het Teerstoof-impresariaat moesten worden opgedoekt. De achtergronden hiervan zijn in Musis november 2011 uitgebreid belicht. Het stichtingsbestuur voerde aan dat De Teerstoof voor de drie 'poten' kampte met een jaarlijks tekort van 120.000 euro. Grijzen gaf aan geen geld te hebben om het gat te dichten. De onwil om De Teerstoof tegemoet te komen in de financiële eisen werd vergroot door het gegeven dat de organisatie per saldo juist meer dan minder subsidie zou ontvangen, maar dat de meerkosten zodanig waren gestegen dat het meer tot minder werd. Het besluit om te stoppen werd door het stichtingsbestuur van De Teerstoof genomen. Wethouder Grijzen kon weinig anders dan dit respecteren en omzien naar mogelijkheden om de twee belangrijkste activiteiten van De Teerstoof, de cultuureducatie ten behoeve van het Schiedamse basisonderwijs en de jeugdtheaterschool overeind te houden, Afspraak met de scholen Inmiddels is dit gelukt. Met de scholen in Schiedam is de afspraak gemaakt dat deze zelf projecten opzetten. Hiervoor is een budget beschikbaar en kunnen de scholen een beroep doen op professionele ondersteuning. 'Dat is ook beter zo', oordeelt Johan Grijzen. Vanaf nu kunnen scholen de ruimte voor cultuureducatie afstemmen op hun eigen programma's. In het verleden werd door De Teerstoof een programma samengesteld dat vervolgens aan alle scholen werd aangeboden. Hiertegen werden al langer bezwaren gemaakt. Niet alle scholen wensten ook gebruik te maken van de cultuureducatie zoals deze door De Teerstoof werd aangeboden'. Ook binnen de gemeente leefden bezwaren tegen de formule zoals deze door Deborah Lens en haar Teerstoofbestuur was bedacht. Omdat lang niet alle scholen gebruik maakten van de diensten van De Teerstoof, werd er in principe te veel subsidie besteed aan de cultuureducatie. Op papier klopte het allemaal als een bus, alleen kochten de scholen te weinig in van het dure product 'cultuureducatie'. Grijzen: 'Nu kunnen de scholen zelf beslissen hoe ze met dit onderdeel om zullen gaan. Mogelijk dat de schoolleiding een koppeling zoekt met bijvoorbeeld sport of een schooljubileum. Mogelijk dat ze ook willen investeren in een project dat in het Wennekerpand kan worden uitgevoerd. Het is ook niet meer van deze tijd om met voorgebakken cultuurpakketten de scholen langs te gaan. Er is op het gebied van methodiek van opbouw van de leerstof inmiddels zoveel veranderd Musis 22

Musis | 2012 | | pagina 22