Gerekend echter naar de hoogte van de cultuurbegro ting en de spreiding ervan mag Schiedam zich in abso lute cijfers scharen onder de steden met een inwonertal van 125.000 inwoners of daaromtrent en verhoudings gewijs gerekend zelfs tot de grootste gemeenten van Ne derland. Daar valt dus wat te snijden en met die opdracht hervatte Johan Grijzen het werk van zijn voorgangster. dat ook het cultuuronderwijs heel andere wegen heeft gezocht'. Als de toon ook in wethouderlijke uitspraken de muziek maakt, dan valt er bij Johan Grijzen weinig spijt te bespeuren over de teloorgang van De Teerstoof. Opmerkelijk is ook de lankmoedigheid waarmee de ambtenaren het bericht van het einde van De Teerstoof beluisterden en het uitblijven van initiatieven om De Teerstoof overeind te houden. Grijzen: 'Voor de jeugdtheaterschool hebben we de oplossing uiteindelijk toch gevonden in een samenwerking met de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam (SKVR). Er waren wat problemen op het punt van de overname van personeel. Hiervoor is een oplossing gevonden en kan de jeugdtheaterschool van start. Wat mij daarin vooral verheugt, is het gegeven dat de SKVR op het punt van de cultuurbeoefening door de jeugd, maar ook op het gebied van de jeugd- en jongerencultuur, veel meer te bieden heeft. Veel meer ervaring in de eerste plaats, maar ook een veel groter aantal professionals op alle mogelijke gebied. Dat loopt van de jongste beoefenaren van muziek en dans tot de dramatische vorming op een bijna professioneel niveau. Ook de zelfkennis van de SKVR is beduidend groter en daarmee ook het vermogen om in de benadering van kinderen van een zekere beperking uit te kunnen en durven gaan. Ik bedoel hiermee dat de SKVR er in principe van uitgaat dat de musische vorming in eerste aanleg in het teken moet staan van een zinnige vrijetijdsbesteding. De hele dienstverlening is daarop gericht. De SKVR ontplooit ook zelf wel activiteiten maar is er toch vooral op gericht om tegemoet te komen aan bestaande vragen bij de jeugd. Als voordeel zie ik ook de grote geografische spreiding van de SKVR. De organisatie beperkt zich allang niet meer tot de Rotterdamse gemeentegrenzen, maar bestrijkt een groot gebied zowel ten oosten, noorden, westen en zuiden van de stad, de eilanden dus. Een grote omvang alleen zie ik in de cultuur niet als zaligmakend. Wat echter wel als voordeel mag worden gezien is de ervaring op zoveel culturele deelgebieden, de brede professionaliteit in zowel de directe begeleiding van kinderen als in de theoretische ondersteuning van het culturele werk. En daarbij kun je dan nog de mogelijkheden noemen voor het kind als individu. Echt talent krijgt bij een zo grote professionele organisatie als de SKVR ook echt een kans om door te groeien. Daarvan zijn heel wat tot de verbeelding sprekende voorbeelden te geven'. Niet door één deur Een ander punt van zorg betreft de samenwerking met andere culturele instellingen binnen de gemeente. In de oorspronkelijke plannen zou de grote zaal van het Wennekerpand gaan functioneren als kleine zaal voor het Theater aan de Schie. Daarop is de inrichting van de grote theaterzaal in het Wennekerpand ook geheel afgestemd. Met de mogelijkheid om de tribune naar believen te verlengen of korter te maken, is er een toneelvloer op maat beschikbaar. De oud-directeur van het Theater aan de Schie stelde zich van deze samenwerking ook heel veel voor. Beter dan in het grote theater aan het Stadserf leent het Wennekerpand zich voor meer experimentele 23 Musis

Musis | 2012 | | pagina 23