Gewoon molens en jenever, niks verborgen schat tekst: Hans van der Sloot 'Verborgen schatten' is het thema waarmee Schiedam zichzelf in 2012 met tal van evenementen op de toeristische kaart wil zetten. Mooi. Dat is weer 'ns wat anders dan 'Molens en Jenever', 'Jenever en molens', 'Schiedam, monumenten, jenever en molens' en 'Schiedam schenkt meer dan u denkt'. Welke laatste slogan door elke Schiedammer wordt onderschreven met de woorden: 'Maar daarvoor betalen we dan ook de hoofdprijs aan gemeentelijke heffingen, waterschapsbelasting en reinigingsrechten'. Met de tentoonstelling 'Marius Bauer in Turkije' in de Grote Kerk werd de reeks evenementen onder de noemer 'Verborgen schatten' op vrijdag 16 maart 2012 door achtereenvolgens museumdirecteur Diana Wind, burgemeester J. Leemhuis-Stout, de Turkse ambassadeur, U^ur Do^an, cultuurwethouder Johan Grijzen en voorzitter van de Stichting Sint Jan, Bram van den Hengel geopend. Veel werd er gezegd over het toeristisch jaar van de 'Verborgen schatten'. Weinig of niets echter over hoe de Haagse kunstenaar die een prachtig oeuvre heeft nagelaten van impressies uit onder andere het Midden- en Verre Oosten, Rusland, Marokko en de zuidelijke Europese landen binnen dit thema figureert. Evenmin als uit hun woorden duidelijk werd wat de geboren en getogen Schiedammer Cornelis Haga bestempelt tot 'Verborgen schat'. Haga werd in de toespraken een bescheiden rol toebedeeld waar de kerk ter sprake kwam, waarin Haga en zijn vrouw Aletta Brasser in 1654 begraven werden. Over hen spreekt een prachtig in tufsteen en twee kleuren marmer uitgevoerd epitaaf alle lof, die overigens door wethouder Grijzen in commissie fout werd geciteerd. Potsierlijk is natuurlijk dat noch Marius Bauer(1867-1932), noch Cornelis Haga (1578-1654) 'verborgen schatten' zijn in de vaderlandse (cultuur) geschiedenis. Nog maar enkele jaren geleden kwam uitgeverij Waanders in samenwerking met de Bauer Documentatie Stichting met de prachtuitgave 'Oogstrelend Oosters' van André Kraayenga. Hierin zijn pagina na pagina de prachtigste werken opgenomen, waaronder een groot aantal werken naar aanleiding van Bauers verblijf in Istanbul. Nog korter geleden verscheen in samenwerking van dezelfde stichting en uitgeverij bovendien een door Henk Slechte verzorgde uitgave over de politieke prenten van Bauer uit de jaren negentig van de negentiende eeuw. Over het werk van het eerste Nederlandse gezantschap in Istanbul is in de loop der eeuwen - beginnend met Hugo de Groot - een heuse bibliotheek volgeschreven. Hierin zijn zeker twee of drie planken gereserveerd voor Cornelis Haga. Wat tot dusverre ontbrak echter is een doorwrochte biografie van deze kleurrijke diplomaat en deugniet; één van onze bekendste stadgenoten. Maar je weet hoe zoiets gaat in het land van bestuurders en marketeers. Er is een thema, 'Verborgen schatten' in dit geval, er is een kraaiend enthousiasme en al tussen koffie en pils ligt er een tiental plannen om de gebruikelijke ingrediënten braderieën en molenfeesten op te leuken tot publieksevenementen die van heinde en verre bezoekers moeten trekken. Dus lag het voor de hand om bij de nationale herdenking '400 jaar Turkije - Nederland' leentjebuur te spelen en de Schiedammer Haga voor de gelegenheid tot 'Verborgen schat' van het jaar te bombarderen. Dat het Stedelijk Museum in nauwe samenwerking met de Bauer Documentatie Stichting een mooie en zelfs unieke tentoonstelling binnen het thema '400 jaar Turkije - Nederland', kwam alleen maar beter uit. Dus hup...., ook hierop maar het etiket 'Verborgen schat' geplakt. Het is bij dit alles flauw om van toeristische plannenmakers zorgvuldigheid in keuze van thema's en ingrediënten te verwachten. Het publiek moet immers worden ingepakt, de toerist geprikkeld en de toevallige bezoeker van Schiedam worden verleid om in die massieve leegstand van winkels nog die ene zaak te ontdekken waarin hij of zij wat munten kwijt kan. In de ijver om toch vooral met 'Verborgen schatten' te scoren werd in de Grote Kerk geen enkele aandacht besteed aan het gegeven dat Schiedam met Bauer en Haga oorspronkelijk een belangrijke bijdrage dacht te leveren aan de nationale herdenking 400 jaar Turkije-Nederland. Hiervoor had de stad met de Bauer- tentoonstelling en Cornelis Haga twee belangrijke troeven in handen. Helaas wilde het geen van de sprekers te binnen schieten welke grote betekenis Cornelis Haga had als eerste gezant van Nederland in Turkije. Maar goed, daar ging het dan ook niet om in de Grote Kerk. 'Verborgen schatten' moesten het zijn. Ook al slaat Schiedam de plank wat Bauer en Haga betreft hiermee volkomen mis en werd door de andere sprekers weinig recht gedaan aan het gegeven dat het Stedelijk Museum en de Bauer Documentatie Stichting er alles aan hebben gedaan om Schiedam te verrassen met een tentoonstelling van buitengewone betekenis. Want voor deze ene, speciale gelegenheid is met grote inzet en enthousiasme een selectie samengebracht van werken uit voornamelijk particuliere collecties. Bijna stuk voor stuk zijn het werken die wel beschreven zijn, maar zelden publiekelijk zijn getoond. En al helemaal nooit is een onderdeel van het oeuvre dat één reis, één periode uit zijn leven betreft, zo compleet samengebracht. Beseffend hiermee een kleine schat in handen te hebben, heeft het museum binnen deze 'reis', de thema's nog verder verbijzonderd in bijvoorbeeld 'straatleven' en 'personen' en toont schetsen en de uitgewerkte grafiek, tekeningen en schilderijen in relatie tot elkaar. Hoezeer de inleiders van het jaar van de 'Verborgen schatten' zich misschien hadden voorgenomen het dit jaar 'ns over iets anders te hebben, ging het op 16 maart in de Grote of St. Janskerk met Haga en Bauer als excuus toch weer vooral over de toeristische aantrekkelijkheden van Schiedam. Over de Lange en de Korte Haven, de hapjes en snackjes, de te verwachten geneugten als braderieën en ander volksvermaak en over die prachtige molens en...., natuurlijk de jenever. Dus toch. I 25 Musis

Musis | 2012 | | pagina 25