8049 60 057 Inhoudsopgave 4 Tunnelvisie of centenkwestie 8 Strijdbare burgervader 13 Routekaart voor een minister 15 Berend van Es 18 't Huis te Poort 22 Het Wennekerpand 25 Gewoon molens en jenever, niks verborgen schat 26 Zoveel mogelijk jongens hier houden 30 Museumvondsten De Verborgen schatten van Gerard van Soest Met het thema 'Verborgen schatten' presenteert Schiedam zich in 2012 met een reeks evenementen, uitvoeringen en exposities. Het verborgene, het ongeziene is een vast kernthema in de fotografie van Gerard van Soest. Elke foto van hem is een resultaat van het verder kijken dan gewoonlijk. Van Soest manipuleert niets aan de werkelijkheid die hij wil vastleggen. Hij geeft weer wat hij ziet op zijn tochten en laat de toeschouwer kennismaken met een werkelijkheid die alleen in de fotografie van Van Soest zich boven zichzelf lijkt te verheffen. Niets is overigens minder waar. Het is de registratie, het oog voor het detail en het zien van de verborgen schoonheid in een alledaagse omgeving van een rangeerterrein, een industriegebied, een verlaten straat die de fotografie van Van Soest waardevol maken. In het najaar van 2012 zal Gerard van Soest Schiedam verrassen met een expositie waarin meerdere series van acht foto's een doorlopend verhaal laten zien over water, strand en akkers. Onderdeel van deze tentoonstelling zal ook een veelluik zijn van circa dertig foto's waarin hij één onderwerp nader uitwerkt. Verder komt de minimalistische kant van het werk van Gerard naar voren in foto's die nooit eerder geëxposeerd zijn. Het belooft daarmee een spannende tentoonstelling te worden. Bij de opening van het themajaar 'Verborgen schatten' past het om een betonnen waterberging te tonen zoals Gerard van Soest deze ziet. Letterlijk een 'verborgen schat'. Slechts voorbehouden aan diegene die alle tijd neemt om te kijken en te registreren. MUSIS maart 2012 jaargang 18 no 3 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan-voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser) Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon:010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Maarten Bijl (voorzitter) Tekstredactie: Harriet Kruse Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 35,- (jaarabonnement 2012 (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (februari 2012) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten Druk: BGS Grafisch, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: foto: Gerard van Soest, zonder titel D.C.S.UL. DOOR LP HaM OUD HM 8 ME» 3 Musis

Musis | 2012 | | pagina 3