alternatieve Oranjetunnel." Naast het Havenbedrijf, dat zijn volle gewicht in de strijd heeft geworpen, heeft de minister meer belangrijke medestanders: de stadsregio's Rotterdam en Haaglanden, de gemeente Westland, alle gemeenten ten zuiden van de Waterweg en de provincie Zuid-Holland. En er is ook goed geluisterd naar bedrijven, belangengroepen, ambtenaren en een selectie van 150 omwonenden, vindt de minister. Niks mis met het draagvlak voor de Blankenburgtunnel, zou je zeggen. Wat het Havenbedrijf betreft, wordt er dan ook zo snel mogelijk begonnen met de bouw: "We hopen dat de aanleg van de tunnel in 2015 start zodat deze voor 2020 in gebruik genomen kan worden." Linkse Kerk De mensen die zich voor de fakkeltocht hebben verzameld, vormen een bont gezelschap. Natuurlijk, menig scepticus herkent de gebruikelijke actieve gelovigen van de "Linkse Kerk" die bij dit soort gelegenheden komen opdagen. Strijdbare types die je ook kent van de protesten tegen de A4 of van andere, vrolijker, "linkse hobby's" als het Zomerterras. Toch preekt voorganger en verklaard tegenstander Remi Poppe niet alleen voor eigen parochie. Nee, begrippen als links of rechts gaan dit keer niet op. De Blankenburgtunnel kan in de Waterweggemeenten rekenen op flink wat weerstand. Voor Henny Wor, 61 jaar en woonachtig in de Vlaardingse Westwijk, is dit zelfs haar eerste demonstratie ooit: "Mijn man is voor, maar ik zie die tunnel echt niet zitten. Het is hier al zo druk. Er blijft geen natuur meer over." Henk Ruseier, in Schiedam geboren, maar al jaren woonachtig op de Veluwe, is voor de gelegenheid zelfs naar Vlaardingen afgereisd: "Toen ik een oproep via Facebook zag, wist ik meteen dat ik er bij wilde zijn: ik ondersteun mijn familie graag om dit laatste stukje groen in de regio te behouden." Hij biedt Musis ook meteen zijn foto's aan, een aanbod dat ik dankbaar aanvaard. Goedkope horrorvariant Stichting Groeiend Verzet, de organisator van de fakkeltocht, heeft haar zaakjes goed voor elkaar. In een tent, direct naast Paviljoen de Krabbeplas, kunnen de deelnemers een gratis fakkel ophalen. Vertegenwoordigers van vrijwel alle Vlaardingse politieke partijen, inclusief burgemeester Bruinsma, reiken ze uit. Het signaal is duidelijk: de gemeente Vlaardingen ziet de Blankenburgtunnel niet zitten. Langzaam zwelt de menigte op het verzamelpunt aan. De brandende fakkels blijken erg mediageniek: cameraploegen en fotografen van vrijwel alle landelijke en regionale zenders en kranten leggen de happening vast. Susanne Kuijpers van de Milieufederatie Zuid-Holland is er vanavond ook bij. Haar organisatie ondersteunt het protest en ze draagt graag haar steentje bij. Voelt zij meer voor de Oranjetunnel? "Asfaltering is geen oplossing voor onze verkeersproblemen", zegt ze: "maar als het dan toch moet, dan liever de Oranjetunnel. Die variant tast minder natuurwaarden aan en heeft ook minder invloed op de leefomgeving." Met natuurwaarden doelt Kuijpers op het unieke middeleeuwse landschap van de Zuidbuurt, het Nee, begrippen als links of rechts gaan dit keer niet op. De Blankenburgtunnel kan in de Waterweggemeenten rekenen op flink wat weerstand. Voor Henny Wor, 61 jaar en woonachtig in de Vlaardingse Westwijk, is dit zelfs haar eerste demonstratie ooit: "Mijn man is voor, maar ik zie die tunnel echt niet zitten. Het is hier al zo druk. Er blijft geen natuur meer over." Volksbos, de soortenrijke rietputten en de Aalkeet Buitenpolder. De minister lijkt zich echter bewust van deze waardevolle natuur en trekt 150 miljoen euro uit om de tunnel goed in te passen. "Dat is een kwestie van creatief rekenen", vindt Kuijpers: "De minister schotelt eerst drie varianten voor de Blankenburgtunnel voor, waaronder een goedkope horrorvariant die midden door het open veenweidegebied loopt, maar waarvan iedereen weet dat deze sowieso niet doorgaat, en ver volgens wordt de 100 miljoen die Variant Krabbeplas- West extra kost ten opzichte van de horrorvariant, opgevoerd als investering in inpassing." Wie naar de plannen kijkt, ziet inderdaad dat dat inpassen te wensen over laat. Vanaf de tunnelmond zal een snelweg half verdiept aansluiting zoeken op de A20. Recreanten aan de Krabbeplas kan het verkeer onmogelijk ontgaan. Kuijpers spreekt zelfs van een soort achtbaan: "De weg komt boven via een kanteldijk die moet voorkomen dat het gebied overstroomt als de tunnel lek zou raken, moet vervolgens onder de spoorweg door. En dan hebben we het niet eens over de aansluiting op de A20 zelf." Tweede ringweg Landschapsaantasting is één facet, dat van de leefbaarheid van Vlaardingen en Schiedam is een ander. Weliswaar lost de Blankenburgtunnel filevorming bij de Beneluxtunnel op - het hoofddoel van Rijkswaterstaat - maar deskundigen vrezen nieuwe congestie bij het Kethelplein en op de A20 - iets waar ook het ministerie rekening mee houdt - wat grote gevolgen heeft voor de hoeveelheid gevaarlijke fïjnstof die de 140.000 Vlaardingers en Schiedammers dagelijks inademen. Vandaar dat de gemeenten Vlaardingen, Schiedam, maar ook Maassluis, Midden-Delfland en Delft en vele natuur- en milieuorganisaties zich tegen de Blankenburgtunnel verzetten. Zelfs de ANWB behoort tot de tegenstanders. Deze organisatie kiest zowel voor een robuuster wegennet als voor de belangen van de recreant. Ook rijksbouwmeester Frits van Dongen adviseerde de minister namens het College van Rijksadviseurs desgevraagd om voor de Oranjetunnel te kiezen, onder andere omdat de Blankenburgtunnel mogelijk een voorbode is voor een bypass richting A4 (boven de Broekpolder langs): "Dit geeft een enorme aantasting van de leefbaarheid van de Zuidvleugel en 5 Musis

Musis | 2012 | | pagina 5