v, >V is daarmee ruimtelijk onwenselijk." Het is een angst die je ook hoort bij de deelnemers aan de fakkeltocht: als straks die Blankenburgtunnel er ligt, wat staat ons dan nog meer te wachten. Susanne Kuijpers is ook bang voor dit scenario: "Wij vrezen een tweede ringweg. De minister heeft wel gezegd dat een besluit over doortrekking naar de A4 niet in deze kabinetsperiode wordt genomen, maar dat stelt bepaald niet gerust. Wij vinden: als zo'n ringweg gewenst is, dan moet je er nu over spreken en hem niet stukje bij beetje aanleggen, via voldongen feiten. Dat gaat de maatschappij heel veel geld kosten, terwijl als je je nu focust op het grotere gebied, misschien blijkt dat de Oranjetunnel met verbeterde Veilingroute helemaal zo duur niet is en veel van de problemen bij Rotterdam oplost. Wat nodig is, is een langetermijnvisie, een robuuster plan." Cynisme Het is acht uur. De stoet met fakkeldragers zet zich, voorgegaan door een doedelzakspeler, langzaam in beweging voor een wandeling rond de Krabbeplas. Er ontstaat een anderhalve kilometer lange sliert van fakkels die mooi in het water worden weerspiegeld. Een prachtig gezicht, hoopgevend bijna, maar hier en daar is toch het nodige cynisme te beluisteren. Veel deelnemers verwachten dat de tunnel er hoe dan ook gaat komen. Volgens Nol Kloosterman is dat precies de reden waarom de Vlaardingse VVD niet aanwezig is bij deze actie. Sterker nog de liberalen zijn de enige fractie die zich voor de Blankenburgtunnel heeft uitgesproken. Kloosterman, vicefractievoorzitter van de heeft de stad veel meer uit de onderhandelingen gehaald. Er worden nu sportvelden verplaatst, bedrijventerreinen gecreëerd... en Vlaardingen? Vlaardingen staat met lege handen." Waar Kloosterman maar voor wil waarschuwen: Vlaardingen, maak niet weer dezelfde fout. Ga nu in onderhandeling met de minister, zet "piketpaaltjes" uit en probeer compensatie te krijgen. Als voorbeeld noemt hij de "oortjes" richting Maassluissedijk, een extra toe- en afrit naar de tunnel, die er voor kunnen zorgen dat de Marathonweg ontlast wordt. "Kijk, een Blankenburgtunnel zonder compensatie wil ik ook niet. Daar heeft Vlaardingen alleen maar last van. Ik wil het maximale eruit halen. Wij zijn realistisch. Alleen maar roepen dat je tegen bent, levert niets op." Niet realistisch Het fatalistisch realisme van de VVD staat in schril contrast met de houding van de rest van de Vlaardingse politiek. Samen met de omringende gemeenten wil Vlaardingen vooral laten blijken dat de inwoners van deze regio niet op deze tunnel zitten te wachten. Dan liever de Oranjetunnel. Die is wel duurder, maar treft minder mensen en minder natuur. En er zijn zelfs mensen die aan de noodzaak van elke tunnel twijfelen. Susanne Kuijpers van de Milieufederatie: "Laat de minister eerst maar eens onderzoeken of de extra, ongebruikte, tunnelbuis in de Beneluxtunnel een oplossing biedt. Dat zou een wisselstrook kunnen worden." Samen met andere maatregelen kan dat toekomstige filevorming voorkomen, vindt Kuijpers. Iets 4 f! Fakkeltocht Kloosterman wijst op de gemeente Schiedam die, volgens hem, bij de discussie over de A4 veel slimmer heeft gehandeld dan Vlaardingen: "Doordat Schiedam gesprekspartner van de minister is geworden, heeft de stad veel meer uit de onderhandelingen gehaald. Er worden nu sportvelden verplaatst, bedrijventerreinen gecreëerd.en Vlaardingen? Vlaardingen staat met lege handen VVD, nuanceert dit standpunt als ik hem twee weken na de fakkeltocht spreek: "Wij zijn niet per se voor - zo'n Blankenburgtunnel heeft immers voor- en nadelen - maar het gaat hier om landelijke beslissingen. Het is niet realistisch om te denken dat je dit tegen kunt houden." Kloosterman wijst op de gemeente Schiedam die, volgens hem, bij de discussie over de A4 veel slimmer heeft gehandeld dan Vlaardingen: "Doordat Schiedam gesprekspartner van de minister is geworden, dergelijks wordt verwoord in "De Groene Metropool" het plan van Milieudefensie, ondersteund door GroenLinks en Kuijpers' Milieufederatie Zuid-Holland, waarin door verkeersdeskundigen wordt voorgerekend dat alle toekomstige verkeersproblemen kunnen worden opgelost door een mix van flexibel werken, hogere parkeertarieven, kilometerheffing, investeringen in het openbaar vervoer en fietspaden en het stimuleren van de binnenvaart. "Niet realistisch", vindt Nol - 0P m Musis 6

Musis | 2012 | | pagina 6