Als je kijkt naar de leefbaarheid van Vlaardingen is de Blankenburgtunnel dus geen voor de hand liggende optie. Zeker als je je realiseert dat er verderop een, weliswaar duurdere, maar voor het hele gebied betere ontsluiting mogelijk is. De Blankenburgtunnelvariant is vooral een bypass voor de Beneluxtunnel. Rijkswaterstaat verwacht namelijk dat het verkeer daar in de toekomst gaat vastlopen. Ik ben daar niet van overtuigd, want volgens mij houdt het ministerie geen rekening met alle maatregelen die de overheid nog gaat nemen om de automobiliteit terug te dringen. Bovendien, als ze gelijk hebben: het blijft toch gek dat je zo dicht bij de Beneluxtunnel een nieuw knelpunt aanlegt in de vorm van de Blankenburgtunnel. Het is veel slimmer als mensen de Beneluxtunnel eerder kunnen mijden. De provincie Zuid-Holland, de stadsregio's Rotterdam en Haaglanden, het Westland en alle zuidelijke gemeenten zijn voor de Blankenburgvariant. Zegt Vlaardingen nu dus eigenlijk: not in my backyard? De Oranjetunnel scoort positief qua impact op het landschap, milieu, omgeving en ook voor wat betreft het totaalbeeld van alle verkeerseffecten. De Oranjetunnel biedt structureel de beste versterking voor de hele metropoolregio Rotterdam Den Haag. De onderzoekscores van de Blankenburgtunnel daarentegen, voor wat betreft landschap, ruimtelijke kwaliteit, cultuurhistorische waarden, archeologische waarden, bodemkwaliteit en volksgezondheid zijn allemaal negatief. Het gebied waar de Oranjetunnel zou komen is natuurlijk ook waardevol, maar toch van een andere sociaal-cultureel historische orde dan ons gebied. Bij de Oranjetunnel is ook sprake van een totaal andere gevaarzettende overkant; de bedrijven daar zitten veel verder weg. Wij zitten precies tegenover Pernis. 90% van het jaar waait de zuidwestenwind over Vlaardingen en juist in zo'n gebied, dat al zo kwetsbaar is, maak je dan ook nog zo'n weg. Not in my backyard? Ik denk dat wij al de nodige overlast hebben. Dat is in het gebied van de Oranjetunnel toch veel minder het geval. De zuidelijke gemeentes hebben inderdaad gezegd, hoe dichterbij hoe beter, want dan hebben ze een uitweg bij een calamiteit. Het valt me wat tegen van onze buurgemeentes dat ze die argumenten gebruiken voor de aanleg van de Blankenburgtunnel. Stel dat een geboorde variant voor de Blankenburgtunnel betaalbaar blijkt, is er dan ineens geen vuiltje aan de lucht In eerste instantie, toen duidelijk werd dat het de Blankenburgvariant zou worden, was ik enorm verbaasd dat het niet een geboorde variant kon zijn. Rijkswaterstaat beweerde vanaf het begin dat de afstand naar het diepste punt, vanaf de bocht in Rozenburg waar de aansluiting zou moeten komen, te kort is om de hellingshoek goed te krijgen. Je moet dan zo diep en meteen zo steil, dat vrachtauto's niet omhoog komen. En dan had je ook nog het probleem van het lek raken van die tunnel, wat allerlei gevaarlijke situaties voor de beide achterliggende gebieden met zich meebrengt. Nu blijkt, tot mijn verbijstering, dat een particulier met steun van de BAM, de minister aan het nadenken heeft weten te zetten. Zelfs nadat zij haar voorkeursbesluit al genomen had. Ze laat uitzoeken of de geboorde variant misschien kan, binnen de marge van het budget. Het wordt dan wel een heel ander debat. Op het moment dat zo'n tunnel alleen bovenkomt bij de Aalkeet Buitenpolder met een vijf meter hoge kanteldijk, krijg je, door de hoogte van de aarden wal, zelfs een mooie afscherming qua geluid voor het hele gebied. Overigens is er ook een nadeel. Nu is het tracé gepland aan de westzijde van de Krabbeplas zodat hij zo min mogelijk door oud historisch gebied gaat. De geboorde variant gaat natuurlijk niet met zo'n sierlijke boog lopen, maar rechtdoor, omdat dat de kortste en dus goedkoopste route is. De kans dat hij dan ooit doorgetrokken wordt naar de A4 is nadrukkelijker aanwezig. Die aansluiting in noordelijke richting vind ik misschien nog wel het ergste. Je hoort er niemand over, maar als je kijkt naar de kaart van onze regio en de toekomstige A4, dan komt wellicht over twintig of dertig jaar de roep: sluit hem even aan. Is er nog hoop? De kamer is aan zet, en de minister. De minister in de De kamer is aan zet, en de minister. De minister in de eerste plaats voor wat betreft die geboorde variant. Ongelofelijk natuurlijk, maar laat ik er niet te negatief over zijn, want dat zou heel veel waardevol gebied kunnen besparen. Het is dus even wachten waar ze mee komt. De kamer heeft ruim tachtig vragen gesteld. Ik heb ze allemaal doorgenomen, ook de antwoorden, en als je dat leest, word je niet vrolijk. Dan krijg je toch wel het gevoel dat er afgestevend wordt op de Blankenburgtunnel. Ik hoop maar dat het in dat geval de geboorde variant wordt. En als dat niet gebeurt, dat hij dan zo goed mogelijk wordt ingepast met maximale compensatie voor Vlaardingen. Daar gaan we dan heel erg ons best voor doen. 9 Musis

Musis | 2012 | | pagina 8