Volkskrant Beeldende Kunstprijs in het Stedelijk Museum Schiedam Met de presentatie van de kunstenaars die dit jaar zijn genomineerd voor de Volkskrant Beeldende Kunstprijs 2012 geeft het Stedelijk Museum Schiedam tot 17 juni 2012 een overzicht van Nederlands meest actuele kunst. De namen in de tentoonstelling zijn genomineerd door kunstcritici museumdirecteuren en galeriehouders. De eigenaren zijn jonge kunstenaars aan het begin van hun carrière. tekst: Marleen Brusse Onder de genomineerden bevindt zich ook de Vlaardingse fotografe Charlotte Dumas. Zij is genomineerd door het hoofd Kunstzaken van de Rabobank Ella van Zanten. In haar voordracht roemt Ella van Zanten Dumas' intense aanpak: 'Ze kruipt in haar onderwerpen en maakt vanuit die positie portretten van dieren die jou als mens terugondervragen. Dit spreekt zeker uit de serie Heart Shaped Hole uit 2008, over zwerfhonden in Palermo die samen een gemeenschap vormen. Charlotte Dumas volgde het roedel intensief, trok met de beesten op en kwam zo heel dichtbij. Als je dit niet weet', zegt Van Zanten, weet je ook niet precies waar je naar kijkt. Maar je voelt wel dat er meer aan de hand is, doordat er een bepaalde geheimzinnigheid uit de foto's spreekt'. In haar nominatie benadrukt Ella van Zanten dat het haar niet zozeer gaat om die afzonderlijke dierportretten maar om het concept dat ten grondslag ligt aan de fotoseries. Charlotte Dumas maakte bijvoorbeeld een reeks portretten van de reddingshonden die in New York en Washington werden ingezet na de aanslagen van 11 september 2001 Van Zanten: 'Het gaat mij om het idee achter deze serie. Ik vind die hondenportretten een waardevolle toevoeging op wat we al weten van 9/11. En ten slotte is het de 'communicatieve drive' van Charlotte Dumas die mij steeds weer opvalt. Om haar werk bij zoveel mogelijk mensen over het voetlicht te brengen, verspreidt Dumas haar werk in allerlei vormen: in boeken, tijdschriften, betaalbare prints in hoge edities. 'Dat doet ze uit noodzaak en uit gedrevenheid én uit liefde. En het werkt. Ik vind dat dat binnen haar vakgebied applaus en aandacht verdient.' 13 Musis Tala Madani, Feather Flight, 2010 olieverf op doek, 61 x 45.7 cm. courtesy SMBA, Amsterdam en Pilar Corrias, London. Foto: Gert Jan van Rooij

Musis | 2012 | | pagina 13