Museum vondsten r Schiedamse zilverbon tekst Jeroen ter Brugge ZILVERBON ./Ééngulden ferte a ..X-- Na 09461 foto: Muntmuseum De interesse om in te gaan op de geboden mogelijkheid om noodgeld uit te geven (zie hiernaast)was in steden over het algemeen groter dan in plattelandsgemeenten. Het vergde op korte termijn enige organisatie, waartoe een grotere stad met een forser ambtelijk apparaat beter in staat was. Maar ook moest de noodzaak gevoeld worden of daadwerkelijk bestaan. Daar waar het economisch verkeer beperkt was, kon men het zonder kleingeld wel even uitzingen, maar in steden als Schiedam lag dat anders. Net als in 129 andere gemeenten en drie provincies ging Schiedam over tot uitgifte van het noodgeld. Met de machtiging van het Ministerie van Binnenlandse Zaken gaf het gemeentebestuur aan drukkerij Roelants opdracht om het alternatieve pasgeld te produceren. Heetten de biljetten in Vlaardingen 'nood-betaalmiddel', in Schiedam droegen deze de naam 'zilverbon'. Deze verschenen in twee waarden: fl.2,50 en tl. 1 in tweekleuren(onder-)druk. Op de zilverbons prijkte tweemaal het stadswapen, de waardeaanduiding, een onderdruk met de herhaalde tekst 'Noodgeld Gemeente Schiedam', de handtekening van burgemeester Van Haaren, een serie- en volgnummer en de op de afbeelding te lezen op 17 mei gedateerde tekst. De term 'zilverbon' stamt uit de Eerste Wereldoorlog. Hoewel Nederland toen neutraal was, had deze ook op ons land een groot effect. Op grote schaal werd zilvergeld door particulieren opgepot en was de regering gedwongen muntbiljetten uit te geven. Om de betrouwbaarheid van dit betaalmiddel te vergroten, werd de naam zilverbon aan een dergelijk biljet gegeven. Schiedam voorzag in mei 1940 geen langdurig gebruik van de zilverbons: 'Door de gemeente Schiedam wordt van heden af noodgeld uitgegeven om te voorzien in de tijdelijke behoefte aan geld. Geldig tot nadere aankondiging en dan inwisselbaar op nader te regelen wijze.' (Schiedamsche Courant, 17 mei). Het bericht van de Rijksoverheid dat de verleende machtiging was ingetrokken, bereikte het gemeentebestuur net te laat. In totaal werd voor fl. 27.000,- uitgegeven. Daags na de uitgifte berichtte de krant dat gemeenten geen noodgeld meer in circulatie mochten brengen. Een grote inlever- en omwisselactie werd opgezet. Burgers die over Schiedamse zilverbons beschikten, konden die bij de gemeenteontvanger omwisselen. Op 22 mei was reeds fl. 22.000,- geretourneerd, waarbij de gemeente ervan uitging dat wel niet alles terug zou komen: 'Wie het noodgeld niet als een curiositeit wil bewaren, zal goed doen Maandag dit ter inwisseling bij den gemeenteontvanger aan te bieden.' Het invorderen van het noodgeld vorderde niet snel. In de lokale krant verschenen oproepen om dit toch vooral snel te doen en na 27 juni 1940 verloor het zijn waarde als betaalmiddel. Hoeveel (oud-) Schiedammers hebben nog zo'n zilverbon in een schoenendoos liggen? Naast de Schiedamse zilverbons werden er gelijktijdig ook door het Rijk zilverbons uitgegeven (fl.2,50 en fl. 1 ,- Het betrof hier een voor het gehele land geldende regeling, die met instemming van de bezetter enkele jaren van kracht bleef. Het doel was niet wezenlijk anders dan de lokale initiatieven op dit gebied, alleen stond deze nu onder centraal toezicht. De Schiedamsche Courant verwoordde het op 16 mei 1940 aldus: 'De uitgifte geschiedt als een noodmaatregel teneinde in de behoefte aan wisselgeld te voorzien.' Daarnaast werden vanaf januari 1942 nieuwe munten geïntroduceerd. Uiteraard zonder de beeltenis van Koningin Wilhelmina en van zink. Licht in de hand, vies-grijs en na aanraking met vocht wit oxiderend. Aan de oproep om de oude munten in te leveren werd maar mondjesmaat gehoor gegeven. Berekend is dat niet meer dan 10% werd ingezameld. Opgespaard tot betere tijden of aaneen gesoldeerd als armband of ketting, daarmee tegelijk uiting gevend aan loyaliteit aan de uitgeweken vorstin. "GEMEENTE SCHIEDAM s Dj t&r waarde van geldig' tot nadere aankondiging en dan inwisselbaar op nader te regelen wijze Schiedam, 17 Mei 1940 De Burgemeester, iROELANTS-SCHIEDAM Musis 16

Musis | 2012 | | pagina 16