Terwijl in Frankrijk iedere kerk dagelijks te bezoeken is, kun je in Nederland hooguit tijdens kerkdiensten terecht. Dat geldt niet voor de Sint Jan. De deuren van Schiedams oudste gebouw - de kasteelruïne niet meegerekend - staan sinds kort wagenwijd open. Bram van Hengel, voorzitter van de Stichting Sint Janskerk Schiedam, wil de kerk teruggeven aan de stad. tekst: Robert van Herk foto's: Jan van der Ploeg "De Sint Jan heeft vier toegangen", legt Bram van Hengel telefonisch uit: "Kom maar achterom, via het koor. De deur naast de consistoriekamer staat open." Die maandagmiddag ligt het Oude Kerkhof achter de Sint Jan er verlaten bij. Het parkje wordt slechts bevolkt door twee blowende pubers. Op eigentijdse wijze dragen ze bij aan de vredige uitstraling van het statige kerkgebouw. De achterdeur staat inderdaad open. Toch bel ik aan. Bram van Hengel, keurige heer in dito pak, geeft thuis. De gepensioneerde, maar nog altijd actieve, stedenbouwkundige heet me welkom in het halletje naast de unieke, met goudleerbehang beklede, consistoriekamer. We gluren even naar binnen. "Dit was in de 18de eeuw zowel de kamer van de vroedschap (het stadsbestuur, red.) als van het kerkbestuur. Vaak waren dat dezelfde mensen, en zo niet dan werden de kerkmeesters wel door deze heren benoemd." Zo ging dat. In een tijd waarin kerk en staat nog niet gescheiden waren. Kapel opgeslokt Van Hengel gaat me voor de kerk in. Enthousiast wijst hij op allerlei bouwkundige details: de gotische ramen, de oude gemetselde zuilen, de jongere zandstenen exemplaren en natuurlijk de plek waar ooit de grafkapel van de heilige Liduina heeft gestaan. "De kapel was tegen de kerk gebouwd, maar trok zoveel bedevaartgangers dat het loonde om het bij de Sint Jan te betrekken. De tweebeukige kerk werd daartoe uitgebreid met een extra beuk, de meest zuidelijke." Tijdens een grote restauratie in de jaren veertig van de vorige eeuw zijn de fundamenten van de kapel weer zichtbaar gemaakt in de vloer. Dat is nu moeilijk te zien omdat het belangrijkste wapenfeit van Stichting Sint Janskerk - de gratis toegankelijke tentoonstelling over Marius Bauer - er bovenop staat. De expositie ziet er aanlokkelijk uit, maar zal een andere keer bezocht moeten worden. "We mogen helaas niet voorbij deze lijn", verontschuldigt Van Hengel zich, wijzend op het roodwitte afzetlint: "anders gaat het alarm af. Maar je kunt de tentoonstelling van dinsdag tot zondag bezoeken. Gratis!" Honden in de kerk We nemen plaats aan een tafeltje in de noordbeuk. Twee nietige heren onder een imposant, 22 ineter hoog, 23 Musis

Musis | 2012 | | pagina 23