Bauer uit de vroege jaren I960. Hij had meteen 'grote affiniteit' met het werk van Bauer. Zijn verzameling startte met een collectie van ongeveer zestig etsen die hij in de late jaren 1970 kocht bij Kunsthandel Borzo in Den Bosch. Die Dritte im Bunde is secretaris Klaske Hoekstra, die voor Johan Poort heeft gewerkt bij de Mesdag Documentatie Stichting, en daar heeft geleerd wat documenteren is. Klaske Hoekstra is geen Baueriaan zoals Leonard Wolfsbergen en Ronald Frings dat zijn, maar zij heeft een feilloos taalgevoel, dat ze inzet als redacteur van alle publicaties die de stichting initieert, en ze heeft de naam van de stichting bedacht. Die moest niet Marius Bauer Documentatie Stichting heten, maar Bauer Documentatie Stichting, omdat daarmee veel verwarring bij zoekmachines op het internet wordt voorkomen De stichting is het indirecte gevolg van een kleine - gratis - advertentie van Ronald Frings in 1994 in NRC Handelsblad. Hij vroeg daarin om krantenknipsels, catalogi en andere wetenswaardigheden over het werk en de persoon van Marius Bauer, zoals door hem getekende menukaarten. Daarop kwam slechts één reactie, maar die heeft wel beslissende invloed gehad op de documentatie van het werk van Marius Bauer. Die reactie kwam van Leonard Wolfsbergen, wiens belangstelling was gewekt door het woord menukaarten. Ronald Frings had die gezien op een tentoonstelling die kunsthistoricus en Bauerkenner André Kraayenga in het Teylers Museum in Haarlem had ingericht. De heren kregen contact en bleken hun passie voor het werk van Bauer te delen. Kort daarna liet Frings zijn nieuwe kennis weten dat in Brussel een grote collectie etsen van Marius Bauer geveild zou worden, volgens de catalogus groter en gevarieerder dan ooit. Belastingsadviseur Wolfsbergen kon zich niet vrijmaken en Frings bood aan ook voor hem te bieden, mits hijzelf de eerste keus had De belangstelling voor Bauer bleek minimaal en de prijzen waren navenant. Ronald kocht, haast uit medelijden, hele kavels. De heren zijn dagen bezig geweest de 'buit' te verdelen. Dat gaf een band en zette aan tot nadenken. De directe aanleiding tot de oprichting van een stichting die zich Zicht op een deei van de Bauertentoonstelling 27 Musis

Musis | 2012 | | pagina 27