K" I f nog het volkstuinencomplex kan bemalen, kun je wel spreken van flinke overcapaciteit. "Hij maalt het complex in no-time droog", lacht Erik: "Vandaar dat we een gesloten circuit gaan aanleggen. Ook ecologisch heel interessant. Je moet de molen toch een beetje zien als een gigantische slagroomklopper die continue verse zuurstof toevoegt aan het water. Volgens de stadsecoloog komt dat de biodiversiteit straks ten goede." Anti-kraak Genoeg gepraat. Erik staat plotseling op en verlaat de schuur: "Kom, ik laat je de molen even zien!" Via het klompenhok duiken we de romp binnen. Erik toont een schouw met onlangs teruggeplaatste potkachel. Tot de jaren twintig was de helft van de begane grond ingericht als molenaarswoning. Een situatie die nu hersteld wordt. In 1924 ging de molen over op bemaling met een dieselmotor. De kap van de molen was daarmee nutteloos en werd verwijderd. Ook de houten balie werd gesloopt en al het lopende binnenwerk. De dieselmotor kwam in het oorspronkelijke woongedeelte te staan. Vervolgens werd de molenaar een "machinist" en verhuisde hij naar een eenvoudig woninkje naast de molen. Nu woont Erik daar met zijn vriendin: "Anti-kraak", verklaart Erik: "Voor zo lang het duurt tenminste, want ook het huisje moet worden aangepakt." Als we de balie betreden wordt duidelijk waarom. Driekwart van de houten stelling is inmiddels teruggebouwd, maar het laatste kwart kan pas toegevoegd worden als het woninkje deels is gesloopt. "Kan niet anders", zegt Erik: "want meestal komt de wind uit het zuidwesten. Straks moeten we de kap in die richting kunnen draaien, dan komt de 'staart' dus zo'n beetje hier." Erik wijst op het ontbrekende deel van de balie, waar zich nu de westgevel van het woninkje bevindt. Windrecht De rondgang door de molen toont dat er al veel is gebeurd. In horten en stoten, want de afgelopen twee jaar ging De Kameel voor. Maar goed, de balie is dus grotendeels teruggebouwd; de natte ruimte waar het scheprad komt te hangen, is weer vrijgemaakt en de tussenmuur teruggemetseld; de raam- en deurpartijen in de romp zijn teruggebracht naar de situatie van rond 1900; de kelder is weer uitgegraven; en het eerder genoemde poldertje is hersteld. "Heel belangrijk is het herstel van de molenbiotoop", vindt Erik: "Een molen heeft windrecht, wat betekent dat gebouwen en begroeiing rondom de molen laag moeten blijven om optimaal te kunnen draaien. Samen met de volkstuinders zijn al flink wat bomen gerooid om plaats te maken voor laagblijvende fruitbomen. En de bomen langs de spoordijk zijn inmiddels door de NS gekapt." Het windrecht, dat een straal van 400 meter rondom de molen betreft, heeft overigens ook invloed op de plannen van de gemeente met het aanpalende Harga- park. "Lastig", erkent Erik: "maar de molenbiotoop is voor de molen van levensbelang. Een molen die niet kan draaien, raakt snel in verval." t „..jp^ras T, i i Molenmaker Erik Batenburg malende molen rijker. De achtste dus. De restauratie kost uiteindelijk tussen de 800 en 900.000 euro. Een bedrag dat geheel wordt gefinancierd uit het spaargeld van Stichting Schiedamse Molens, donaties van de provincie, het Fonds Schiedam Vlaardingen en het Schiedamse bedrijfsleven. Onlangs nog ontving De Babbersmolen van de provincie Zuid-Holland een bedrag van 10.000 euro ter verbetering van de molenbiotoop. Niet in de laatste plaats, aldus de jury van deze provinciale prijsvraag, omdat de verbetering van de molenbiotoop ruim wordt opgevat: het doel is niet alleen het herstel van de windvang van de molen, maar ook het zorgen voor voldoende water voor bemaling. Daarnaast waardeert de jury de samenwerking met de volkstuinders en de educatieve plannen met de molen. De educatie zal zich vooral richten op het oude cultuurlandschap van Midden- Delfland, de waterhuishouding en het leven in en rondom een poldermolen. Veel Schiedammers zullen hernieuwd kennismaken met het open polderlandschap dat Schiedam vroeger omringde. "Kom eind van het jaar nog maar eens kijken", besluit Erik uitnodigend. Prijs Dankzij de inspanningen van Erik en zijn collega's kan nog dit jaar de kap op De Babbersmolen worden teruggeplaatst. Daarna is Schiedam een draaiende en 11 Musis

Musis | 2012 | | pagina 11